اخبار سازمان

اجرای طرح سرشماری از واحدهای پرورش قارچ خوراکی1396 در گیلان   [ +34 | -14 ]

اجرای طرح سرشماری از واحدهای پرورش قارچ خوراکی1396 در گیلان

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان از اجرای طرح سرشماری از واحدهای پرورش قارچ خوراکی1396 در گیلان همزمان با سراسر کشور خبر داد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، وحید طیفوری با بیان اینکه امروزه پرورش قارچ خوراکی در سطح جهان دارای اهمیت زیادی است به سابقه پرورش این محصول اشاره کرد و گفت: سابقه کشت قارچ خوراکی در کشورهایی نظیر چین و ژاپن به 2000 سال قبل می‌رسد اما امروزه روش‌های جدیدی برای پرورش آن ابداع شده است.

وی در خصوص سابقه پرورش قارچ در ایران گفت: پرورش قارچ به شیوه‌های مدرن از 40 سال پیش در ایران شروع شد و طی سال‌های اخیر توسعه چشمگیری داشته است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با بیان اینکه تنوع آب و هوایی ایران، بستری مناسب برای توسعه پرورش قارچ بشمار می‌رود تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌تواند نقش به‌سزایی در اشتغال‌زایی و صادرات غیرنفتی داشته باشد.

طیفوری با بیان اینکه فعالیت پرورش قارچ خوراکی در ایران در قالب تولید دو نوع قارچ صدفی و دکمه‌ای انجام می‌شود افزود: پرورش قارچ صدفی عمدتاً در استان‌های مازندران، گلستان و گیلان انجام شده و روش پرورش آن سنتی است که معمولاً در محل سکونت خانوار صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت برنامه‌ریزی در این خصوص و نبود آمار و اطلاعات جامع قابل استناد از واحدهای پرورش قارچ خوراکی، مرکز آمار ایران در سال 1379 نسبت به تهیه طرح آمارگیری از این واحدها اقدام نمود و پس از آن با همکاری معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌‌ها و تشکل‌های صنفی ذیربط، فهرست نام و نشان این واحدها را تهیه و برای اولین بار در سال 1380  نتایج آن در قالب یک نشریه منتشر گردید.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با بیان اینکه طرح آمارگیری پرورش قارچ برای چهارمین بار در سال 1396 در سطح کشور اجرا می‌شود از اهداف این طرح سخن گفت و ادامه داد: هدف کلی طرح، جمع‌آوری آمار و اطلاعات جامع قابل استناد از واحدهای پرورش قارچ خوراکی جهت بدست آوردن آمارهاي تفصیلی مربـوط بـه ايـن فعاليـت و اسـتفاده از آن در محاسـبه توليـد ناخالص داخلي كشور و استان از طریق تهيه حساب‌هاي منطقه‌ای و ملّی است.

وی عنوان کرد: روش اجرای طرح به صورت مصاحبه حضوری با مسئول بهره‌برداری در مراجعه به آدرس محل سکونت بهره‌بردار یا آدرس دفتر مرکزی واحد پرورشی انجام می‌شود.  

طیفوری در پایان خاطرنشان کرد: این طرح از 10 آبان ماه آغاز و تا 5 آذر ماه ادامه خواهد یافت. زمان برگزاری دوره آموزشی طرح نیز  در روزهای 6 و 7 آبان ماه برای عوامل اجرایی برگزار شد.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل