اخبار سازمان

محمّدی در مراسم رونمایی از 21 عنوان کتاب و محصولات فرهنگی حوزه هنری گیلان:

باید در جهت تقویت بنیان‌های فرهنگی جامعه گام برداریم/ هزینه کردن برای کتاب سرمایه‌گذاری است   [ +23 | -12 ]

باید در جهت تقویت بنیان‌های فرهنگی جامعه گام برداریم/ هزینه کردن برای کتاب سرمایه‌گذاری است

به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی، عصر روز یکشنبه 25 فروردین ماه، مراسم رونمایی از 21 عنوان کتاب و محصولات فرهنگی با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، رئیس حوزه هنری، جمعی از مدیران کل استانی و هنرمندان گیلان در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در این مراسم کیوان محمّدی رئیس سازمان در سخنانی با اشاره به سابقه درخشان گیلان در شعر، موسیقی، نقاشی، تئاتر و...، گفت: مایه خرسندی است که در آغاز سال جدید در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان میزبان چهره‌های فرهنگی و ادبی استان هستیم و امیدواریم این حرکت‌ها استمرار داشته باشد.

وی کتاب را به مثابه مزرعه برنج یا گندم زار دانست و ادامه داد: همانگونه که تماشای مزرعه برنج یا گندم زار به انسان صفا می‌دهد، کتاب‌ها نیز به نوعی تولید محصول هستند، محصولی که از جنس فرهنگ و هنر است و هرگز از بین نخواهد رفت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان افزود: وقتی یک اثر هنری خلق می‌شود تا ابد باقی می‌ماند و نام‌ها را ماندگار خواهد کرد. در میان تولیدات فرهنگی و هنری آثار مکتوب از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

محمّدی با اشاره به فراگیر شدن فضای مجازی در دهه 90، خاطرنشان کرد: در ابتدا این نگرانی وجود داشت که فضای مجازی موجب می‌شود آثار مکتوب کارایی خودشان را از دست بدهند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که فضای مجازی به کمک آثار مکتوب آمده و می‌توان از این ظرفیت برای تبلیغ و ترویج آثار مکتوب استفاده کرد. به گونه‌ای که شاهد آنیم برخی از آثار مکتوب بیش از 150 بار تجدید چاپ شده و بیش از 300 هزار جلد به چاپ رسیده است.

وی تأکید کرد:برعکس دیدگاه‌های بدبینانه به نظر می‌رسد که نسل جوان ما که آینده کشور در دست آنان است، به ریشه‌های فرهنگی خویش که نمونه‌های بارز آن در آثار مکتوب متجلی می‌شود، توجه دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان ضمن گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی، عظمت انقلاب‌های بزرگ در دنیا را به عظمت و بزرگی آثار فرهنگی و ادبی آنها و نه شعارها دانست و ادامه داد اگر از انقلاب فرانسه به عنوان انقلابی کبیر یاد می‌شود به آن دلیل است که ادبیاتی قوی و غنی در آن همچون آثار ویکتور هوگو، فلوبر و زولا پدید آمد.  در ایران نیز در دهه 50 ما دولت آبادی و ابراهیمی و دانشور داشتیم و بسیار سخت بود که باور کنیم دهه‌های بعد کسانی خواهند آمد و قافله ادبیات ایران را به جلو خواهند برد، اما دهه 60 نشان داد که این سلسه سر خاموشی ندارد.

محمّدی دهه 70 را اوج ادبیات ایران دانست و اضافه کرد: سیمین دانشور تنها نسل از زنان قلم به دست نبوده و امروز زنان جامعه ما همچون فتانه سید جوادی، گلبو، رحیمی و اعظم حسینی حضوری قوی و اثرگذار در عرصه ادبیات دارند و این شمع را فروزان نگه داشته‌اند.

وی با بیان اینکه ادبیات جنگ در دهه 80 به شکل ویژه‌ای ظهور و بروز پیدا کرد، افزود: کتاب «دا» که بیش از 160 بار تجدید چاپ شده، محصول دهه 90 است. لذا ادبیات انقلاب اسلامی به مرور در حال متعالی شدن است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با تأکید براینکه باید در جهت تقویت بنیان‌های فرهنگی جامعه گام برداریم تصریح کرد: انقلاب آمد تا قفل‌ها را باز و اذهان را آزاد کند. برای آنکه موضوعاتی اینچنینی را روز به روز بیشتر و باکیفیت و کمیتی بالاتر داشته باشیم باید زمینه‌ای را فراهم کنیم تا نویسندگان و هنرمندان ما این آزادی عمل را داشته باشند تا آنچه را که فکر می‌کنند با دیگران به اشتراک بگذارند.

محمّدی اظهار داشت: وقتی صحبت از سازمان برنامه و بودجه به میان می‌آید عده‌ای گمان می‌کنند تنها صحبت پول مطرح است در حالی که اگر این سازمان می‌خواهد رسالت غنی و قوی برای خود قائل شود باید در دراز مدت به فرهنگ بپردازد.

 وی با بیان اینکه 90 درصد رفتارهای ما فرهنگی است خاطرنشان کرد: باید قسمت عمده‌ای از بودجه کشور را برای فرهنگ به ویژه کتاب هزینه کنیم، زیرا هزینه کردن برای کتاب هزینه سرمایه‌گذاری است و نتیجه آن را در درازمدت شاهد خواهیم بود.

تقدیر از حجت‌الاسلام و المسلمین یاری مدیر کل پیشین سازمان تبلیغات اسلامی گیلان و رونمایی از پرتره دو تن از هنرمندان استان (اکبر اکسیر و کریم ملک‌مدنی) از دیگر برنامه‌های مراسم مذکور بود.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل