اخبار سازمان

دکتر نوبخت در مراسم رونمایی از سردیس‌های مشاهیر گیلان موزه میراث روستایی استان:

موزه میراث روستایی نماد خوبی برای فرهنگ گیلان است + گزارش تصویری   [ +22 | -8 ]

موزه میراث روستایی نماد خوبی برای فرهنگ گیلان است + گزارش تصویری

عصر یکشنبه 4 آذر ماه، فاز نخست سردیس‌های مشاهیر گیلان با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور، جمعی از مدیران فرهنگی استانی و چهره‌های فرهنگی و دانشگاهی گیلان در مجموعه موزه میراث روستایی استان رونمایی شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در این مراسم دکتر محمدباقر نوبخت در سخنانی با اشاره به فلسفه معماری اماکن ورزشی سنتی ایرانی به ویژه زورخانه‌ها، گفت: چهارچوب درب ورودی زورخانه‌ها را کوتاه می‌ساختند تا افراد به صورت خمیده ورود کنند و احترام جایگاه مقدس ورزش باستانی حفظ شود. لذا در مقابل مواریث فرهنگی باید تعظیم کرد.

وی موزه میراث روستایی را یک مکان فرهنگی منحصر به فرد دانست و افزود: دکتر محمود طالقانی بنیانگذار موزه میراث روستایی گیلان است و ایده ایشان می‌تواند نماد خوبی برای فرهنگ عمیق، وسیع و بلند گیلان باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، با اشاره به بازدید خود از شهرهای خارجی دارای موزه میراث فرهنگی به منظور الگوگیری و استفاده از تجربه و دانش بشری در ایران و گیلان، خاطرنشان کرد: به عنوان یک گیلانی می‌گویم که موزه میراث روستایی گیلان نمونه است.

دکتر نوبخت، خواستار تسری ایجاد موزه میراث فرهنگی در سایر استان‌ها به ویژه استان های شمالی کشور شد و گفت: موزه میراث روستایی ظرفیت بزرگی است و ما از جایگاه ملی علاقمند به گسترش آن هستیم. لذا سعی برآن است بزودی مطالبات این مجموعه پرداخت شود.

وی از فعالان مجموعه ارزشمند موزه میراث روستایی خواست مواریث گذشته استان را به آیندگان بنمایانند و خاطرنشان کرد: بزرگانی که امروز از سردیس های آنان رونمایی خواهیم کرد به مثابه ستارگانی در سپهر فرهنگ گیلان هستند و آحاد جامعه با دیدن این شخصیت ها بیش از پیش با گذشته و فرهنگ خود آشنا خواهند شد.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل