اخبار سازمان

دکتر نوبخت در ششمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان:

یک میلیارد دلار برای ایجاد شغل در کشور اختصاص یافت   [ +31 | -10 ]

یک میلیارد دلار برای ایجاد شغل در کشور اختصاص یافت

عصر روز چهارشنبه 7 شهریور ماه، ششمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 97، با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، معاون وزیر راه و شهرسازی، استاندار گیلان، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، جمعی از نمایندگان مردم شهرستان‌های استان در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو در سالن غدیر استانداری گیلان تشکیل شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در این نشست معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: با پیشنهاد دولت، تأیید شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه و در نهایت موافقت رهبر معظم انقلاب، یک میلیارد دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغالزایی در کشور اختصاص یافت.

دکتر محمّد باقر نوبخت افزود: این وجه به صورت نقد در سازمان برنامه و بودجه وجود دارد و استانداران و مدیران کل باید از این فرصت در جهت اشتغالزایی استفاده کنند.

وی با یادآوری تعهدات یک سال گذشته خود برای ارائه خدمت به مردم گیلان اظهار داشت: نخستین تعهدم درباره تکمیل زیر ساخت‌های استان بود و طی کمتر از یکسال، حدود 400 میلیارد تومان برای این امر پرداخت شد.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به آغاز شمارش معکوس برای افتتاح راه آهن قزوین - رشت ادامه داد: با افتتاح این خط ریلی مردم به طور واقعی می‌توانند از طریق آن تردد کنند؛ ما برای رفع تکلیف کاری انجام نمی‌دهیم بلکه قطار باید بخشی از مشکل را رفع کند.

وی تصریح کرد: راه آهن قزوین - رشت پایان کار نیست بلکه این قطار باید به سمت انزلی و از مسیر دیگر به سمت آستارا حرکت کند.

به گفته دکتر نوبخت، اقدامات لازم برای تملک زمین جهت احداث راه آهن رشت - انزلی طی روزهای آینده انجام می شود. ضمن اینکه برای تأمین اعتبار راه‌آهن رشت - آستارا نیز مشکلی نداریم و قرار است جمهوری آذربایجان 500 میلیون دلار در این پروژه مشارکت کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به باقی مانده آزادراه رشت - قزوین اشاره و اضافه کرد: برای این مسیر مشارکت ما با بانک تجارت بود که بدلیل پاره‌ای مشکلات حقوقی، دولت تمامی پروژه را قبول کرد و در این ارتباط ، 400 میلیارد تومان ابلاغ کردیم و مناقصه بلافاصله انجام می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: این پروژه بایستی ظرف 2 سال تمام شود که برای آن در 2 مرحله طی امسال و سال آینده هریک 200 میلیارد تومان پرداخت خواهیم کرد.

دکتر نوبخت همچنین با بیان اینکه در کنار کارهای زیربنایی، به محرومان نیز توجه شده، گفت: سال گذشته 20 میلیارد تومان برای ساخت 2 هزار واحد مسکونی و امسال 60 میلیارد تومان برای احداث شش هزار واحد مسکونی پرداخت کردیم.

وی با اشاره به محیط‌زیست گیلان بویژه رودخانه‌های زرجوب و گوهررود رشت گفت: علاوه بر مبلغی که طی سفر اول رئیس‌جمهوری به استان برای این منظور اختصاص یافت، باید بطور مرتب برای پیشبرد کارها بازدید شود. زیرا ما علاوه بر تامین بودجه، بایستی نظارت کنیم و پیگیر و مطالبه‌گر هم باشیم.

 

خرید حمایتی برنج نباید به کشاورز آسیب بزند

استاندار گیلان نیز در این جلسه گفت: خرید حمایتی برنج نباید به کشاورز آسیب بزند، لذا با توجه به ارزش کیفی این محصول باید تلاش کرد تا قیمت آن افزایش پیدا کند.

مصطفی سالاری به بازدید معاون وزیر راه و شهرسازی از مراحل اجرایی راه آهن رشت-قزوین و پل منجیل اشاره کرد و با ابراز خرسندی از پیشرفت فیزیکی طرح های مذکور گفت: این پروژه‌ها تاکنون با کیفیت مطلوب و روند مطالعاتی دقیق به انجام رسید.

وی با اشاره به اینکه روند اجرایی پل به مراحل پایانی نزدیک شده، تصریح کرد: بخشی از این پروژه در کشور نمونه‌ای نداشته و در نوع خود منحصر بفرد است.

سالاری همچنین به ابلاغ اعتبار آزاد راه رشت قزوین با تلاش دکتر محمّدباقر نوبخت و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی خبر داد و افزود: دستور انجام مناقصه برای پروژه نیز انجام گرفته و به زودی با برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار وارد مراحل اجرایی طرح می شویم.

وی با بیان اینکه آزاد راه رشت قزوین پروژه‌ای پیچیده و پر هزینه است، بر لزوم توجه به ابعاد کیفی طرح و آینده نگری را یک ضرورت خواند.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین به واردات برنج و کنترل این موضوع اشاره کرد و گفت: کیفیت برنج گیلان و تفاوت آن نسبت به برنج خارجی بر کسی پوشیده نیست.

سالاری افزود: حمایت از محصول برنج نباید به کشاورز و فرایند کشاورزی آسیب بزند، لذا با توجه به ارزش کیفی این محصول باید تلاش کرد تا قیمت آن افزایش پیدا کند.

وی از مسئولان خواست تا با کنترل واردات برنج از حقوق کشاورزان و توسعه کشاورزی به عنوان صنعت بزرگ داخلی حمایت کنند.

 

گفتنی است در این نشست هریک از نمایندگان مردم شهرستان‌های استان در مجلس شورای اسلامی حاضر در جلسه به بیان درخواست‌ها، دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پیرامون دستور جلسه و مسائل حوزه‌های انتخابی خود پرداختند.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل