اخبار سازمان

برگزاري جلسه توجیهی و آموزشی آمارهاي ثبتي در استان گیلان   [ +45 | -14 ]

برگزاري جلسه توجیهی و آموزشی آمارهاي ثبتي در استان گیلان

جلسه توجیهی و آموزشی آمار­هاي ثبتي در استان گیلان با حضور معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان و کارشناسان این حوزه و بالغ بر 120 نفر از رابطین آماری دستگاه های اجرایی، بانک­‍­ها، شرکت­های بیمه، شهرداری­ها و ... در روزهای دوم، هفتم و هشتم خرداد ماه در سالن جلسات مرکز آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ­ریزی گیلان برگزار شد.


به گزارش روابطعمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این جلسه وحید طیفوری معاون آمار و اطلاعات سازمان ضمن تشکر و قدردانی از همکاری رابطان آماری، به اهمیت انجام فعالیت آن­ها در راستای بالا بردن کیفیت نظام آمارهای ثبتی و پاسخگویی به نیاز کاربران اشاره کرد و گفت: موفقيت برنامه­ هاي توسعه در كليه جوامع، بستگي به كيفيت آمار و اطلاعات موجود در آن جوامع دارد.

وی با بیان اینکه آمارهای ثبتی مبنا یا ثبت داده ­ها همزمان با انجام فعالیت‌ها و امور جاری، به هنگام رخ داد آن واقعه یکی از شیوههای جمعآوری دادههاست ادامه داد: مشکلات اجرایی و هزینههای بر تهيه و ارائه اطلاعات از طريق روش­های سنتی همانند سرشماری­ها و نمونه ­گیری موجب شده است كه متولیان تولید آمار به سمت تقويت روش مدرن توليد آمارهاي ثبتي مبنا و جايگزين تدريجي آن با توليد آمار از طريق سرشماري­ها و آمارگيري ­هاي نمونه‌اي جهت افزایش دقت، سرعت و کاهش هزینهها و بار پاسخگویی گرايش پيدا كنند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با یادآوری این نکته که براساس ماده 10 احکام دایمی برنامه‌های توسعه در سال 1396، مرکز آمار ایران، به‌منظور یکپارچه‌سازی، ساماندهی و رفع موازی‌کاری در نظام آماری کشور، بعنوان مرجع رسمی تهیه، اعلام و انتشار آمارهای رسمی کشور تعیین شده است تصریح کرد: بر همین اساس سال گذشته «ساختار تهيه و تدوين»، «جهت گیری­ها» و «راهبردها و برنامه­های عملياتي کارگروه­ها و کمیته­های آماربخشی» برنامه ملی آمار (1400-1396) در پنجاه و پنجمین جلسه شورای عالی آمار 22 خرداد 1396 جهت نیل به استقرار نظام مدرن آماری در کشور به تصویب رسید.

وی اضافه کرد: در این نظام مدرن آماری تولید بخش عمدهای از آمار و اطلاعات مورد نیاز برنامهریزان و کاربران مبتنی بر دریافت ریزداده‌های ثبتی مبنا از دستگاهها و نهادها و سازمان‌ها و ارائه آمارهای جمع‌بندی شده، منسجم و استاندارد از طریق پنجره واحد به کاربران خواهد بود.

طیفوری هدف از برگزاری این دوره را ضمن تبیین وضعیت نظام آمارهای ثبتی استان، تبیین و شناسایی موانع و مشکلات مربوط به نحوه جمع­ آوری و اهمیت انتشار سالنامه آماری استان به عنوان یکی از مهم‌ترین وغنی‌ترین نشریات آماری استان عنوان کرد و افزود: تاکنون در راستای تأمین نیازهای آماری این نشریه و سایر نشریات آماری استان، فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه اجرای طرح­های آمارگیری توسط مراکز آماری و دستگاه­های اجرایی، اخذ اطلاعات از دستگاهها به روش سنتی کاغذی با صرف وقت و هزینه بالا صورت می‌گرفت. در همین راستا معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان از سال 1395 با طراحی و ساخت سامانه یکپارچه آمار و اطلاعات (ساوانا) گام بزرگی در یکپارچه سازی، اعتبارسنجی، نظارت و ارزیابی و سهولت در دریافت و انتشار اطلاعات آماری از قبیل سالنامه آماری و آمارنامه و سایر نشریات آماری برداشته است.

وی در پایان تعامل بیش از پیش جهت ارتقا هر چه بیشتر نظام آماری استان را خواستار  شد وخاطرنشان کرد: طی سه سال گذشته، جهت قدردانی و افزایش انگیزه نمایندگان آماری دستگاه‌های اجرایی، به‌عنوان بازوان اجرایی معاونت آمار و اطلاعات در دستگاهها و یکی ارکان مهم نظام آماری استان، هر ساله تعدادی از رابطان آماری که در ارزیابی این معاونت حائز رتبه گردند، در همایش گرامیداشت روز آمار و برنامه­ریزی تقدیر به عمل می ­آید.

در ادامه صادق اکبری رئیس گروه آمارهای ثبتی، فرابری و پردازش داده­ های معاونت آمار و اطلاعات سازمان ضمن تشکر از از همکاری صمیمانه دستگاه ­های اجرایی به مشکلات سالیان گذشته در جمع ­آوری اطلاعات سالنامه آماری و سایر نشریات آماری  اشاره کرد و گفت: عدم همخوانی ارائه شده در سالنامه آماری با اطلاعات مندرج در نشریه گزیده شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، عدم رعایت زمانبدی، عدم انطباق اطلاعات با سال­های قبل، تغییر سالانه رابط آماری دستگاه ­ها ازجمله این مشکلات است.

وی با بیان اینکه در راستای فعالیت‌های صورت گرفته قبلی، با رفع موارد فوق توسط دستگاه­ها با همکاری کارشناسان معاونت آمار و اطلاعات سازمان می­توانیم اطلاعات مندرج در سالنامه‌ آماری و سایر نشریات را در کوتاه ­ترین زمان در اختیار برنامه­ریزان و کاربران قرار دهیم ادامه داد: به همین منظور امسال نیز نظیر سال قبل، کلیه جداولی که مراحل بررسی فنی را طی کرده و مورد تایید نهایی قرار می‌گیرد، به صورت الکترونیکی از طریق «بخش سالنامه آماری در پایگاه اطلاعات آماری استان گیلان به نشانی sdi.mpogl.ir » در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

اکبری در ادامه ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص عملکرد سامانه آمار و اطلاعات سازمان و چگونگی ورود اطلاعات در سامانه مذکور، به معرفی «سامانه اطلاعات آماری استان گیلان» جهت مشاهده و دریافت اطلاعات آماری استان پرداخت.

در پایان کارشناسان دستگاه­های اجرائی استان برخی از مشکلات موجود در ارائه آمار و اطلاعات و همچنین پیشنهادات خود در جهت رفع آن و بالابردن کیفیت آمارهای ثبت شده و ...را بیان نمودند.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل