اخبار سازمان

برگزاری چهل و چهارمین نشست تخصصی توسعه    [ +67 | -32 ]

برگزاری چهل و چهارمین نشست تخصصی توسعه

صبح روز پنجشنبه 16 اسفند ماه، چهل و چهارمین نشست تخصصی توسعه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با موضوع "توسعه روستایی با تأکید بر تجربه کشور سوئیس" با سخنرانی دکتر پیتر مارتی رئیس گروه توسعه منطقه‌ای روستایی دانشگاه ژاو زوریخ در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در این نشست پیتر مارتی با بیان اینکه دانشگاه‌های کشور سوئیس به دنبال تبادل دانش و تجارب در موضوعات و زمینه‌های مختلف علمی با دیگر کشورها هستند، اظهار داشت: از سال 2005 به عنوان مدرس دانشگاه با تمرکز بر توسعه روستایی شروع به فعالیت کردم و در حوزه توسعه روستاهای کوهستانی تخصص دارم.

رئیس گروه توسعه منطقه‌ای روستایی دانشگاه ژاو زوریخ سوئیس، با اشاره به اینکه مساحت سوئیس سه برابر گیلان و جمعیت آن بالغ بر 8.5 میلیون نفر است، خاطر نشان کرد،  این کشور دارای دولت فدرال،  26 استان و بالغ بر دو هزار سازمان و دستگاه اجرایی دارد.

وی با اشاره به تقسیم وظایف بین مردم و دولت سوئیس، اظهار داشت: سیاست دولت بر این مبنا قرار دارد که مردم را در مناطق دوردست حفظ کند و در این کشور از صد درصد جنگل ها بر اساس قانون حفاظت می شود.

رئیس گروه توسعه منطقه‌ای روستایی دانشگاه زوریخ، با اشاره به عدم اجرای کامل قانون حفاظت از جنگل‌ها در ایران، عنوان کرد: دولت فدرال سوئیس با حمایت از کشاورزی و گردشگری در مناطق دوردست، تلاش می‌کند، مردم را در سکونتگاه‌های دور افتاده حفظ کند. در این راستا صرفه اقتصادی فعالیت‌ها نیز دارای اهمیت است و مردم علاوه بر اینکه باید نسبت به ارزش جنگل ها آگاهی پیدا کنند، باید درآمد نیز داشته باشند.

وی در ادامه با تشریح تجربه سوئیس در تاسیس سه پارک ملی همزمان جهت حفاظت از منابع طبیعی و حمایت از معیشتهای روستایی، بر این نکته تاکید نمود که مشارکت مردم در فرآیندهای توسعه روستایی، جزء جدایی ناپذیر تمامی برنامه های روستایی در این کشور است.

مهدی خیاطی، کارشناس برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان نیز، با اشاره به تاکید برنامه ششم توسعه و طرح آمایش و رویکرد مدیریتی استان بر روستا و توسعه روستایی، عنوان کرد: توسعه روستایی همواره یکی از اهداف توسعه پایدار در استان و کشور بوده است.

وی با بیان اینکه خشکسالی در فلات مرکزی مهاجرت به استان های شمالی به ویژه گیلان را موجب شده است، گفت: در حال حاضر به دلیل نوع رویکردی که نسبت به توسعه اقتصادی در مناطق روستایی استان وجود دارد، بین حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی و رشد اقتصادی تعارضاتی ایجاد شده و از سوی دیگر به دلیل وابستگی معیشت های روستایی به منابع طبیعی، توسعه روستایی با استفاده از تجارب و نمونه‌های موفق در سطح جهان، برای گیلان از اهمیتی مضاعف برخوردار است.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل