اخبار سازمان

رئیس مرکز آمار ایران در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گیلان:

اولین سرشماری ثبتی مبنا در سال 1405 رقم خواهد خورد   [ +50 | -23 ]

اولین سرشماری ثبتی مبنا در سال 1405 رقم خواهد خورد

عصر روز پنجشنبه 3 آبان ماه، نشست خبری رئیس مرکز آمار ایران با اصحاب رسانه در دانشگاه گیلان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، در این نشست امیدعلی پارسا، اعتماد را اساس توسعه دانست و گفت: اگر این اعتماد به واسطه شبهه‌افکنی در آمارهای رسمی خدشه دار شود، فرایند توسعه دچار مشکل خواهد شد.

وی با اشاره به تفاوت آمارهای مرکز آمار ایران و بانک مرکزی، افزود: آمارهای هر دو مرکز مبتنی بر نمونه‌گیری است؛ نه سرشماری. لذا نمونه‌ها با توجه به روش‌های علمی مختلف انتخاب می‌شود و هر کدام معرف جامعه خواهند بود. تمرکز بانک مرکزی روی شهرهای بزرگ است، اما مرکز آمار ایران سعی می‌کند نمونه‌ای از کل کشور با ترکیب جنسیتی، تحصیلی، منطقه‌ای، شهر و روستا و... داشته باشد. لذا انتظار نداریم کار نمونه‌ای یکسان شود، اما باید اختلاف بسیار کم باشد.

رئیس مرکز آمار ایران، بدبینی و تصور ذهنی نادرست را یکی از عوامل عدم اعتماد جامعه به آمارو ارقام دانست و گفت: فرمول محاسبه تورم در همه جای دنیا یکسان و استاندارد است. همچنین فرهنگ حاکم بر مرکز آمار این است که اخلاق حرفه ای باید رعایت شود و این باور وجود دارد که آمار و اطلاعات ناموس کشور است لذا آمارها ناشی از واقعیت های زندگی مردم است.

پارسا، با بیان اینکه آمارهای مرکز آمار ایران معدل هستند، تصریح کرد: باید با تجزیه و تحلیل های تبیینی از تفسیرها و تحلیل های غلط جلوگیری کنیم. بی طرفی مرکز آمار ایران در انتشار آمار و اطلاعات روشن است و این سواد آماری باید در جامعه وجود داشته باشد. البته مرکز آمار، دانشگاه و رسانه ها به ویژه صدا و سیما کم کاری داشته است.

وی با بیان اینکه مردم تورم نقطه به نقطه را بیشتر لمس می کنند، افزود: برای ارزیابی دولت حداقل باید آمار یک سال را در نظر گرفت لذا تورم نقطه به نقطه واقعیت زندگی مردم را نشان می دهد و تورم نقطه به نقطه گیلان 30.6 درصد است که افزایش بسیار شدید قیمت ها را نشان می دهد. البته در دنیا بین تورم نقطه به نقطه و تورم 12 ماهه فرق زیادی نیست، زیرا نوسان قیمت ها وجود ندارد.

رئیس مرکز آمار ایران نرخ مشارکت گیلان در سال 96 را 42.7 درصد دانست که 2 درصد بیشتر از نرخ کشور است و یادآور شد: نرخ بیکاری در گیلان 10.7 درصد و در کشور 12.1 درصد است. البته بیکاری جوانان 15 تا 29 سال در گیلان 29 درصد است که این عدد برای کشور 25.3 درصد محاسبه می شود. همچنین نرخ بیکاری زنان و مردان به تفکیک جنسیت نیز در گیلان کمتر از متوسط کشوری می باشد. سالخوردگی گیلان از متوسط کشور بیشتر بوده و نرخ باروری و رشد جمعیت نیز روند کاهشی دارد.

پارسا، نرخ مشارکت گیلان در بهار 97 را 46.8 درصد و کشور را 41.1 درصد دانست و ادامه داد: نرخ بیکاری گیلان نیز 10 درصد و کشور 12.1 درصد محاسبه شده است.

وی با بیان اینکه در نظام آماری ثبتی مبنا به جای رفتن به سراغ مردم ریزداده ها توسط دستگاه های اجرایی تولید می شود، خاطرنشان کرد: حدود 18 سال است که کشورهای پیشرو به سمت نظام آمارهای ثبتی مبنا رفته اند و بحث های نظری این حرکت طی سال های اخیر در کشور ما آغاز شده و امسال و سال آینده بسترسازی و نهادسازی های لازم صورت می گیرد تا دستگاه های اجرایی بتوانند ضمن انجام وظایف جاری خود آمارهای ثبتی کشور را تولید کنند لذا امیدواریم اولین سرشماری ثبتی مبنا در سال 1405 رقم بخورد.

رئیس مرکز آمار ایران، نظام آماری ثبتی مبنا را نیازمند بودجه و امکانات مضاعف دانست و گفت: کار کردن با داده های بزرگ نیروی انسانی خاص می طلبد. در حال حاضر یک سوم امکانات و نیروی انسانی معمول دنیا را در مرکز آمار ایران داریم.

وی ریزداده ها را لازمه قانون آمار کشور دانست و عنوان کرد: این قانون در حال تصویب است و همه جریان های سیاسی کشور با آن موافق هستند، زیرا همه بر تولید داده های با کیفیت تاکید دارند. در نظام آمارهای ثبتی مبنا به ریزداده نیاز داریم و باید همکاری دستگاه ها را داشته باشیم که در قالب برنامه ملی آمار دیده شده است. البته عدم همکاری‌ها ناشی از درک ناقص از نیاز کشور به آمارهای ثبتی مبنا، انحصارات داخل دستگاهی و احتمال ناسازگاری داده‌ها دستگاه می‌باشد.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل