اخبار سازمان

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در برنامه شبکه تلویزیونی باران:

پیش بینی اعتبار لازم برای اجرای راه آهن رشت - آستارا / بی اثر بودن تحریم ها بر برنامه های دولت در حوزه اشتغال   [ +17 | -6 ]

پیش بینی اعتبار لازم برای اجرای راه آهن رشت - آستارا / بی اثر بودن تحریم ها بر برنامه های دولت در حوزه اشتغال

معاون رئیس جمهور از پیش بینی اعتبار لازم برای اجرای راه آهن رشت- آستارا خبر داد و گفت: علاوه بر جمهوری آذربایجان، چند شرکت چینی نیز به منظور تامین فاینانس برای این پروژه اعلام آمادگی کرده اند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر محمدباقر نوبخت که به همراه استاندار گیلان شب گذشته میهمان شبکه تلویزیونی باران بود، در گفت و گویی اظهار داشت: در این استان ظرفیت های فراوانی از جمله فرودگاه ، آزادراه ،منطقه آزاد، جنگل و دریا در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و حال با فراهم شدن حمل و نقل ریلی، این ظرفیت ها توسعه پیدا کرده است.

وی با اشاره به سال ها انتظار مردم گیلان برای پیچیدن صدای سوت قطار در این استان، افزود: از زحمات تمامی روسای جمهور پیشین برای این پروژه بزرگ قدردانی می کنم.

دکتر نوبخت با بیان اینکه از مسیر 164 کیلومتری راه آهن گیلان کمتر از 40 کیلومتر در دولت های قبل اجرا شد، یادآور شد: مسیرهای صعب العبوری که برای اجرای این پروژه پشت سر گذاشتیم و تونل های بزرگی که ساختیم، هزینه بسیار بالایی ایجاد کردند و کار بسیار زمانبری داشتیم.

وی به ساخت بلندترین پل ریلی ایران در منجیل به طول بالغ بر یکهزار و 430 متر اشاره کرد و گفت: راه آهن گیلان تعهدی بود که دولت خود را موظف به انجام آن می دانست.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: پروژه راه آهن گیلان در حالی به سرانجام رسید که دولت مشغله های فراوانی دارد و باید حوزه های مختلفی را مدیریت کند و اعتبار بگذارد.

وی با اشاره به اینکه به همراه خانواده مسافر قطار قزوین- رشت بوده است، عنوان کرد: در حرکت آزمایشی قطار، خانواده ام را با خودم همراه کردم تا برای مردم اطمینان خاطر حاصل شود.

دکتر نوبخت با بیان اینکه زیبایی های مسیر موجب شد که گذر زمان حین سفر از قزوین به رشت با قطار احساس نشود، افزود: مسافران می توانند از مناظر زیبای حاشیه راه آهن گیلان لذت ببرند.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بخش عمده ای از یکهزار و 850 میلیارد تومان اعتباری که صرف اجرای راه آهن قزوین- رشت شد، در دولت های یازدهم و دوازدهم تامین گردید.

وی با تاکید بر اهمیت اجرای خط ریلی رشت- انزلی و اتصال راه آهن به بنادر انزلی و کاسپین، گفت: فردا از این پروژه بازدید خواهم داشت و مصمم هستم که از این به بعد تمرکز و فشار بر تکمیل این بخش گذاشته شود.

دکتر نوبخت با اشاره به اینکه هزینه اجرای راه آهن رشت- آستارا بسیار بالا است و نیاز به تامین اعتبار خارجی دارد، گفت: رقم قابل توجهی باید صرف خرید اراضی موجود در مسیر پروژه شود.

دکتر نوبخت به انعقاد تفاهم همکاری روسای جمهور ایران و آذربایجان برای اتصال راه آهن به آستارا اشاره کرد و افزود: نیمی از اعتبار این پروژه را ایران تامین می کند و مابقی بوسیله فاینانسی که کشور آذربایجان می دهد تامین می شود.

وی ادامه داد: چند شرکت از کشور چین نیز به منظور تامین فاینانس برای خط ریلی رشت-آستارا اعلام آمادگی کرده اند و هیچگونه مشکل مالی بر سر راه این پروژه وجود ندارد.

دکتر نوبخت با بیان اینکه برای اجرای راه آهن در مسیر قزوین- رشت از منابع مالی خارجی استفاده نشد و تمام هزینه ها از خزانه دولت پرداخت گردید، اظهار کرد: قدردان تمام دست اندرکارانی هستم که تلاش کردند تا ما به عنوان خدمتگزاران دولتی امروز بتوانیم در مقابل ملت سرافراز ظاهر شویم و از اتمام این پروژه خبر دهیم. 

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در بخش دیگری از صحبت های خود به وضعیت آزادراه قزوین- رشت اشاره کرد و گفت: زمانی که دولت تدبیر و امید آغاز به کار کرد، 11 کیلومتر از این پروژه که سخت ترین قسمت آن محسوب می شد، باقی مانده بود.

وی با بیان اینکه در سال های ابتدایی فعالیت این دولت، سه کیلومتر تونل در مسیر آزادراه قزوین- رشت احداث شد، افزود: 8 کیلومتر باقی مانده از آزادراه به پیمان گذاشته شده است.

دکتر نوبخت ادامه داد: هرچند پیمانکار با تجربه ای که مجری راه آهن قزوین- رشت و رشت- انزلی می باشد برای به دست گرفتن 8 کیلومتر باقی مانده آزادراه اعلام آمادگی کرده است، نیاز به پیمانکار دیگری داریم تا کار سرعت بیشتری بگیرد.

معاون رئیس جمهور در ادامه صحبت های خود به برنامه دولت در حوزه اشتغال اشاره و خاطرنشان کرد: در سالجاری برای یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی 14 برنامه تعریف کردیم و 65 هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار برای تحقق این میزان اشتغال از محل های مختلف در نظر گرفتیم .

دکتر نوبخت با بیان اینکه در سفر به استان های مختلف از استانداران خواستم که برنامه خود را برای استفاده از ظرفیت موجود اعلام کنند، افزود: استاندار گیلان نیز در تلاش برای اجرای برنامه های اشتغالزا در این استان است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از انعقاد تفاهم نامه همکاری با وزیر جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: طبق این تفاهم نامه، مقرر شد که 18 هزار و 252 میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد 82 هزار فرصت شغلی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار بگیرد.

وی یادآور شد: مجوز تامین یک میلیارد دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در کشورنیز با موافقت مقام معظم رهبری اخذ شده است.

دکتر نوبخت با تاکید بر اینکه منابع مالی و برنامه در بخش اشتغال مهیا است، بیان داشت: با دستگاه های مختلف تفاهم نامه برای ایجاد اشتغال منعقد کردیم و بخشی باقی مانده است که دنبال می شود.

وی از استاندار گیلان نیز خواست که مدیریت لازم را انجام دهد تا با تلاش دستگاه ها، برنامه های بخش اشتغال عملیاتی شود.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه اشتغالزایی از برنامه های جدی دولت است، تصریح کرد: تحریم ها هیچ تاثیری بر برنامه های دولت در بخش اشتغال ندارند زیرا اعتبارات لازم فراهم شده است.

دکتر نوبخت همچنین با اشاره به اینکه دولت سالانه حدود 6 هزار میلیارد تومان برای فرهنگ کشور هزینه می کند که در واقع نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود، برای حمایت مالی از ساخت مجموعه تلویزیونی 300 قسمتی توسط کارگران گیلانی که تاریخ و فرهنگ این استان را روایت می کند، اعلام آمادگی نمود.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل