اخبار سازمان

انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم فروردین‌ماه 1398 کشور و گیلان   [ +91 | -52 ]

انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم فروردین‌ماه 1398 کشور و گیلان

شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم فروردین‌ماه 1398 کشور و گیلان منتشر شد.


به گزارش روابطعمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، معاون آمار و اطلاعات سازمان با بیان این خبر افزود: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع‌آوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت بر اساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.

وحید طیفوری ادامه داد: براساس شاخص قیمت بدست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم کل» (مقایسه تغییر قیمت 12 ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه» (مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوک‌های قیمتی در کوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه» (مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش‌بینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می‌شود و لازم  است متناسب با هر هدف نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرارگیرد.

وی با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در فروردین‌ماه به ترتیب 30.6و 27.9 درصد می‌باشد افزود: استان گیلان در این ماه، در بین 31 استان، دارای رتبه بیست و پنجم بالاترین نرخ تورم کشور است.

طیفوری خاطرنشان کرد: بالاترین نرخ تورم کشور مربوط به استان کردستان با 36.5 درصد و کمترین مقدار مربوط به استان کرمان با 25.4 درصد بوده است. همچنین 4 استان مجاور این استان، یعنی استان‌های قزوین، زنجان، مازندران و اردبیل به‌ترتیب دارای رتبه‌های هجدهم، بیستم، بیست و سوم و بیست و ششم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه پانزدهم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.

وی اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان به ترتیب 44.9 و 42.7 درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب 24.9 و 22.8 درصد بوده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در خصوص نرخ تورم شهری گفت: این نرخ در کل کشور و استان در فروردین‌ماه به ترتیب 30.2 و 27.7 درصد می‌باشد.

وی به نرخ تورم روستایی نیز اشاره کرد و ادامه داد: این نرخ در کل کشور و استان در فروردین‌ماه به ترتیب 32.6 و 28.5 درصد بوده است.

طیفوری همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه‌به‌نقطه فروردین‌ماه سال جاری را در کشور و استان به­ترتیب برابر 59.4 و 55.7 درصد اعلام نمود.

وی اظهار داشت: بررسی تغییرات شاخص قیمت فروردین‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر 4 درصد و استان برابر 4.2 درصد بوده است.

لینک دریافت گزارشتگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل