اخبار سازمان

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در مراسم گرامیداشت پنجاهمین سال فعالیت آموزش عالی در گیلان:

ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی برای سال آینده تعریف شده است   [ +30 | -13 ]

ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی برای سال آینده تعریف شده است

عصر روز پنج شنبه 17 اسفند ماه، مراسم گرامیداشت پنجاهمین سال فعالیت آموزش عالی در گیلان با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، مهندس جعفرزاده از نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، روسای دانشگاه های گیلان و اساتید دانشگاهی در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، در این مراسم دکتر محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: پیش بینی ما ورود حدود 838 هزار نفر جدیدالورود به بازار کار است اما در عین حال، برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی، خودمان را آماده کرده ایم.
وی بیان داشت: در بودجه سال آینده که برنامه توسعه آن سال است، 12 برنامه با سرمایه گذاری 73 هزار و 400 میلیارد تومان برای دستیابی به این تعداد فرصت شغلی تصویب شده است.
دکتر نوبخت با نادرست خواندن اینکه پول فلان استان به گیلان می آید، گفت: سهم گیلان در اختیار استانداری و شورای برنامه ریزی و توسعه استان است، هر مقدار که می توانید از این منابع در رقابت های استانی سهم تان را دریافت کنید.
وی در بخش دیگری از سخنانش، آموزش را یکی از شاخص های توسعه و نیز توسعه انسانی دانست و اظهار کرد: برای توسعه یافتگی بایستی به این مهم توجه داشته باشیم.
معاون رئیس جمهوری بیان داشت: از 91 هزار میلیاد تومانی که برای رفاه اجتماعی، بازنشستگی و افراد تحت پوشش بهزیستی کنار بگذاریم، بعد از این، بزرگترین رقم ما در بودجه، افزون بر 57 هزار میلیارد تومان مربوط به آموزش و پژوهش است و پس از آن امنیت، بهداشت و سلامت را شامل می شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به توجه دولت به آموزش عالی خاطر نشان کرد: دولت قدردان آموزش عالی در کشور است و به آن اهتمام دارد.

* جزو چند کشور پرشتاب از نظر رشد علمی هستیم
معاون رئیس جمهوری در ادامه سخنانش، ایران را از نظر رشد علمی جزو چند کشور پرشتاب ذکر و اضافه کرد: از سال 2013 تا امروز، وضعیت جمهوری اسلامی در شاخص توسعه انسانی بین 187 کشور بهبود یافته و از جایگاه 75 ، به 69 رسیده ایم.
وی اظهار داشت: ایران بنا بر اعلام صندوق بین المللی پول که همه کشورها را مورد رصد قرار می دهد؛ از نظر اقتصادی در جایگاه هجدهم قرار دارد و در واقع، هجدهمین اقتصاد جهان هستیم.
دکتر نوبخت با بیان اینکه کشور در شرایط بسیار سختی قرار دارد و بار سنگینی هم بر عهده داریم، ادامه داد: اما با این حال از ظرفیت هایی خوبی برخورداریم که بایستی از آن بهره بگیریم. 

*خود را مسئول زندگی تک تک افراد کشور می دانم
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه بار سنگینی را بر دوشم احساس می کنم، گفت: خود را مسئول زندگی تک تک افرادی می دانم که در این کشور زندگی می کنند؛ بر این باورم مسئولیتی را بر عهده گرفته ام که محصول آن بایستی توسعه باشد.

 

 توسعه دانشگاه‌ها یکی از ملاک‌های پیشرفت جوامع است 

استاندار گیلان نیز در این همایش گفت: یکی از اولویت ها در سطح آموزش عالی در استان حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم است.

 مصطفی سالاری  با بیان اینکه دانشگاه ها باید در زمینه اشتغال و کارآفرینی حرکت کنند، افزود: آموزش ها در مراکز آموزش عالی استان گیلان باید به گونه ای باشد که دانشجو را در مسیر اشتغال  و کارآفرینی سوق دهد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه گیلان در حوزه های دانشگاهی و علمی دارای ظرفیت های بسیار بالایی است، ادامه داد: باید با یک برنامه مناسب از این ظرفیت در زمینه توسعه گیلان به ویژه اشتغالزایی بهره گیری شود.

سالاری با تأکید بر ضرورت توسعه علمی در گیلان، تصریح کرد: باید فضا را برای حضور فعال و گسترده دانشگاهیان، پژوهش و تحقیقات علمی افزایش دهیم تا زمینه رشد و توسعه جامعه فراهم شود. وی همچنین با اشاره به اینکه استان گیلان از هر نظر دارای ظرفیت و پتانسیل برای توسعه و رشد اقتصادی است، گفت: امکانات اولیه توسعه در گیلان وجود دارد، تنها نیازمند مشارکت دستگاه ها و دانشگاه ها در راستای برنامه ریزی و تصمیم گیری هستیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه دانشگاهیان باید در برنامه‌ریزی‌های استان گیلان حضور موثر داشته باشند، خاطرنشان کرد: دانشگا‌ه‌ها باید در مسیری حرکت کنند که پژوهش‌های آن‌ها به تولید ثروت، اشتغال و کارآفرینی ختم شود. دکتر مصطفی سالاری همچنین با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت دانشجویان در راستای توسعه استان گیلان، خاطرنشان کرد: توسعه دانشگاه‌ها یکی از ملاک‌های پیشرفت جوامع است.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت دانشگاهیان و نخبگان در راستای توسعه استان تصریح کرد: تلفیق ظرفیت خدادادی استان گیلان و نیروی انسانی توانمند و فرهیخته آن سبب پیشرفت و توسعه گیلان می‌شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه عملکرد هماهنگ و مناسب تمام ارگان‌ها و دستگاه‌های اجرایی سبب توسعه استان می‌شود، ابراز داشت: استان گیلان ظرفیت بالایی برای توسعه اقتصادی دارد و حتی عاملی همچون تحریم‌ نمی تواند مانع توسعه اقتصادی آن شود.

 سالاری با بیان اینکه هیچ استانی همانند گیلان دارای ظرفیت های مناسب در بخش های مختلف برای اشتغال زایی نیست، اظهار کرد: می توانیم با بهره گیری از منابع داخلی در راستای توسعه و ایجاد فرصت های شغلی گام برداریم.

وی با اشاره به تمایز جامعه علمی و غیرعلمی گفت: هرچقدر حضور دانشگاهیان، تحقیقات آموزش عالی و پژوهش‌ها در جامعه افزایش یابد رشد و توسعه جامعه ترقی پیدا می‌کنند.

در پایان این مراسم، تمبر پنجاهمین سال فعالیت آموزش عالی در گیلان رونمایی شد.  معاون رئیس جمهوری همچنین به مناسبت هفته درختکاری، نهالی در دانشگاه گیلان غرس کرد.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل