اخبار سازمان

دکتر نوبخت در بازدید از روند احداث راه آهن رشت - بندرانزلی:

ادامه یافتن راه‌آهن تا انزلی علاوه بر رونق بخشیدن به گردشگری، موجب فراهم شدن امکان استفاده از ظرفیت بنادر کاسپین و انزلی می‌شود + گزارش تصویری    [ +24 | -15 ]

ادامه یافتن راه‌آهن تا انزلی علاوه بر رونق بخشیدن به گردشگری، موجب فراهم شدن امکان استفاده از ظرفیت بنادر کاسپین و انزلی می‌شود + گزارش تصویری

صبح روز جمعه 2 آذر ماه، رئیس سازمان سازمان برنامه و بودجه کشور به همراه معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی این سازمان، استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، نماینده مردم شهرستان بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استانی از روند پروژه احداث راه‌آهن رشت- بندرانزلی بازدید کردند.

 


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در حاشیه بازدید از این مسیر  با بیان اینکه اجرای خط ریلی قزوین- رشت شرط لازمی بود که کافی نیست گفت: پروژه راه‌آهن گیلان به اتمام نرسیده و باید به انزلی و آستارا متصل شود. ادامه یافتن راه‌آهن تا انزلی علاوه بر رونق بخشیدن به گردشگری، موجب فراهم شدن امکان استفاده از ظرفیت بنادر کاسپین و انزلی می‌شود.

وی به موقعیت جغرافیایی بندرانزلی اشاره کرد و یادآور شد: این شهرستان در مجاورت دریاچه خزر و کشورهای همسایه ایران قرار گرفته که توسعه روابط با آن‌ها برای ما بسیار حائز اهمیت است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مسیر حدود ۴۱ کیلومتری راه آهن رشت- انزلی را دارای اهمیت بسیار ویژه دانست و گفت:  راه‌آهن پس از رسیدن به انزلی هم به بندر کاسپین که در منطقه آزاد واقع شده و هم به بندر قدیمی و بزرگ انزلی متصل خواهد شد.

معاون رئیس جمهور خواستار همکاری مردم برای تملک اراضی قرار گرفته در مسیر راه‌آهن شد و اظهار کرد: از مردم تقاضا داریم توسعه ملی را مد نظر قرار دهند و راه را برای ریل‌گذاری هموار کنند.

دکتر نوبخت ادامه داد: خوشبختانه شرکت‌های بزرگی که در سطح ملی صاحب نام هستند در پروژه راه آهن رشت- انزلی فعالیت دارند و طی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مقرر شد که بخشی از اسناد استملاک اراضی این هفته آماده شود تا با مالکین تسویه کنیم و مابقی نیز به سرعت پیگیری شود.

وی با اشاره به اینکه یکهزار و 850 میلیارد تومان برای راه آهن قزوین- رشت سرمایه‌گذاری شده است، عنوان کرد: ادامه خط ریلی قزوین-رشت و اتصال به انزلی و آستارا از جمله پروژه‌های اصلی در سطح کشور است و گره‌ای کور محسوب می‌شود که باید آن را بگشاییم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: از استاندار گیلان نیز انتظار می‌رود همانند گذشته نظارت دقیقی بر اجرای پروژه راه‌آهن داشته باشند.

وی با بیان اینکه علاوه بر راه آهن قزوین- رشت که تکمیل شده، اجرای خط ریلی رشت- انزلی نیز بر عهده شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور قرار گرفت، گفت: مجری خط ریلی رشت - آستارا شرکت راه‌آهن خواهد بود.

دکتر نوبخت خاطرنشان کرد: شرکت راه آهن جمهوری آذربایجان و چند شرکت چینی برای تامین اعتبار پروژه رشت- آستارا از طریق فاینانس اعلام آمادگی کرده‌اند و مشکل خاصی وجود ندارد.

وی با اشاره به اهمیت راه آهن رشت- آستارا برای اقتصاد ملی، گفت: منافع این پروژه نه تنها گیلان بلکه کل کشور را منتفع می کند.

معاون رئیس جمهور افزود: خوشبختانه علیرغم وجود تحریم‌ها با کشورهای همسایه روابط خوبی داریم و راه آهن گیلان می تواند این روابط را گسترش دهد.

وی اثر تحریم ها را زودگذر دانست و بیان داشت: با تکمیل راه آهن گیلان، مسیر ترانزیتی بزرگی حاصل می شود که استان های شمالی کشور را به خلیج فارس مرتبط می کند.

دکتر نوبخت تصریح کرد: سازمان برنامه و بودجه با توجه به اهمیت امتداد راه آهن گیلان تا انزلی و آستارا، از این پروژه‌ها پشتیبانی مالی لازم را انجام خواهد داد و من از معاونان خود می‌خواهم که بازدیدهای مستمری از خط ریلی رشت- انزلی که در دست احداث است داشته باشند و شخصا نیز پیگیر هستم تا هرچه زودتر تکمیل شود.

وی با تاکید بر اینکه امروزه توسعه صرفاً به معنای ساخت جاده، پل، ریل و امثال اینها نیست، افزود: اگر بتوانیم در کنار اجرای این پروژه‌ها از طبیعتی که یک سرمایه‌ای بزرگ محسوب می‌شود صیانت کنیم، به توسعه دست یافته ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: برای اجرای راه آهن رشت- انزلی و رشت- آستارا مسیرهای مختلفی مورد بررسی قرار گرفت و تلاش می کنیم. تلاش کردیم پروژه از مسیری اجرا شود که آسیبی محیط زیست را تهدید نکند.

وی در ارتباط با نگرانی‌های موجود در زمینه آسیب رسیدن به تالاب انزلی با گذر ریل قطار از کنار آن گفت: نماینده مردم شریف بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی تایید نمود که با اجرای این پروژه هیچگونه آسیبی متوجه تالاب نمی‌شود.

گفتنی است راه‌آهن رشت-انزلی به طول 41 کیلومتر از ایستگاه فلکده رشت آغاز و تا بندر انزلی ادامه خواهد یافت.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان


تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل