اخبار سازمان

طیفوری در مراسم روز آمار وبرنامه ریزی در هنرستان شهید انصاری رشت:

آمار جزو لاینفک زندگی امروز است   [ +117 | -56 ]

آمار جزو لاینفک زندگی امروز است

به مناسبت اول آبان "روز آمار و برنامه‌ریزی"، مراسمی به همین عنوان با همت اداره کل آموزش و پرورش گیلان در هنرستان شهید انصاری رشت برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، معاون آمار و اطلاعات سازمان در این مراسم با اشاره به نقش نسل جوان در توسعه و آبادانی کشور گفت: امروز نیازمند این هستیم که در کشور و استان خودمان فرهنگ و سواد آماری را ارتقا دهیم م.

وحید طیفوری با اشاره به فرارسیدن هفته گرامیداشت "آمار و برنامه‌ریزی" افزود: اول آبان در تقویم ملّی کشور به عنوان «روز آمار و برنامه ریزی» نامگذاری شده که نشان دهنده اهمیت موضوع آمار و برنامه‌ریزی است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با بیان اینکه تولید آمار و اطلاعات در دنیا قدمت طولانی دارد و به بیش از چند هزار سال قبل از میلاد باز می‌گردد، تصریح کرد: شواهد و مستنداتی در حوزه ثبت آمار و اطلاعات در چین باستان وجود دارد که شامل مشخصات هویتی، املاک، تعداد افراد و درآمد می‌شود. لذا آمار چیز تازه‌ای نیست، اما فرآیند تولید آمار و اطلاعات به مفهوم علمی آن امر نوینی در دنیای امروز است.

وی اضافه کرد: آمار طی سه قرن اخیر از مقوله تولید دیتا خارج شده و نگاه علمی به اطلاعات صورت می‌گیرد. بنیاد تولید آمار در کشور ما به یکصد سال گذشته و با ایجاد اداره سجل احوال و احصاییه باز می‌گرددد که اولین فعالیت آماری در کشور بود و ادامه پیدا کرد، اما بنیاد علمی تولیدات آماری حدود ۶۰ سال است که در کشور شکل گرفته است.

وی مراحل تولید علمی آمار و اطلاعات را شامل تولید داده‌ها، پردازش داده‌ها، خلاصه کردن و نتیجه‌گیری و تحلیل و بررسی نتایج دانست و گفت: این نوع آمار و اطلاعات یک پدیده کاملاً علمی با فرآیند وسیع بوده که متناسب با پیشرفت جامعه، پیشرفت می‌کند.

طیفوری، آمار را جزو لاینفک زندگی امروز دانست و خاطرنشان کرد: نمی‌توان بدون دسترسی به آمار و اطلاعات آینده را تصویر و برای فعالیت‌های کسب و کار برنامه‌ریزی کرد و لذا داشتن آمار و اطلاعات در کوچکترین و جزئی‌ترین رفتارهای ما نقش و کاربرد دارد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، با بیان اینکه جهان توسعه یافته به اهمیت آمار و اطلاعات واقف بوده و فعالیت‌هایش را منعطف به تهیه آمار دقیق و متناسب با نیاز برنامه‌ریزان کرده است گفت: اگر آگاهی، همکاری و اشراف نسبت به اهمیت آمار در جامعه وجود نداشته باشد، ممکن است منابع زیادی صرف شود، اما در نهایت آمار و اطلاعات درست و دقیقی به دست نیاید.

وی با تأکید بر لزوم آگاهی جامعه نسبت به مقوله آمار و اهمیت آن در برنامه‌ریزی‌ها، یادآور شد: جامعه همچنین باید با چگونگی استفاده از آمار آشنا باشد، زیرا دنیای امروز عصر اطلاعات نامگذاری شده و مدام در حال تولید آمار است لذا باید سره را از ناسره تشخیص دهیم و مفاهیم نهفته در دل آمار را خارج کنیم و به کار ببندیم.

طیفوری، به اهمیت سواد آماری در زندگی روزمره، تصمیم‌گیری‌ها، سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی ها اشاره کرد و افزود: سواد آماری یک توانمندی و مهارت است که منجر به تشخیص درست آمار و اطلاعات می‌شود. در واقع باید با تعاریف و مفاهیم آمار آشنا باشیم و بدانیم از چه آمارهایی برای چه جاهایی استفاده کنیم. متاسفانه بسیاری از مواقع افراد متخصص در علوم مختلف هم به دلیل عدم اشراف به تشخیص و مبنای تولید آمار و اهداف و تعاریف ‌تولید آن آمار ناخودآگاه دست به اشتباه تحلیل‌هایی می‌کنند که جامعه را دچار تشویش عمومی می‌کند.

وی معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها را بازوان مرکز آمار ایران دانست و خاطرنشان کرد: اجرای سرشماری‌ها و طرح‌های آماری از جمله فعالیت‌های این معاونت در استان جهت تولید آمار و اطلاعات است که در برنامه‌ریزی کلان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گفتنی است همزمان با هفته آمار و برنامه‌ریزی مراسم‌هایی در برخی مدارس استان گیلان برگزار شد.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل