اخبار سازمان

در ششمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان مطرح شد:

نرخ مشارکت اقتصادی گیلان از میانگین کشوری بالاتر است/افزایش میزان رضایتمندی چایکاران متاثر از تصمیمات مجمع مشترک توسعه اقتصادی استان بوده است   [ +41 | -16 ]

نرخ مشارکت اقتصادی گیلان از میانگین کشوری بالاتر است/افزایش میزان رضایتمندی چایکاران متاثر از تصمیمات مجمع مشترک توسعه اقتصادی استان بوده است

ششمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان با حضور معاون امور اقتصادی وزیر کشور، استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان و مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این نشست کیوان محمّدی رئیس سازمان در سخنانی ضمن گرامیداشت لیالی قدر و تسلیت ایام شهادت حضرت علی(ع)، انتصاب معاونین هماهنگی امور اقتصادی و توسعه مدیریت و منابع استانداری گیلان را به آنها تبریک گفت و به بیان دستورات جلسه شامل گزارش عملکرد سال 1397 و برنامه‌های سال 1398 در زمینه پروژه‌های اقتصاد مقاومتی پرداخت.

 

با تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی جدا مخالف هستیم

 در ادامه استاندار گیلان با اشاره به اینکه کشاورزی، گردشگری و تجارت ۳ محور اصلی توسعه استان گیلان محسوب می‌شود، افزود: در شرایط کنونی با توجه به تمایل کشورهای همجوار با گیلان برای توسعه روابط بین‌المللی با کمترین محدودیت ها مواجه هستیم.

مصطفی سالاری با بیان اینکه از تسهیلات تبصره ماده ۱۸ می‌توانیم استفاده بهتری داشته باشیم اظهار داشت: باید تلاش شود از ظرفیت‌های موجود در این نوع از تسهیلات به عنوان محرک در بخش رونق تولید استفاده کنیم.

نماینده عالی دولت در گیلان به ابلاغ اعتبار تسهیلات اشتغال روستایی و عدم تخصیص آن اشاره و خاطرنشان کرد: در صورت تحقق این تسهیلات در ماه جاری باتوجه به آمادگی دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل امکان جذب کامل وجود دارد.

وی گفت: انواع تسهیلات دیگر موجود نیز می‌تواند در جهت توسعه مزیت‌های استانی بهره‌گیری شود.

استاندار گیلان خواستار تسهیل در ماموریت‌های مسئولان استان‌های مرزی با کشورهای همجوار شد و افزود: اگر موانع تردد بین استان های مرزی کاهش پیدا کند قطعاً شاهد گسترش روابط خواهیم بود.

وی به وجود توازن میان منابع و مصارف بانکی استان اشاره و خاطرنشان کرد: میزان منابع موجود در بخش تسهیلات بانکی در فروردین امسال ۲ هزار ۶۸۴ میلیارد تومان و میزان مصارف ۲ هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان بود.

سالاری به وجود مشکلات مختلف در برخی واحدهای بزرگ تولیدی اشاره کرد و گفت: در خصوص شرکت‌هایی همچون چوکا، چوب اسالم و فومنات که به صورت نیمه دولتی هستند برای سرمایه‌گذاری جدید با مشکلاتی مواجه هستند.

وی به بهبود وضعیت شرکت چوکا در سال جاری اشاره کرد و گفت: از فرصت ایجاد شده برای بازار کاغذ باید برای بهبود شرایط شرکت چوکا استفاده کنیم.

نماینده عالی دولت در گیلان به وجود مشکلات در روند خصوصی سازی شرکت ایران پوپلین و وجود پرونده قضایی در مرکز اشاره و اظهار داشت: برخی واحدهای بزرگ تولیدی شرایط پیچیده‌ای دارند و برخی نیز روبه بهبود هستند.

وی با اشاره به اینکه در بخش خصوصی سازی واحدهای تولیدی استان گیلان مشکلات جدی دارند افزود: با روش خرید زمین‌های کشاورزی و تلاش برای تغییر کاربری آن جدا مخالف هستیم.

استاندار گیلان به ارائه گزارشی درخصوص تغییر کاربری واحدهای تولیدی در گیلان به رئیس‌جمهور اشاره و اظهار داشت: دکتر روحانی دستور تهیه طرحی برای ارائه به دولت مبنی بر جلوگیری از واگذاری مالکیت زمین در مسیر خصوصی سازی را صادر کردند تا صرفاً از مزیت شرکت‌ها و تولید آن استفاده شود.

وی به رشد ۲۰ درصدی میزان تولید ابریشم اشاره کرد و گفت: شرایط ارزی و افزایش تعرفه واردات به رونق تولید ابریشم کمک کرد.

سالاری با اشاره به افزایش ۲ برابری قیمت برنج نسبت به سال گذشته گفت: این افزایش قیمت زمانی صورت گرفت که منافع آن به کشاورزان نرسید که درخصوص حفظ این قیمت در فصل برداشت و کنترل تعرفه واردات در فصول پس از برداشت با معاون اول رئیس‌جمهور مذاکره و مکاتبه شده است.

وی به تعیین قیمت تضمینی و مصوب خرید برگ سبز چای که بخشی را دولت بلاعوض پرداخت می‌کند اشاره کرد و اظهار داشت: باتوجه به اینکه درحال حاضر قیمت چای خشک بیش از ۲ برابر رشد داشته است اما خرید برگ سبز رشد ۲۰ درصدی دارد چایکاران منافع زیادی نمی برند.

سالاری افزود:  حاصل تصمیم مجمع مشترک توسعه اقتصادی استان، افزایش منافع و میزان رضایتمندی چایکاران بوده است.

نماینده عالی دولت در گیلان به تشکیل جلسات تدوین شیوه‌نامه‌های ساماندهی آب بندان ها و رودخانه‌های استان با حضور دستگاه‌های اجرایی، قضایی و نظارتی اشاره کرد و افزود: در این جلسات پیش‌نویس‌ها به صورت فنی و دقیق بررسی می‌شود تا شاهد اشتغالزایی و ایجاد درآمد برای مردم باشیم.

وی لایروبی آب بندان‌ها را در جهت ذخیره‌سازی آب کشاورزی و رونق فعالیت‌های اقتصادی عنوان کرد و افزود: ذخیره‌سازی آب ۶۷۰ آب‌بندان‌ از تعداد ۲ هزار آب‌بندان‌ شناسایی شده معادل ذخیره آب سدهای شفارود و پلرود با بیش از ۲ هزار میلیارد تومان هزینه است.

وی تعدادی از طرح‌ها همچون احیاء آب‌بندان را مختص استان گیلان دانست و اظهار داشت: فرمانداران در لایروبی و ساماندهی آب‌بندان‌ها و رودخانه‌ها و تسریع در استفاده از ظرفیت اقتصادی آن اهتمام ویژه داشته باشند.

استاندار گیلان بر ضرورت عملیاتی تر شدن طرح گیل پارک‌ها نیز تأکید و تصریح کرد: در حوزه بوم گردی انتظار این است تا باتوجه به ابلاغ تسهیلات روستایی با جدیت از این فرصت بهره‌برداری شود.

نماینده عالی دولت در گیلان به فعال بودن منطقه ویژه اقتصادی آستارا و تجهیز توسط اپراتور بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: عملکرد بندر آستارا می‌تواند با وجود این اپراتور تقویت شود.

وی با اشاره به ارسال درخواست الحاق منطقه ویژه اقتصادی آستارا به پایانه ریلی افزود: باتوجه به وضعیت مطلوب مبادلات تجاری در مرز آستارا این الحاق می‌تواند باعث بهبود شرایط شود.

وی بر لزوم آزادسازی سواحل دریا تاکید و خاطرنشان کرد:  بخش عمده این تصرفات در حوزه‌های عمومی همچون دانشگاه ها است که آزادسازی آن در رونق اقتصادی و ظرفیت شغلی موثر است.

نماینده عالی دولت در گیلان به وجود دغدغه مندی دولت درخصوص مسائل زیست‌محیطی گیلان اشاره کرد و گفت: در بازدیدی که به همراه رییس سازمان محیط زیست کشور و جمعی از مسوولین استانی و دانشگاه هفته گذشته از تالاب انزلی صورت گرفت با دکتر کلانتری توافق کردیم که دانشگاه گیلان مستمرا بر پروژه در حال اجرا در تالاب نظارت داشته باشند‌.

وی با بیان اینکه هر مسئولی در هر سطوحی تمایل به بازدید از تالاب داشته باشد می‌تواند با هماهنگی محیط‌زیست اقدام کند گفت: شرط ما این بود که متولیان این طرح باید در محل تالاب به مردم و صاحبنظران شفاف از عملکرد خود گزارش دهند.

در این جلسه همچنین استاندار گیلان با اشاره به تفکیک 2 معاونت در مجموعه استانداری‌ها و افزودن یک معاونت، ضمن قدردانی از  تلاش‌های سید محمد احمدی در دوران تصدی معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، آرش فرزام صفت را به عنوان معاون جدید هماهنگی امور اقتصادی و کیمیا تنهایی را به عنوان معاون جدید توسعه مدیریت و منابع استانداری معارفه کرد.

 

نرخ مشارکت اقتصادی گیلان از میانگین کشوری بالاتر است/ احیای 137 واحد تولیدی در گیلان

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور نیز در این نشست نرخ مشارکت اقتصادی میانگین کشور با رشد یک و چهار دهم درصد در سال گذشته نسبت به سال 96 به 40 و نیم درصد رسیده که مشارکت اقتصادی استان گیلان با یک و نیم درصد واحد از 42 و نیم به 44 درصد معادل سه و نیم درصد افزایش داشته است که نشان می‌دهد نیروی کار در این استان فعال است.

بابک دین‌پرست به نرخ بیکاری کشور اشاره کرد و افزود: میانگین نرخ بیکاری کشور در سال گذشته با  یک دهم واحد درصد افزایش نسبت به سال  از 11 و 9 دهم به 12 درصد رسیده  و در گیلان این آمار با هفت دهم واحد درصد افزایش  به  11 و چهاردهم در سال 97 رسیده است که البته این امار از میانگین کشوری پایین‌تر است.

وی با اشاره به  برگزاری جلسات شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی در کشور اظهار داشت: گیلان از لحاظ برگزاری جلسات در این بخش رتبه 15 کشور را داراست.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به واحدهای مشکل دار و بحرانی گفت:  گیلان 14 واحد مشکل دار و بحرانی با چهار هزار و 780 نیروی کار دارد که از این تعداد  هشت واحد مشکل دار با اشتغال سه هزار و 110  و شش واحد بحرانی با اشتغال یکهزار و 670 نفر دارد.

دین پرست با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال رونق تولید تصریح کرد: در حال حاضر همه اذعان دارند درجنگ اقتصادی بسر می بریم و با توجه به اینموضوع و تحقق  شعار امسال اولویت ها تعیین شده است.

وی همچنین به هفت ماموریت ویژه برای  فرمانداران کشور اشاره و بیان کرد: این ماموریت‌ها شامل ارائه  لیست بنگاه‌های فعال اقتصادی به همراه شاغلان آن‌ها، تلاش در جهت افزایش تولید واحدهایی که با کمتر از ظرفیت کار می‌کنند، بررسی واحدهای تولید تعطیل و تلاش در جهت احیای آنها ، واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام، واحدهای تملک شده، واحدهای بحرانی و مشکل‌دار و واحدهایی که پیشرفت فیزیکی آنها بیش از 60 درصد می‌باشد، می‌شود.

وی بر لزوم شناسایی دلایل عدم واگذاری پروژه‌های دولتی به خصوصی تاکید و بیان کرد: باید مقاومت‌ها ، مخالفت‌ها و ممانعت‌ها در این حوزه مشخص شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور اقتصادی به سامانه مجوزهای کسب و کار از اول مردادماه سال گذشته تا کنون نیز اشاره و بیان کرد: در کشور 22 هزار و 918 مجوز کسب و کار در خواست شده که هشت هزار و 922 مجوز صادر شده است.

وی افزود: طی همین مدت؛ در گیلان 697 درخواست مجوز به ثبت رسیده که 339 مجوز صادر شده است که در این بخش رتبه میانگین کشوری 39 و گیلان 49 درصد است و این آمار خوبی برای استان است.

دین پرست خاطر نشان کرد:  در سال 97 با اقدامات کارگروههای تسهیل و رفع موانع تولید  ، یکهزار و 297 واحد تولیدی راکد در کشور احیا شده است و برای 12 هزار و 600 نفر اشتغالزایی شده است.

وی ادامه داد: در گیلان نیز طی سال گذشته  137 واحد تولیدی احیاء شده که 82 نفر وارد چرخه اشتغال شده اند؛ ضمن اینکه 117 واحد تولید ارتقای وضعیت شده اند و 96 طرح سرمایه گذاری با اشتغال یکهزارو 87 نفر در این استان به بهره برداری رسیده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در آزادسازی حریم دریا با کسی تعارف نداریم، گفت: باید اراضی ساحلی در اختیار افراد حقیقی و حقوقی مشخص شود .

وی با اشاره به وضعیت تالاب انزلی و رسیدن عمق آن از 11 متر به یک متر خاطر نشان کرد: تالاب انزلی تالابی خاص و منحصر بفرد است که هویت تاریخی کشور و مردم است از اینرو،  تصرفات ساحلی و تالاب انزلی دو موضوعیست که به جد پیگیری خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه سازمان حفاظت محیط زیست نیز  در حال اجرای برنامه خوبی  برای احیای این تالاب است.

دین پرست با اشاره به ظرفیت‌های دیگر استان از قبیل جنگل ها و  بنادر و دو منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی آستارا ، مرزی بودن استان‌، خط هوایی و ریلی تصریح کرد: اهتمام داریم تا با برنامه‌هایی که در دست اجرا داریم بتوانیم با استفاده از این ظرفیت‌ها زمینه  توسعه مبادلات تجاری استان با کشورهای دیگر و کمک به رونق اقتصادی استان فراهم کنیم.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل