اخبار سازمان

در سی و دومین همایش تخصصی توسعه در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان عنوان شد:

مشکلات کشور جز به دست علم حل نخواهد شد   [ +48 | -33 ]

مشکلات کشور جز به دست علم حل نخواهد شد

صبح روز پنجشنبه 24 اسفند ماه، سی و دومین نشست تخصصی توسعه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با موضوع "اقتصاد استان گیلان و تحولات آن در سال‌های اخیر" با سخنرانی دکتر پریسا مهاجری استادیار دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای جلسه کیوان محمّدی رئیس سازمان در سخنانی از اقتصاد به عنوان یک علم مهم یاد کرد و گفت: همانطوری که یک درد در قسمتی از بدن می‌تواند بر سایر قسمت‌‌ها اثر بگذارد و برای ما غیرعادی اما برای یک پزشک عادی به نظر برسد در سایر علوم از جمله اقتصاد نیز می‌تواند اینگونه باشد. لذا رویکرد عقلانی و منطقی این است که در مقابل علم خضوع کنیم.

وی با اشاره به تضاد علم و عوام، اظهار کرد: باید مسائل علمی را بپذیریم، اگرچه در ظاهر منطقی نباشند. البته زبان علم ثقیل است و ذهن‌ها باید آماده پذیرش علم باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با تأکید براینکه مسائل و مشکلات یک کشور جز به دست علم حل نخواهد شد، خاطرنشان کرد: آموزه‌های دینی، اخلاقیات، فرهنگ و... در جای خود مهم و با ارزش هستند، اما علم نقش محوری، قاطع و اساسی در توسعه و پیشرفت دارد.

وی با بیان اینکه اگر به مباحث علمی تکیه کنیم، از جهل و نادانی رهایی پیدا می‌کنیم، گفت: جلسات توسعه نیز با رویکرد علمی در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان شکل گرفته تا آن روز به روز بیشتر  بر جریان اداری حاکم شود و امیدواریم در سایر دستگاه‌ها ادامه  نیز اثرگذار باشد.

 

در ادامه دکتر پریسا مهاجری استادیار دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران به عنوان سخنران همایش توضیحات و مطالبی در خصوص مشاهدات کلیدی در باب جایگاه و تحولات بخش‌های اقتصادی استان گیلان در سطح ملی و استانی ارائه داد.

وی الزام به توسعه بخش بهداشت و درمان، تغییر هرم سنی جمعیت و تجدیدنظر در توسعه مدارس، انجام مطالعات تکمیلی به منظور استفاده از صرفه های مقیاس، تسریع در تکمیل پروژه راه‌آهن، انجام مطالعات تکمیلی به منظور استخراج راهکارهایی برای تقویت زنجیره عرضه و تلاش برای تقویت نظام تأمین مالی با تأکید بر بانک‌ها را به عنوان پیشنهاد‌ جهت تحول اقتصاد گیلان مطرح نمود.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل