اخبار دبیرخانه شورای برنامه ریزی

استاندار در نهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 96:

لزوم هدفمند نمودن اعتبارات پژوهشی   [ +1 | -0 ]

لزوم هدفمند نمودن اعتبارات پژوهشی

صبح روز شنبه 28 بهمن ماه، نهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 96، به ریاست استاندار و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان و با حضور نماینده محترم شهرستان فومن در مجلس شورای اسلامی، مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو و فرمانداران در سالن شهید انصاری استانداری گیلان تشکیل شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، در ابتدای جلسه کیوان محمّدی رئیس سازمان در سخنانی به بیان دستورات جلسه پرداخت و گفت: تشریح سیاست‌های کلی پدافند غیرعامل و تکالیف دستگاه‌ها در این خصوص دستور اول جلسه امروز است. گزارش عملکرد کمیته‌های 48 گانه برنامه‌های راهبردی توسعه  نیز دستور دوم جلسه می‌باشد.

وی ادامه داد: مسئله پدافند غیرعامل ما را یاد دوران دفاع مقدس می‌اندازد و ما باید مسئله دفاع از خود را همواره در نظر داشته باشیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با اشاره به به بند (ز) تبصره 12 بودجه 96 گفت: مطابق این بند سازمان پدافند غیرعامل باید مراکز حیاتی و حساس اجرایی در استان  شناسایی نماید تا بتوان حداکثر یک درصد بودجه تملک دارایی بدان اختصاص داد.

محمّدی با تأکید بر لزوم رعایت اصول ایمنی در ساختمان‌های بلند محمدی ادامه داد: اخیراً به کمک اداره کل راه و شهر‌سازی، ناظران امین مطالعاتی را بر روی ساختمان‌هایی دارای ارتفاع 23 متر انجام دادند که متاسفانه بسیاری از ساختمانهای دولتی از موازین فنی به دور بودند. اگر نظارت فنی صورت می‌گرفت  این مشکلات ایجاد نمی‌شد. لذا به تهران پیشنهاد دادیم که بر روی ساختمان‌های دولتی باید یک نظارت جدی‌ صورت گیرد.

در ادامه استاندار گیلان در سخنانی به تشکیل کمیته‌های 48 گانه استان و برگزاری جلسات منظم آن طبق تقویم پیش بینی شده اشاره کرد و گفت: به منظور حضور مؤثر فرمانداران و نمایندگان مجلس در جلسات کمیته‌ها، نشست مشترکی بین فرمانداران و دبیرخانه‌ی کمیته‌های 48 گانه برگزار تا از نظرات کاربردی آنان در جلسات استفاده شود.

مصطفی سالاری با تأکید بر در نظر گرفتن شاخص‌ها در مسیر برنامه‌ریزی استان افزود: یکی از وظایف اصلی کمیته‌های 48 گانه بررسی وضع موجود و برنامه‌ریزی برای دوره‌های یکساله و پنجساله است.

وی با اشاره به اینکه باید بدانیم می‌خواهیم به چه نقطه‌ای و از چه طریقی برسیم خاطرنشان کرد: متولی اجرای تصمیماتی که در کمیته‌ها گرفته می‌شود شهرستان‌ها هستند و البته برخی از مصوبات پیگیری استانی و ملی می‌طلبد که نتیجه و اثر آن متوجه شهرستان‌ها است.

استاندارگیلان افزایش تعرفه‌ی واردات ابریشم برای کمک به تولید کنندگان استان که منجر به تصویب در کمیسیون اقتصادی هیأت دولت شد را یکی از اثرات تصمیم کمیته‌ی تخصصی ابریشم گیلان عنوان کرد و گفت: رصد و پایش کمیته‌ها باید به صورت مستمر صورت گیرد تا نتیجه‌ی برگزاری جلسات کمیته‌ها به صورت وضعی مشاهده شود.

وی گفت: تلاش ما بر این بوده در چینش اعضای کمیته‌ها عمده‌ی آن از بخش غیردولتی باشد تا نظرات آنان به عنوان نمایندگان اقشار مردم در تصمیم‌گیری‌ها تأثیرگذار باشد.

سالاری بر لزوم در نظر گرفتن موضوع پدافند غیرعامل در اقدامات و تصمیمات دستگاه‌های اجرایی تأکید و تصریح کرد: در پروژه‌های جدید در سطح ملی موضوع پدافند غیرعامل در کمیسیونی بررسی و تصمیم‌گیری می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به حمایت از ساخت سریال‌های فاخردر گیلان اظهار داشت: برای ساخت لوکیشن فیلم‌های مذکور می‌توان با استفاده از سازه‌های معماری سنتی استان علاوه بر ساخت سریال برای سال‌های آینده محلی برای بازدید گردشگران قرار گیرد.

وی بر لزوم هدفمند نمودن اعتبارات پژوهشی استان تأکید کرد و افزود: برای اعتبارات پژوهشی باید یک چارچوب مشخص شود تا هر ساله دستگاه‌های اجرایی با محوریت یک موضوع مشخص پژوهش‌های خود را انجام دهند.

استاندار گیلان با بیان اینکه پژوهش‌های انجام گرفته باید شامل راهکاری مشخص و عملیاتی باشد خاطر نشان کرد: متأسفانه بسیاری از پروژه‌های مطالعاتی هدر می‌روند در صورتی که هدف از توزیع اعتبارات پژوهشی با در نظر گرفتن اولویت و رسیدن به نتیجه‌های مطلوب در موضوعات مختلف است.

وی افزود: از هم اکنون باید برای اعتبارات پژوهشی سال آینده موضوع، فعالیت و چارچوب‌ها مشخص شود.

سالاری به وجود بروکراسی اداری و مشکلات این حوزه در سطح کشور اشاره کرد و اظهار داشت: تشکیل کمیته‌ی امنیت سرمایه‌گذاری پیشنهاد خوبی برای طرح مسائل مختلف سرمایه‌گذاران است که باعث می‌شود برداشت‌های بخشی به تصمیمات فرابخشی و کلی تسری داده نشود.

وی بر ضرورت کمک همه جانبه برای به نتیجه رسیدن سرمایه‌گذاری ها تأکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم موانع را از پیشرو برداریم و در این میان سرمایه‌گذاران نیز نباید برای رقبای خود مانع تراشی کنند.

گفتنی است در این نشست حجت الاسلام و المسلیمن افتخاری نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی و  برخی از فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی به ارائه‌ دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود در خصوص موضوع جلسه پرداختند.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: General, چاپ, ایمیل