اخبار دبیرخانه شورای برنامه ریزی

در پنجمین جلسه شورای برنامه ریزی وتوسعه استان در سال96 عنوان شد:

باید مشکلات تالاب انزلی و پسماند گیلان را در دولت دوازدهم برطرف کنیم/ سازمان مدیریت وبرنامه ریزی گیلان، در سند توسعه شهرستان، نقش هدایت کننده و کنترل کننده خواهد داشت   [ +0 | -0 ]

باید مشکلات تالاب انزلی و پسماند گیلان را در دولت دوازدهم برطرف کنیم/ سازمان مدیریت وبرنامه ریزی گیلان، در سند توسعه شهرستان، نقش هدایت کننده و کنترل کننده خواهد داشت

پنجمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 96 به ریاست استاندار و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان و با حضور نماینده محترم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو در سالن شهید انصاری استانداری گیلان تشکیل شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان ، در ابتدای جلسه رئیس سازمان،  به بیان دستور جلسه مبنی بر بررسی  پروژه های سطح استان  پرداخت و گفت: تملک دارایی های سال جاری ، 196 میلیارد تومان است که از منابع  استانی تامین اعتبار می شود .

کیوان محمّدی ادامه داد: سازمان مدیریت وبرنامه ریزی گیلان، سند توسعه شهرستان را 10 سال قبل نوشته است  اما تاکنون اجرائی نشده است . در سال جاری مجددا با همکاری ومشارکت دانشگاههای گیلان ، فرمانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان ،سند توسعه اجرائی شهرستان اجراء خواهد شد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه  درسند توسعه شهرستان مصوباتی صورت می گیرد، مجری این سند فرمانداری شهرستان می باشد،که سازمان مدیریت وبرنامه ریزی گیلان، در این سند، نقش هدایت کننده و کنترل کننده خواهد داشت

محمدی تاکید کرد: موضوعاتی که خارج از حیطه اختیارات فرمانداری باشد در سند توسعه تصویب نخواهد شد.فرمانداران شهرستانها و نمایندگان مجلس و مدیران شهرستانی همه مسائل را بررسی خواهند کرد و در کارسند توسعه دخیل خواهند بود .

وی گفت: سازمان مدیریت به عنوان ناظر در برخی از جاها امکان دارد ملاحظات بودجه ای باشد که تذکر خواهیم داد. همان نقشی را که دبیر کمیته برنامه ریزی سازمان در شهرستان دارد  عین همان نقش را نماینده سازمان مدیریت وبرنامه ریزی در بودجه خواهد داشت .

 محمدی تصریح کرد: همانظوری که فرماندار هر شهرستان، در خصوص بودجه نقش اصلی را دارد و حرف آخر را در کمیته برنامه ریزی می زند، در برنامه ریزی نیز، فرماندار آن شهرستان حرف آخر را خواهد زد . استاندار و فرماندار باید در بحث بودجه مبسوط الید باشند و حداکثر تفویض اختیار را داشته باشند .

رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی گیلان گفت: این تصمیم گیری ها وتفویض اختیارات شهرستانها باید در سطح ملی صورت پذیرد. آنچه که در حد اختیارات سازمان مدیریت استان است در اختیارفرمانداران شهرستان قرار گرفته است. البته بدون نظر فرمانداران نیز سند توسعه تصویب نخواهد شد.   

محمدی خاطر نشان کرد: هر چیزی که در کمیته برنامه ریزی شهرستان مصّوب می شود، در نهایت باید در شورای برنامه ریزی استان ،توسط استاندارمورد تایید و تصویب قرار گردد.

سپس جبار کوچکی نژاد نماینده محترم مردم رشت، کارشناسان سازمان مدیریت وبرنامه ریزی گیلان، تعدادی از مدیران دستگاههای اجرائی و فرماندار شهرستان رشت به بیان پیشنهادات، دیدگاهها و سوالات خود پیرامون پروژه های سطح استان و سند توسعه شهرستان پرداختند.

 

باید مشکلات تالاب انزلی و پسماند گیلان را در دولت دوازدهم برطرف کنیم

در ادامه استاندار درسخنانی، ویژگی پروژه های گیلان را در افزایش سهم بخش خصوصی دانست و تصریح کرد: روند جذب سرمایه گذاری در افتتاح پروژه های بخش خصوصی گیلان از یک هزار و 500 میلیارد تومان به 5 هزار میلیارد تومان رسیده است.

محمدعلی نجفی  ضمن قدردانی از همه مدیران جهت همکاری در به بهره برداری رساندن پروژه های هفته دولت، اظهار کرد: از اصحاب رسانه به ویژه رسانه ملی در انعکاس عملکرد دولت تشکر می کنیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون پروژه های استان طی سه مرحله با حضور رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افتتاح شدند، افزود: 2 هزار و 400 میلیارد تومان پروژه در سفر دکتر روحانی، بالغ بر 190 میلیارد تومان پروژه در سفر دکتر جهانگیری و یک هزار و 244 میلیارد تومان پروژه در سفر دکتر نوبخت به گیلان مورد بهره برداری قرار گرفت.

نماینده عالی دولت در گیلان پروژه های استان اعم از راه آهن، آزادراه و سدسازی را سنگین و اعتبارات دولتی را محدود خواند و گفت: حضور بخش خصوصی در پروژه هایی که در هفته دولت امسال افتتاح کردیم پررنگ بود و این نقش همواره باید لحاظ شود و تداوم داشته باشد.

نجفی با بیان اینکه سرمایه گذار باید پشتیبانی مدیران دولتی را احساس کند، متذکر شد: مدیران دستگاه ها و فرمانداران پروژه های کلنگ زده شده را جدی بگیرند و پروژه هایی را که به جمع بندی نهایی نرسیده اند شروع نکنند.

وی با اشاره به وجود فضای کسب و کار عالی در استان، خاطرنشان کرد: امروز گیلان بیست و دومین استان بیکار کشور است، اما هنور مشکل بیکاری جوانان فارغ التحصیل وجود دارد. دولتمردان در راستای نگرانی مقام معظم رهبری درباره اشتغال جوانان، عزم خود را جزم کرده اند و در افتتاح پروژه ها بر افزایش سهم جوانان تاکید دارند.

استاندار گیلان با بیان اینکه بحث پوشاک و صنعت نساجی را به جد دنبال می کنیم، یادآور شد: مدیران عامل بانک ها 2 هزار میلیارد تومان تعهد دارند تا به توسعه فضای کسب و کار کمک کنند.

نجفی نگاه تحقیقاتی و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: این اقدامات نویدبخش شکل گیری حرکت اصولی استان است.

وی با اشاره به دیدار خود با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، عنوان کرد: تالاب و پسماند جزو اولویت های گیلان است و در این دولت باید تالاب را نجات دهیم.

استاندارگیلان کشاورزی را یکی از مهمترین اولویت های استان دانست و خاطرنشان کرد: هزینه کردن در بخش کشاورزی نوعی سرمایه گذاری است.

نجفی با اشاره به اهمیت آبخیزداری، خواستار تقویت این بخش در استان شد و تاکید کرد: خوشبختانه استان گیلان طی چند سال اخیر در بخش سیلاب با کمترین صدمات و تلفات جانی مواجه بوده که نشان دهنده عملکرد مثبت در حوزه آبخیزداری است. امیدواریم با اقدامات صورت گرفته بیشترین بهره را از باران رحمت الهی ببریم.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: General, چاپ, ایمیل