اخبار سازمان

دکتر نوبخت در اولین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 98 :

لایروبی آب بندان‌های گیلان خطر بروز سیل در این استان را کاهش داد   [ +55 | -49 ]

لایروبی آب بندان‌های گیلان خطر بروز سیل در این استان را کاهش داد

عصر روز پنجشنبه 22 فروردین ماه، اولین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 98 با حضور دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، جمعی از نمایندگان مردم شهرستان های استان در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای جلسه کیوان محمّدی رئیس سازمان با اشاره به بازدید دکتر نوبخت از باقیمانده آزاد راه رشت- قزوین در محدوده رودبار- منجیل به بیان دستورات جلسه پرداخت و گفت: با توجه به اهمیت این پروژه و نیز تکمیل پروژه راه‌آهن رشت- انزلی،  دستور اول این جلسه به ارائه گزارش و بررسی این مهم اختصاص دارد.

وی در خصوص دستور جلسه دوم هم گفت: با توجه به اینکه در فصل کشاورزی قرار داریم و منابع آبی در این خصوص از اهمیت بسزایی برخوردار است دستور بعدی به موضوع منابع آبی اختصاص دارد. خوشبختانه پس از سال‌ها سد سپیدرود به شکل پرآب گذشته بازگشته است که نوید بخش سال زارعی خوب برای استان می‌باشد.

در ادامه دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، در سخنانی با اشاره به اینکه پروژه راه‌آهن مهم‌ترین اولویت‌ این سازمان برای گیلان بود، گفت: با عنایت خداوند این پروژه مورد بهره‌برداری قرار گرفت و خدمات مناسبی را به گیلانیان و دیگر هموطنان ارائه می‌دهد.

وی با بیان اینکه اجرای این پروژه اقدام بزرگی بود که نیازمند تکمیل است، افزود: این راه آهن از مرزهای جنوبی کشور آغاز شده و به یقین باید به دریای خزر نیز متصل شود.

دکتر نوبخت با اشاره به اینکه اجرای این عملیات دارای دو بخش است، گفت: یک بخش از این راه‌آهن از رشت به انزلی و سپس بندر کاسپین بوده که اجرای آن نیازمند استملاک زمین است .

وی تصریح کرد: برای استملاک ارضی نیاز به ۴۰ میلیارد تومان اعتبار بود که قبل از سفر به استان گیلان این مبلغ اختصاص یافته و در اختیار وزارت راه قرار گرفته است و امیدواریم با انجام این امر اجرای پروژه با سرعت بیشتری دنبال شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه این پروژه باید تا پایان سال آینده خلیج فارس را به دریای خزر متصل کند، تأکید کرد: این کار شدنی است دولت و سازمان برنامه و بودجه نیز مصمم به اجرای آن تا پایان امسال می باشد.

وی در ادامه همچنین به احداث مسیر ریلی رشت به آستارا با همکاری قرارگاه خاتم اشاره کرد و گفت: روز گذشته نشستی با فرمانده قرارگاه خاتم برگزار شد و امروز نیز نماینده ایشان برای تسریع در امور و بیان مطالبات خود در جلسه شورای برنامه ریزی استان گیلان حضور یافته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه باید به صورت لحظه‌ای این پروژه مورد بررسی و بازدید قرار گیرد، افزود: دولت در زمینه پرداخت منابع مالی که بر عهده دارد انجام وظیفه می‌کند.

وی تصریح کرد: قسمتی از این پروژه بر عهده قرارگاه خاتم و مابقی تأمین مالی نیز بر عهده طرف آذربایجانی است و خوشبختانه از نظر مالی مشکلی نداریم.

دکتر نوبخت با بیان اینکه در حوزه اشتغال نیز سازمان مدیریت و برنامه ریزی در استان گیلان دارای اولویت‌های بوده تصریح کرد: در گیلان بیش از ۱۰ هزار جوان بیکار داریم که با توجه به بیانیه گام دوم و همچنین استراتژی و راهبردهای اساسی سال ۹۸ از جانب رهبری معظم برای رونق تولید، باید اقدامات لازم برای اشتغال آنها اجرایی شود.

وی با بیان اینکه اقدام مهم دیگری که باید در استان گیلان انجام شود تا زمینه ایجاد اشتغال فراوان را فراهم آورد، اجرای پروژه در حوزه پتروشیمی است، اظهار کرد: برای اجرای این پروژه وزارت نفت اعلام آمادگی کرده و برنامه‌ریزی لازم نیز از حدود سه ماه پیش در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انجام شده ،لذا باید از این فرصت مهم برای ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری در استان گیلان استفاده کنیم.

دکتر نوبخت با بیان اینکه دولت آماده استقبال از سرمایه‌گذار در پتروشیمی است افزود: نماینده‌ای تام‌الاختیار که گیلانی است و در این امر تخصص دارد را به‌عنوان مشاور انتخاب می‌کنم تا مبحث پتروشیمی و سرمایه‌گذاری در حاشیه دریا را پیگیری کند.

معاون رئیس جمهور همچنین به موضوع لایروبی انهار، رودخانه‌ها و ساماندهی وضعیت آب بندان‌ها اشاره کرد و گفت: نزولات آسمانی طی هفته‌های گذشته در گیلان بیش از دو استان مازندران و گلستان بوده اما لایروبی بخشی از انها، رودخانه و آب بندان ها سبب شد تا این استان در این زمینه با مشکل مواجه نشود.

وی با اشاره به پرداخت ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی خسارت ناشی از سیل سال ۹۷ استان گیلان، افزود: اینکه برخی افراد اعلام می‌کنند هنوز مشکلاتی در این زمینه وجود دارد جای سوال دارد و باید دستگاه مربوطه پاسخگو باشد.

دکتر نوبخت در ادامه به ۸ کیلومتر باقیمانده آزاد راه رشت- قزوین نیز اشاره کرد و اظهار کرد: احداث یک آزاد راه در محدوده منجیل - رودبار بیش از این که برای استان گیلان مهم باشد از نظر ملی دارای اهمیت است.

وی با بیان اینکه در تعطیلات تعداد زیادی از هموطنان به گیلان سفر می‌کنند که طی مسیر در این محدوده از آزاد راه دچار مشکل می‌شوند، افزود: با توجه به آماده نبودن این قطعه همه ساله شاهد چندین کیلومتر ترافیک در همین محور هستیم و از این حیث تکمیل آن برای دولت مهم و در اولویت است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم حداکثر تا پایان سال آتی ۸ کیلومتر باقی‌مانده آزادراه رشت - قزوین نیز تکمیل و مورد بهره برداری قرار گیرد، گفت: دو پیمانکار برای این پروژه تعیین شده و به هر پیمانکار احداث ۴ کیلومتر اختصاص یافته که آنها نیز وعده داده اند در صورت تأمین منابع مالی پروژه تا پایان سال آینده تکمیل شود.

وی در ادامه از پیش‌بینی ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل و بهره‌برداری این پروژه اشاره و بیان کرد: با توجه به اینکه برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام کشور به بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است نمی‌توانیم در سال جاری تمامی این میزان اعتبار را برای تکمیل آزادراه رشت- قزوین اختصاص دهیم اما این جز اولویت‌های ملی کشور است.

دکتر نوبخت خاطرنشان کرد: پیش پرداختی برای پروژه تعیین شده که در همین ماه پرداخت خواهد شد.

 

حمایت دولت از محصول چای داخلی شایسته تقدیر است

استاندار گیلان نیز در این نشست با اشاره به ابلاغ اعتبارات لازم برای تکمیل ۸ کیلومتر باقی مانده آزادراه رشت-قزوین و اقدامات صورت گرفته در این زمینه ابراز امیدواری کرد که پروژه مذکور بر اساس تقویم زمانی مورد تاکید دولت تا دو سال آینده به بهره برداری برسد.

مصطفی سالاری با بیان اینکه اجرای کامل این پروژه موجب می شود تا مشکلات ترافیکی در محور ورودی استان کاهش پیدا کند،گفت:اتمام راه آهن رشت-قزوین سهولت سفر برای گردشگرانی که گیلان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند به همراه دارد.

وی ضمن تقدیر از حمایت‌های معاون رئیس جمهور در تکمیل و بهره برداری از راه آهن قزوین-رشت که با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد،بیان داشت: تاکیداتی نیز در زمینه ادامه این مسیر به سمت انزلی و اتصال انشعاب آن به بندر کاسپین و همچنین احداث مسیر ریلی رشت آستارا نیز وجود دارد که امیدواریم با تکمیل این مسیرها شاهد تاثیرات مثبتی بر روی اقتصاد کشور و اقتصاد استان باشیم.

وی با اشاره به موضوع چای و تعیین نرخ خرید تضمینی آن افزود: اختلاف نظر در نرخ چای وجود دارد اما اصل حمایت دولت نسبت به محصول چای جای تقدیر و تشکر دارد.

سالاری با بیان اینکه امسال چندین اولویت برای استان در نظر گرفته شده ، به تبصره ۱۸ و ۱۹ قانون بودجه در سال جاری اشاره و اظهار داشت: باید از ظرفیت های قانون برنامه و بودجه استفاده کنیم و تلاش نماییم تا سهم استان و همچنین سهم وزارتخانه‌ها به صورت کمی در جهت توسعه اشتغال استان گیلان وصول شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر اینکه برخی از پروژه‌های استان نیازمند بازنگری در فهرست مذکور هستند تصریح کرد: برخی از پروژه هایی که به صورت پروژه های ملی یا استانی فهرست شده اند ،قابلیت واگذاری به بخش خصوصی دارد که باید نسبت بازنگری آن اقدامات لازم صورت گیرد.

سالاری با تاکید بر تلاش بیشتر مدیران استانی در پیگیری و دنبال کردن سهم گیلان در حوزه اشتغال گفت: مدیران استانی باید در بودجه های ملی از منابع متمرکز سهم بخش اشتغال خود را بگیرند که لازمه این مهم پیگیری و تلاش بیشتر آنها است.

استاندار گیلان بر لزوم بهره گیری مدیران دستگاه های اجرایی از دانش لازم در خصوص قانون بودجه تاکید کرد و افزود:به زودی کارگاه آموزشی برای مدیران و کارشناسان حوزه های مرتبط برگزار می‌کنیم تا تا تسلط بیشتری به مفاد قانون بودجه داشته باشند.

رعایت انضباط مالی از سوی دستگاه های اجرایی استان در سال جاری از تاکیدات دیگر استاندار در این نشست بود.

وی تصریح کرد: رعایت انضباط مالی در ۱۴ محور شناسایی شده و دستگاه اجرایی باید علیرغم وجود محدودیت‌ها از اسراف در زمینه های مختلف پرهیز و مدیریت هزینه را با جدیت دنبال کنند.

سالاری استفاده بهینه از منابع و مدیریت داشته های موجود را اصلی مهم خواند که باید مورد توجه همه افراد به ویژه مسئولان قرار گیرد.

استاندار گیلان از مقاومت برخی از وزارتخانه ها در واگذاری املاک بلااستفاده خود به دستگاه دیگر یا بخش خصوصی انتقاد کرد و گفت: علیرغم وجود قانون در زمینه واگذاری املاک بلا استفاده برخی از وزارتخانه ها در امر واگذاری مخالفت و مقاومت می کنند که نیاز است دولت در این زمینه تاکید کلی داشته باشد.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان برنامه و بودجه و سه استان شمالی در جهت ساماندهی آب بندان ها و رودخانه ها گفت: گیلان در راستای اجرای این تفاهم نامه و همچنین اجرای شیوه نامه ساماندهی آب بندان ها و رودخانه ها اقدامات خود را ادامه خواهد داد و با آزاد سازی حریم ها و برداشت مصالح از بستر رودخانه ها بدون نیاز به اعتبارات دولتی، خطر سیلاب را کاهش می‌دهد.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل