اخبار سازمان

دکتر نوبخت:

تکمیل راه آهن گیلان، تأکید رئیس جمهوری برای شکل گیری کریدور شمال جنوب را محقق می کند   [ +35 | -10 ]

تکمیل راه آهن گیلان، تأکید رئیس جمهوری برای شکل گیری کریدور شمال جنوب را محقق می کند

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به همراه استانداران گیلان و قزوین، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان و جمعی از مدیران استانی از پروژه احداث راه‌آهن قزوین- رشت بازدید بعمل آوردند.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، دکتر محمدباقر نوبخت در حاشیه بازدید از پروژه راه آهن گیلان در جمع خبرنگاران گفت: در سال جاری، پنج طرح ریلی جزو طرح‌های اقتصاد مقاومتی هستند که اولین آنها، خط ریلی همدان بود که افتتاح شد و دومی، خط ریلی کرمانشاه است که مقرر شده در فرخنده سالروز میلاد حضرت رسول (ص) افتتاح شود.

وی ادامه داد: خط ریلی بعدی از مراغه به ارومیه می رود و ریل دیگر که فراتر از اتصال چند استان و حتی شبکه سراسری بوده و به عنوان اتصال کریدور شمال - جنوب کشورهای همسایه است، خط ریلی قزوین - آستاراست.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: قطعه قزوین به رشت با توجه به تلاش همگان که جزو برنامه‌های امسال است، باید همزمان به سمت بندرانزلی نیز پیش رود. چون از یکسو بنادر و دریانوردی و از سوی دیگر منطقه آزاد انزلی و مجتمع بندری کاسپین، اهمیت زیادی دارند و ظرفیت بزرگی است که می توانیم محموله های جمهوری آذربایجان و روسیه را از این مسیر به آنها برسانیم.

معاون رئیس جمهوری یادآور شد: اینچنین بررسی شده که کالایی که از هند و از طریق چابهار وارد کشور می‌شود را از این مسیر به آستارا و در نهایت جمهوری آذربایجان برسانیم تا آنها نیز به روسیه منتقل کنند.

وی بازدید امروز از این خط ریلی را بررسی مشکلات فنی و پیگیری ها برای رفع آنها عنوان و ابراز امیدواری کرد که براساس برنامه ریزی های قبلی و آنچه که جزو تعهدات سال جاری است، این قطعه تکمیل و به انجام برسد و استمرار آن به انزلی و آستارا دنبال شود.

دکتر نوبخت به برگزاری اجلاس سه جانبه تهران با حضور رئیسان جمهوری ایران، روسیه و آذربایجان در دهم آبان ماه جاری اشاره و اضافه کرد: دکتر روحانی در این اجلاس نیز تاکید کرد که باید کریدور شمال - جنوب تکمیل و بر اساس توافق ها انجام شود بر این اساس، لازم است از ظرفیت های فنی پیمانکاران بخوبی استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: سازمان برنامه و بودجه هم موظف شده نیازهای اعتباری را تامین کند البته پیشرفت کار به خوبی احساس می شود و امیدواریم شاهد به ثمر نشستن تلاش ها برای رفاه بیشتر مردم کشورمان باشیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به پرداخت حدود 78 درصد از اعتبارات مورد نیاز امسال پروژه راه آهن رشت - قزوین گفت: از نطر مالی هیچ مشکلی برای این پروژه نداریم و تخصیصی که 90 میلیارد تومانی بود، صادر شده و باید به این خط ریلی با توجه به آثاری که درراستای توسعه ایران و همچنین برای منطقه و کشورهای همسایه دارد، توجه شود.

دکتر نوبخت در خاتمه سخنانش گفت: بدون تردید، بزودی شاهد شنیده شدن سوت قطار در گیلان و برقراری خط ریلی این مسیر خواهیم بود که این امر، پیام توسعه را به گوش ها می‌رساند.

مسیر خط آهن قزوین - رشت 164 کیلومتر است و ساخت آن از سال 1386 آغاز شده؛ این مسیر در قالب هشت قطعه کار می شود. تکمیل پروژه این خط ریلی تا پایان سال جاری و فازهای بعدی آن، یکی از مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان گیلان است. این خط ریلی قادر خواهد بود سالانه 10 میلیون تن بار و سه میلیون مسافر را جابجا کند.

همچنین دکتر نوبخت از پروژه 8 کیلومتر مانده آزاد راه قزوین – رشت در محدوده شهر رودبار بازدید کرد.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل