اخبار دبیرخانه شورای برنامه ریزی

دکتر نوبخت در هفتمین شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در سال 96:

وابستگی به نفت باید قطع شود / ضرورت توجه به جذب سرمایه گذاری برای توسعه کشور    [ +1 | -0 ]

وابستگی به نفت باید قطع شود / ضرورت توجه به جذب سرمایه گذاری برای توسعه کشور

هفتمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 1396 با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، معاون هماهنگی برنامه و بودجه وی، استاندار و معاونین، رئیس و معاونین، کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، جمعی از نمایندگان مردم شهرستان‌های استان در مجلس شورای اسلامی، مدیران دستگاه های اجرایی و فرمانداران در سالن غدیر استانداری گیلان تشکیل شد.


اولویتهای گیلان طی 11 محور طبقهبندی شده است

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این نشست رئیس سازمان در سخنانی به بیان دستورات جلسه پرداخت و گفت: بنا به پیشنهاد استاندار گیلان، کتابچه ای از ظرفیت های ملی بودجه 96 که می تواند در خدمت بودجه استان باشد را تهیه کردیم.

کیوان محمّدی از مدیران دستگاه ها خواست پیشنهادات خود را برای بودجه 97 ارسال کنند و گفت: اولویت های گیلان را طی 11 محور طبقه بندی کردیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، خطر اصلی در استان را محیط زیست به ویژه زباله و پسماند دانست که باید به طور جدی به آن پرداخته شود و تصریح کرد: اخیرا مسئله پسماند در منطقه سراوان مشکلاتی را ایجاد کرده است که باید به عنوان اولویت به این مسئله رسیدگی شود.

وی تأمین اعتبار لازم جهت تکمیل پروژه های تاسیسات فاضلاب استان با توجه به مسائل پزشکی را دومین اولویت دانست و عنوان کرد: تأمین اعتبار جهت طرح های آبرسانی شهری و روستایی به منظور برخورداری مردم از آب سالم و بهداشتی سومین اولویت گیلان است.

محمّدی با بیان اینکه توسعه زیرساخت های گردشگری و مرمت آثار باستانی به منظور ارتقای صنعت گردشگری و اشتغالزایی نیازمند تامین اعتبار لازم است، خاطرنشان کرد: بهسازی و احداث محورهای مواصلاتی به منظور کاهش حجم ترافیک، بهبود عبور و مرور و کاهش تصادفات و تامین اعتبار جهت احداث راه آهن قزوین – رشت انزلی – آستارا از دیگر اولویت های گیلان هستند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان از بهسازی راه های مواصلاتی استان که دارای پیشرفت فیزیکی هستند به عنوان اولویت هشتم یاد کرد و متذکر شد: با توجه به اینکه عمده فعالیت گیلان کشاورزی است، اما در غرب استان با مشکل کم آبی در برخی از سال ها مواجه هستیم لذا تکمیل سدها باید مد نظر قرار گیرد.

وی احیای تاتلاب انزلی و سایر تالاب های استان را نیازمند اعتبار مناسب دانست و خاطرنشان کرد: تامین اعتبار برای طرح های برق رسانی و بازسازی شبکه های فرسوده(به ویژه طی دو برف سال گذشته) آخرین اولویت گیلان در بودجه 97 است.

 

اهتمام دولت به اشتغال زایی در روستاهای گیلان

در ادامه معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور از توافق اجرای 10 طرح کشاورزی با اعتبار 104 میلیارد تومان در گیلان، با بانک کشاورزی خبر داد.

سید حمید پورمحمدی ادامه داد: اجرای پنج طرح در حوزه گردشگری با اعتبار 56 میلیارد تومان با سه بانک شامل سه میلیارد تومان بانک صادرات، 35 میلیارد تومان بانک ملی و 18 میلیارد تومان هم با بانک سپه توافق شده که باید پیگیری آن از سوی مسئولان استان انجام شود.

وی اضافه کرد: پنج طرح هم به بانک های سپه، صادات، صنعت و معدن، کشاورزی و ملی درقالب تسهیلاتی به میزان 432 میلیارد تومان و 220 میلیون یورو معرفی شده که نیاز به پیگیری دارد و توافق ها و تفاهم های اولیه انجام شده است.

به گفته معاون سازمان برنامه و بودجه، گروهی متشکل از بانک های ملی، کشاورزی، صنعت و معدن و سپه و صادرات ایجاد شد تا طرح های مهم استان را تحت پوشش قرار دهد.

وی با اشاره به ایجاد چهار کارگروه برای بقیه طرح های گیلان در سازمان برنامه و بودجه گفت: یک کارگروه در حوزه کشاورزی و محیط زیست است که قرار شده زمینه های مربوط به کشاورزی، منابع طبیعی، دامپروری و هماهنگی با وزارت جهاد کشاورزی و همچنین توسعه پایدار و اشتغال در بخش کشاورزی با اشتغال زایی برای 150 نفر و اعتبار 194 میلیارد تومان را دنبال کند.

پورمحمّدی تصریح کرد: کارگروه دوم در بخش صنعت با تمرکز در طرح پوشاک تشکیل و قرار شده مشاورانی برای آموزش کسانی که در این زمینه فعال هستند، اعزام شوند و پرداخت تسهیلات آن با بانک کشاورزی هماهنگ شده است.

وی کارگروه سوم را در زمینه گردشگری ذکر و اضافه کرد: هم اکنون هتل سه ستاره لاهیجان با 65 درصد پیشرفت فیزیکی، هتل سه ستاره آستارا با 30 درصد پیشرفت فیزیکی و هتل پنج ستاره بندرانزلی با 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که تفاهم های اولیه با بانک های عامل منعقد شده است.

وی یادآور شد: احداث پالایشگاه تولید فرآورده های خونی و پلاسما در گیلان نیز از جمله مواردی است که طی تفاهم نامه با بانک ملی، انجام شده و نیاز به پیگیری های بعدی دارد.

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور چهارمین کارگروه را در خصوص مباحث زیربنایی استان و موضوعات مربوط به پروژه های سفر رئیس جمهوری به گیلان ذکر و خاطرنشان کرد: مجموع تعهدات سازمان 805 میلیارد تومان در قالب 31 طرح بود که بعد از آن، چند طرح هم اضافه شد.

وی ادامه داد: در حوزه حمل و نقل عمده ترین طرح، پروژه راه آهن قزوین - رشت بود و باقی مانده آزادراه قزوین رشت در حوزه منجیل و رودبار بود.

به گفته پورمحمدی، در حوزه راه آهن تعهدات سازمان برنامه و بودجه 170 میلیارد در دولت یازدهم بود که 894 میلیارد تومان در سال های 94 ، 95 و 96 پرداخت شد.

وی افزود: تمامی تامین های مالی کنارگذرهای انزلی، لنگرود، خطبه سرا و فومن طی سال های 94 ، 95 و 96 و حتی بیش از 2 و نیم برابر وعده دولت، پرداخت شده اما هنوز این مسیرها به اتمام نرسیده است.

وی میزان اعتبارات پرداخت شده در بخش فاضلاب را نیز افزون بر 150 درصد عنوان و تصریح کرد: در بخش پرورش ماهی در قفس، 10 میلیارد تومان متعهد شده بودیم که 11 میلیارد تومان پرداخت شده است.

پورمحمدی در ارتباط با طرح تسطیح اراضی کشاورزی گفت: برای این طرح در مجموع به مساحت 50 هزار هکتار طی مدت زمان پنج سال و برای هر سال، 10 هزار هکتار، اعتبار مورد نیاز پرداخت شده و تا به امروز 120 میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی در خاتمه سخنانش گفت: در مجموع تا به امروز، یک هزار و 979 میلیارد و 969 میلیون تومان اعتبار به کل طرح ها پرداخت شده که طی سال 94 ، بیش از 805 میلیارد تومان و طی سال 95 ، افزون بر یک هزار و 174 میلیارد تومان بوده است.

 

توافق پرداخت 795 میلیارد تومان برای مصوبات سفر و طرح های گیلان

استاندار گیلان هم در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با اشاره به استخراج اولویت‌های توسعه‌ای گیلان گفت:  ساختاری در طول ساختار شورای برنامه‌ریزی مبتنی بر موضوعات تخصصی و با هدف برنامه های راهبردی با ارقام مشخص و با مشارکت عمومی و خرد جمعی  در حوزه های مختلف گردشگری ، صنعت ، حمل و نقل جاده‌ای و ریلی و ترکیبی، ساخت سد و تامین آب شرب و کشاورزی و صنعتی و کارهای اساسی و توسعه ای استان ایجاد شده است.

دکتر مصطفی سالاری افزود: برنامه های راهبردی با ابعاد مشخص ، هم وضع مشخص و هم وضع مطلوب بزودی توسط مدیران کل دستگاه های اجرایی تهیه خواهد شد و با تشکل کمیته‌ای مباحث توسعه‌ای استان و کارهای اساسی توسعه‌ای مورد بحث و بررسی قرار گرفته و پس از نهایی شدن مبنای کار در بخشهای مختلف قرار می گیرد.

وی از توافق پرداخت 795 میلیارد تومانی  با سازمان برنامه و بودجه کشور برای مصوبات سفر و طرح های استان خبر داد.

نماینده عالی دولت در گیلان خواسته استان جهت تکمیل کامل پروژه‌های سفر را مبلغ هزار و 500 میلیارد تومان عنوان کرد.

وی تصریح کرد: اهتمام داریم تا با یک حرکت شتابان در مسیر توسعه گیلان با حمایت مردم، کمک گرفتن از صاحبان خرد ، نخبگان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی جلو ببریم و آنچه به مردم قول دادیم به نتیجه برسانیم.

استاندار گیلان به بودجه سال 97 نیز اشاره و بیان کرد: پیشنهادات لایحه بودجه 97 را تدوین و به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تقدیم می کنیم.

وی با قدردانی از زحمات و حمایت‌های دکتر نوبخت  ، وی را منشأ اثرگذاری در جهت توسعه استان دانست و افزود: انشاء ا... از حمایت‌ها هرچه بیشتر دکتر نوبخت در جهت توسعه گیلان بهره‌مند شویم.

وی گفت:  در این مدت که بنده در گیلان حضور دارم هربار  به دکتر نوبخت جهت مسائل توسعه‌ای گیلان مراجعه کردم هیچگاه با دست خالی برنگشتیم.

 

وابستگی به نفت باید قطع شود / ضرورت توجه به جذب سرمایه گذاری برای توسعه کشور

در ادامه معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: طی سال های اخیر، در دوران پرموجی بوده‌ایم و با همه تلاش هایی که صورت گرفت؛ باید گفت در سال 92 از نظر منابع در موقعیتی بودیم که باید آن را تغییر می دادیم و تقلیل 2 و نیم میلیون بشکه نفت به یک میلیون و در نهایت به 300 هزار بشکه، هدف شوم دشمنان بود که اجازه ندادیم چنین اتفاقی بیافتد.

دکتر محمدباقر نوبخت ادامه داد: با تغییر روند صورت گرفته، می توانیم اعلام کنیم که ایران امروز به طور متوسط می تواند 2 میلیون و 638 هزار بشکه نفت در روز صادر کند اما به جهت کاهش قیمت نفت در هر بشکه، رقم درآمدی ما از نفت به نیمی از عددی رسید که در سال 92 داشتیم.

وی با یادآوری اینکه در سال 92 برای هر بشکه نفت 104 دلار در بازارهای جهانی امکان فروش داشتیم، گفت: متوسط آنچه که طی شش ماه نخست امسال بدست آمده، بین 46 تا 48 دلار و کمتر از نصف قیمت هر بشکه نفت در چهار سال گذشته بوده است.

سخنگوی دولت افزود: در سال 92 منابعی که بالغ بر 251 میلیارد دلار بود، سال گذشته به 157 میلیارد دلار کاهش یافت و از 41 درصد، به 26 درصد رسید.

دکتر نوبخت با بیان اینکه باید وابستگی به نفت را قطع کنیم، گفت: مالیات ها هم تا حدودی ظرفیت افزایش دارد و سهم مالیات ها را از 33 درصد، به 36 درصد رسانده ایم و کوشیدیم کاهش منابع مالی را از سمت مالیات تا حدودی جبران کنیم.

وی گفت: از تمامی مدیران در سطوح مختلف انتظار داریم که با کارایی بیشتری، از همین منابع محدود استفاده کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در بخش دیگری از سخنانش گفت: تمامی تلاش های انجام شده برای جذب سرمایه گذاری خارجی، یک امر ضروری برای کمک به توسعه کشور بود و با وجود مجاب شدن کشورهای اروپایی به انجام سرمایه گذاری در ایران، دولت آمریکا عنادورزی می کرد.

به گفته دکتر نوبخت، برای اینکه کارها متوقف نشود، در کنار منابع نفت و مالیات، استفاده از اوراق مالی را با تصویب مجلس شورای اسلامی به عنوان راهکار دیگری برگزیدیم و طی سال گدشته، حدود 40 هزار میلیارد تومان از بدهی به پیمانکاران، با این اوراق تسویه شد.

وی در توضیح پروژه های عمرانی گفت: 66 هزار پروزه نیمه کاره و کلنگ زده شده، روی میز دولت مانده که همه آنها ، مربوط به دوره زمانی دولت گذشته است.

وی ادامه داد: پول و منابع اعتباری محدود را اولویت بندی کرده و برای پروژه هایی اختصاص دادیم که با سرعت، می توانستند افتتاح شوند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به ظرفیت های پروژه ریلی گیلان خاطرنشان کرد: برخی از خطوط ریلی، صرفاً دو منطقه را به هم وصل می کنند ولی هیچ کدام کریدور شمال - جنوب نمی شود و در اجلاس سه جانبه تهران با حضور رئیسان جمهوری ایران، روسیه و آذربایجان در اوایل آبان ماه جاری، تاکید شد که زودتر، این مسیر آماده شود.

وی راه آهن قزوین - رشت را یکی از سخت ترین پروژه های ریلی کشور عنوان کرد و گفت: تمام تلاش ها بر این است که این طرح مهم، تا پایان سال 96 به اتمام برسد.

دکتر نوبخت با اشاره به تحقق بیش از 73 درصد از طرح های عمرانی کشور اظهار کرد: تخصیص اعتباری ما برای استان ها طی شش ماه نخست امسال، 49 درصد بود و تاکنون 30 هزار میلیارد تومان بر اساس تفکیک تبصره‌های مختلف، به استان ها اعتبار داده شده است.

گفتنی است نمایندگان حاضر در این نشست نیز به بیان دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود پیرامون موضوع جلسه پرداختند.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: General, چاپ, ایمیل