اخبار سازمان

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور:

مطالعات لازم برای احیاء تالاب انزلی انجام شود   [ +38 | -14 ]

مطالعات لازم برای احیاء تالاب انزلی انجام شود

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در جلسه کارگروه احیای تالاب بین المللی انزلی گفت: این تالاب بین المللی، اهمیت زیادی دارد و احیاء آن ضروری است و مطالعات لازم در این ارتباط باید انجام شود.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان به نقل از ایرنا، دکتر محمدباقر نوبخت در این جلسه که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، استاندار گیلان، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی نیز حضور داشتند  با بیان این مطلب افزود: با شرط تایید مراجع ذیصلاح، برای تامین اعتبارات لازم اقدام می شود ضمن اینکه باید بررسی کنیم پس از نظر سازمان محیط زیست، از چه منابعی می توان منابع را تامین کرد.
وی با اشاره به برگزاری اولین جلسه هیأت دولت در نیمه فروردین ماه امسال و تصویب رفع مشکلات آب شادگان، خرمشهر و آبادان ادامه داد: نزدیک به 600 میلیارد تومان طی 2 سال گذشته در آنجا هزینه شده و آب این شهرها و روستاهای اطراف، وصل شد.
دکتر نوبخت وعده داده شده از سوی دولت را برای افتتاح این طرح را نیمه تیرماه ذکر و اضافه کرد: این مهم در تاریخ مقرر انجام شد تا مردم مناطق یادشده، از آب بهره مند باشند.
به گزارش ایرنا، تالاب انزلی به وسعت حدود 200 کیلومتر مربع در محدوده شهرستان های انزلی، رشت و صعومه سرا قرار دارد. این تالاب نقش مهمی در زیست بوم گیلان و کشور داشته، مهار کننده سیل های ویرانگر و تعدیل کننده آب و هوای منطقه و زیستگاه گونه های زیادی از آبزیان، پرندگان و گیاهان است. این تالاب سال 1354 در فهرست تالاب های بین المللی رامسر به ثبت رسید. 
علاوه بر تاثیرات اقلیمی، تالاب انزلی از مراکز مهم جذب گردشگر گیلان محسوب می شود و معیشت جمعیت قابل توجهی از ساکنان حاشیه تالاب به لحاظ کشاورزی، صیادی و تامین مواد اولیه صنایع دستی به حیات آن وابسته است. 
فاضلاب های صنعتی، خانگی، بیمارستانی، ضایعات کشتارگاهی ، سموم کشاورزی، پسماندها و نخاله ها ، گیاهان مهاجمی چون آزولا و سنبل آبی ، تصرف اراضی و ساخت و ساز در حریم تالاب، آتش زدن نیزارها با هدف تصرف، ورود رسوبات از رودخانه ها و انتقال آلودگی از دریا حیات تالاب انزلی را به شدت به خطر انداخته است. 
این معضلات تالاب انزلی را سال 1993 در فهرست تالاب های در معرض خطر (مونترو) قرار داد. برای حفظ بقای این تالاب ارزشمند ، مدیریت پسماند، مدیریت پساب، مدیریت رسوب، کاشت درخت در حوزه آبریز تالاب و جلوگیری از ورود رسوبات بیشتر به تالاب، جلوگیری از ورود پسماند به رودخانه ها و دریای خزر، جلوگیری از ورود پساب های گوناگون از طریق ساخت تصفیه خانه فاضلاب ، جلوگیری از تعدی افراد به حریم تالاب و تصرف اراضی تالابی، جلوگیری از برداشت بی رویه آب از تالاب و رعایت حقابه تالاب باید به جد پیگیری شود. تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل