اخبار سازمان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان تأکید کرد:

انتظار ما از کارشناسان و صاحب‌نظران این است که در جلسات نقد کنیم و اطلاعات درست و دقیق ارائه دهیم تا طرح آمایش سرزمینی را که به تصویب می‌رسانیم برای ما و آیندگان مفید باشد.   [ +35 | -11 ]

انتظار ما از کارشناسان و صاحب‌نظران این است که در جلسات نقد کنیم و اطلاعات درست و دقیق ارائه دهیم تا طرح آمایش سرزمینی را که به تصویب می‌رسانیم برای ما و آیندگان مفید باشد.

کارگاه‌های تخصصی آمایش با موضوعات "محیط‌زیست" و "فرهنگی و گردشگری" با حضور مدیران، معاونین و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها و صاحب‌نظران مرتبط برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت وبرنامه‌ریزی استان گیلان، در کارگاه اوّل که به میزبانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان در سالن المپیک رشت برگزار شد در ابتدا دکتر مظفر صرافی و سایر اعضای گروه مطالعات آمایش استان گیلان از معاونت پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی تهران، تحلیلی از وضع موجود و روند تحولات استان در هریک از حوزه‌های جمعیت، فرهنگی و گردشگری ارائه دادند که پس از آن مورد بحث و بررسی حاضرین قرار گرفت.

در ادامه رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در سخنانی به اهمیت آمایش سرزمینی در آینده استان اشاره کرد و گفت: مباحث مطرح شده در جلسات آمایش بسیار مفید بسیار تخصصی و بعضاً بحث‌برانگیز است. از اینرو معتقدم اگر مباحثی را که در این جلسه مطرح شد به صورت مکتوب در اختیار اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گذاشته شود، گروه‌های کارشناسی این دستگاه بهتر می‌توانند در خصوص ارقام‌ و سایر مباحث که بیان شد، تجدید نظر و به روز‌رسانی نمایند و نیز در اینگونه جلسات شنونده اظهار‌نظر و دیدگاه‌های آنان باشیم.  

کیوان محمّدی ادامه داد: با توجه به بازدیدهای صورت گرفته از مناطق اشکورات، دیلمان و سیاهکل، معتقدم ظرفیت‌های بالقوه‌ای که در این مناطق وجود دارد که می‌بایست گروه مطالعات آمایش در این خصوص بازنگری داشته باشند تا در طرح آمایش دیده شود.

وی با انتقاد از ساخت و ساز بی‌رویه ویلا‌سازی در مناطق بکر افزود: می‌طلبد در طرح آمایش برروی مکان‌هایی در مناطق مختلف کوهپایه‌ای، جنگلی و ساحلی که امکان ساخت ویلا وجود دارد مطالعه و بررسی صورت گیرد تا دولت با همکاری بخش خصوصی بتواند اقدام به محیط ویژه ویلاسازی مانند دهکده ساحلی انزلی نماید و نیز جلوی ساخت و ساز بی‌رویه ویلاسازی‌های شخصی گرفته شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با اظهار رضایت از برگزاری این جلسه خاطرنشان کرد: امیدواریم دست به دست هم کارهای اساسی برای استان انجام دهیم.

 

پس از آن کارگاه تخصصی دوم با موضوع منابع‌طبیعی و محیط‌زیست استان به میزبانی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان برگزار شد.

در این کارگاه تصویری از وضع موجود و روند تحولات اخیر در حوزه‌های مرتبط با منابع‌طبیعی و محیط‌زیست توسط گروه مطالعات آمایش استان ارائه گردید و حاضرین نیز به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند.

در ادامه کیوان محمّدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، محیط‌زیست و منابع‌طبیعی را از دستگاه‌های مهم استان در امر خدمت‌رسانی به آینده گیلان بر شمرد و گفت: هیچ چیز برای آینده گیلان فاجعه‌آورتر از بحران و بی توجهی به محیط‌زیست نیست.

وی ادامه داد: مشکل بیکاری را می‌توان  با برنامه‌ریزی مدون حل کرد ولی محیط زیست موضوعی نیست که براحتی قابل حل باشد و به مانند دریاچه ارومیه چندین دهه طول خواهد کشید تا به مرحله عادی بازگردد.

محمّدی با تأکید براینکه گیلان از لحاظ اکوسیستمی و طبیعی، استانی حساس است افزود: بنا بر فرمایش دکتر صرافی در جلسه هفته گذشته، طرح آمایش استان همانند پازل شطرنج است. در شبکه‌سازی که این دوستان طراحی کردند باید تصمیم بگیریم چطور عمل کنیم. لذا انتظار ما از کارشناسان و صاحب‌نظران این است که در جلسات نقد کنیم و اطلاعات درست و دقیق ارائه دهیم تا طرح آمایش سرزمینی را که به تصویب می‌رسانیم برای ما و آیندگان مفید باشد.

وی با اشاره به مشکل پسماندها در منطقه سراوان گفت: باید برنامه‌ریزی‌ها به سمتی برود که این وضعیت به مراتب بهتر شود. در این بین ممکن است برخی از سازمان‌ها مورد نقد بیشتر قرارگیرند. اتفاقاً حسن کار اینجاست که با جدیت و پایمردی بیشتر بتوانیم چالش‌ها را پشت سر بگذاریم تا به جمع‌بندی مناسب در آمایش سرزمینی برسیم.

 

در پایان مقرر شد شد پیشنهادات مدنظر اعضاء به لحاظ محتوایی و آماری با یک نگاه راهبردی اعلام گردد. ضمن‌آنکه هرگونه مطالعات موجود در دستگاه‌های اجرایی که می‌تواند در خروجی مطالعات تأثیرگذار باشد به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان ارائه شود.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل