اخبار سازمان

ششمین جلسه فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان در سال 98

اولویت مهم دولت حل مشکل زیست محیطی است   [ +31 | -22 ]

اولویت مهم دولت حل مشکل زیست محیطی است

عصر روز پنج شنبه16آبان ماه، جلسه فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان با حضورمعاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، استاندار، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، فرمانداران، مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی  در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، کیوان محمدی در ششمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان که با حضور معاون رییس‌جمهور در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد، بابیان اینکه جلسات اقتصاد مقاومتی هر دو هفته یک‌بار در استان با حضور استاندار گیلان برگزار می‌شود، اظهار داشت: اگر جلساتی که به ریاست سازمان مدیریت و معاونین استاندار برگزارشده را به آن اضافه کنیم، تقریباً هر یازده روز یک جلسه اقتصاد مقاومتی داشته‌ایم و به‌طورجدی به پیگیری مصوبات پرداخته‌ایم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با بیان اینکه در جلسه قبل که پیش‌تر با حضور دکتر نوبخت برگزارشده بود، 19 پروژه استانی و 53 زیر پروژه را معرفی کرده بودیم که صنعت، معدن و تجارت با 16 پروژه، جهاد کشاورزی با 13 پروژه، آب و فاضلاب با 9 پروژه، بیشترین تعداد پروژه‌ها را در این حوزه دارند، افزود: شیلات و پارک علم و فناوری نیز با یک پروژه کمترین پروژه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

محمدی با اشاره به دستور معاون رییس‌جمهور مبنی بر ابلاغ سریع مصوبات، تصریح کرد: مصوبات در تاریخ 17 مردادماه سال جاری ابلاغ شد و در طی هفته‌های بعد مصوبات جلسه اول را پیگیری کردیم.

وی با اشاره به درخواست ستاد مرکزی اقتصاد مقاومتی مبنی معرفی سه پروژه به‌عنوان پروژه‌های بزرگ استان، خاطرنشان کرد: پروژه «سدهای لاستیکی، ایجاد تصفیه‌خانه فاضلاب شهری مسکن مهررشت و پروژه احیای صنعت نوغان‌داری» را به‌عنوان سه پروژه بزرگ و مهم گیلان اعلام کردیم.

محمدی افزود: از این سه پروژه، برای پروژه احیای صنعت نوغان‌داری به‌رغم اینکه 20 میلیارد اعتبار داشته است، ابلاغی صورت نگرفته و تقاضای ما از معاون محترم رییس‌جمهور این است که برای احیای صنعت نوغانداری و مراکز نوغانداری شهرستان‌ها ابلاغ اعتبار این پروژه نیز انجام شود.

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان با اشاره به موضوع دیگر مطرح‌شده در جلسه و با بیان اینکه مسئله پسماند یکی از معضلات استان است گفت: معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان، محیط‌زیست، شهرداری و دیگر دستگاه‌ها بسیج شده‌اند تا در این حوزه اقدامات جدی را انجام بدهند.

محمدی با اشاره به پیگیری مصوبات صندوق صنعت و معدن در جلسه سوم ستاد اقتصاد مقاومتی گفت:در این جلسه 16 پروژه صندوق صنعت، معدن و تجارت موردبررسی قرار گرفت و درنتیجه گزارش صنعت، معدن و تجارت مبنی بر واگذاری سه پروژه از این طرح، سه پروژه دیگر به‌عنوان جایگزین انتخاب شد.

وی ادامه داد: همچنین در آن جلسه احیاء رودخانه‌های گوهر رود و زرجوب با محوریت سرمایه‌گذاری توسط شرکت مشاوره یکم ارائه شد که این طرح نیز در حال پیگیری است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان بابیان اینکه در جلسه چهارم گزارشی از تبصره 19 قانون بودجه کشور ارائه شد و با توجه به اینکه پیشرفت واگذاری پروژه‌ها در کشور خوب نبوده و اخیراً حرکت مثبتی در این خصوص انجام‌شده است گفت: 1200 میلیارد تومان در کشور به این موضوع اختصاص یافته تا به شکل‌های مختلف یارانه داده شود و 30 میلیارد و 100 میلیون تومان هم سهم گیلان بود که در این جلسه سعی شد بر اساس میزان پروژه‌های قابل‌ واگذاری شهرستان‌ها، تقسیم عادلانه صورت بگیرد.

محمدی  بابیان اینکه موضوع دیگری که در جلسه چهارم موردبحث و بررسی قرار گرفت، پروژه‌های بخش کشاورزی استان بود گفت: این پروژه‌ها از پیشرفت خوبی برخوردار هستند و حتماً این پروژه‌ها در سال 98 به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی موضوع دیگر جلسه چهارم را پیشرفت کار و مسائل و مشکلات پروژه‌های اقتصاد مقاومتی بخش فناوری عنوان و خاطرنشان کرد: از محل سفر رییس جمهوربه استان مبلغ 5 میلیارد تومان اعتبار در این خصوص اختصاص داده‌شده که امیدواریم به نتیجه مطلوب برسد.

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان با اشاره به پذیرفته شدن ایران به‌عنوان عضو موقت اتحادیه اقتصادی اوراسیا و تأکید بر اهمیت این موضوع گفت: با توجه به اینکه نقش دبیرخانه‌ای این حوزه به گیلان واگذارشده است، این مهم می‌تواند سال آینده از اقدامات جدی ما  برای پیش برد اهداف پروژه اقتصاد مقاومتی باشد.

محمدی در پایان اختصاص باقیمانده اعتبار لازم برای احداث تصفیه‌خانه فاضلاب مسکن مهر رشت وتعریف این پروژه به‌عنوان پروژه اقتصاد مقاومتی وزارتخانه مربوطه جهت افزایش سرعت تکمیل طرح را خواستار شد.

در ادامه، دکتر محمدباقر نوبخت در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان، ماموریت ستاد اقتصاد مقاومتی استان را احصاء و تعیین پروژه‌های حوزه اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: ۱۱ پروژه سد لاستیکی استان با پیشرفت فیزیکی متوسط 55درصد از پروژه های مهم ستاد اقتصاد مقاومتی است که در خصوص چهار سد، ۶۴ میلیارد تومان دریافت شده و ۳۵ میلیارد نیز برای اتمام پروژه‌ها مورد نیاز است.

 وی به وضعیت هفت سد دیگر لاستیکی اشاره و اظهار داشت: برای تکمیل این پروژه‌ها ۴۱ میلیارد تومان تخصیص یافت و ۹۵ میلیارد اعتبار جهت تکمیل طرح باقی‌مانده است.
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت موجود امیدواریم تا قبل از پایان سال ۹۸، تعدادی از این پروژه‌ها به اتمام برسد.
وی به پروژه‌های اقتصاد مقاومتی آبفای گیلان اشاره و تصریح کرد: از 117 میلیارد تومان اعتبار مصوب سالجاری آبفای گیلان، 93 میلیارد تومان تخصیص داده شد که این رقم بیش از 80 درصد است.
دکتر نوبخت افزود: با توجه به وضعیت اعتبارات، پرداخت انجام شده برای پروژه‌های آبفا نسبت به اعتبار مصوب، خوب است اما به دلیل حجم فعالیت ها و نیازهای طرح، حجم اعتبار کافی نیست و باید اقدامات در این خصوص انجام شود.
 
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به تخصیص اعتبار مدیریت پسماند گیلان اشاره و تاکید کرد: در این زمینه، مبلغ 145 میلیارد تومان تخصیص و پرداخت صورت گرفته که این امر کم نظیر است.
وی تاکید کرد: در شرایط سخت اقتصادی، طی یک ماه گذشته 180 میلیارد تومان برای مشکل پسماند مازندران و گیلان تزریق شد.
معاون رئیس جمهوری با انتقاد از نصب روزشمار منفی در سایت سراوان، خاطرنشان کرد: مسئولانی که دو سال پیش این تابلو روزشمار را نصب کردند امروز باید پاسخگو باشند.
دکتر نوبخت با انتقاد از اعلام وعده های بی اساس به شهروندان سراوان، این عمل را موجب دلسرد نمودن مردم و ابعاد سوء در حوزه اجتماعی خواند.
وی به تشکیل کارگروه تخصصی با حضور متخصصین پسماند و استانداران استان‌های شمالی اشاره کرد و گفت: وضعیت پسماند در شمال کشور جدی بوده و اولویت دولت حل این مشکل زیست‌ محیطی است.
دکتر نوبخت در ادامه به افتتاح یک هزار واحد مسکونی محرومان کمیته امداد گیلان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه کمیته امداد امام خمینی (ره) در حوزه حمایت از محرومین کار خود را به درستی و بر اساس برنامه ریزی زمان بندی انجام می‌دهد.
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه دولت خود را مقید می داند که در کنار برنامه توسعه‌ای، برنامه ویژه‌ای برای محرومان داشته باشد، تصریح کرد: نمی توانیم تنها از سرریز برنامه‌های توسعه ای کشور به محرومان کمک کنیم، لذا باید در خصوص محرومیت زدایی در کشور اقدامی موثر و پایدار انجام دهیم.
وی با تاکید بر اینکه رسانه‌ها در کنار نهادهای نظارتی، بر مصوبات و اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی، نظارت کنند، تصریح کرد: خبرنگاران و اصحاب رسانه چشمان بینای مردم باشند.
دکتر نوبخت با اشاره به اینکه طرح‌های عمرانی یکی از نمادهای توسعه هر کشوری است، گفت: تا نیمه نخست سال جاری، مبلغ ۲۹ هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌های عمرانی کشور پرداخت شده است.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه طرح‌های تولیدی نیز باید در اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد، افزود: همت دولت در حوزه تولید اشتغال در طرح‌های عمرانی به درستی انجام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه سایت ویژه اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان تا پایان سال جاری باید راه‌اندازی شود، تاکید کرد: این سایت باید به صورت آنلاین بروزرسانی شود تا مردم به صورت شفاف به اطلاعات و آمار دسترسی داشته باشند.
دکتر نوبخت اظهار کرد: میزان تسهیلات پرداخت شده، میزان واحدهای احیاء شده و میزان اشتغال انجام شده باید از طریق سایت در دسترس عموم قرار گیرد.
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: برنامه دولت در سال آتی حرکت قطار در مسیر بندرانزلی است و اگر این رویکرد اجرایی نشود،باید این موضوع را حاصل کوتاهی و قصور دانست.
دکتر نوبخت با تاکید بر ایجاد سامانه ای شفاف جهت رصد مردم در ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان گفت: این سایت باید اطلاعات و پایشی  از میزان حل مشکلات اعتبارات،  تسهیلات واحدهای بانکی، تعداد جذب نیروی انسانی و فعال کردن واحدها را ارائه دهد
در پایان جلسه، دکتر ارسلان زارع استاندار گیلان، اقتصاد مقاومتی را راهبرد مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و در دستور کار همه قوا و خصوصاً دولت تدبیر و امید خواند و گفت:  در استان گیلان در راستای تحقق برنامه‌ها تا کنون ۱۹ پروژه و ۵۳ زیر پروژه در ستاد اقتصاد مقاومتی مصوب شده است که با جدیت از سوی دستگاه های اجرایی در حال انجام و از سوی معاونت اقتصادی استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مورد پیگیری و نظارت قرار دارد.
نماینده عالی دولت در گیلان رونق صادرات غیر نفتی را یکی از مولفه‌های مهم تحقق راهبرد اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: در استان گیلان با بهره گیری از موقعیت جغرافیایی ممتاز و نیز ظرفیت های حوزه کشاورزی و صنایع وابسته تبدیلی، این مهم در دستور کار قرار دارد. 
استاندار گیلان تصریح کرد: با اهتمام و عنایت دولت، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و استقرار دبیرخانه آن در گیلان(رشت)، فرصت خوبی برای برخورداری و استفاده از مزیت اقتصادی این ائتلاف مهم تجاری پیش روی ما قرار داده است .
دکتر زارع افزود: وجود شه هزار واحد صنعتی و بیش از یکصد هزار واحد صنفی عاملی برای تقویت شاخص های توسعه استان و کاهش نرخ بیکاری است .
استاندار گیلان به ابتکار دکتر نوبخت برای تکمیل ۲۰۹ پروژه نیمه تمام استان که دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد است، اشاره و اظهار کرد: امیدواریم این پروژه ها با تسهیلات ۸۵۲ میلیارد تومان و ظرفیت اشتغال سه هزار و ۱۵۳ نفر تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد .
وی بر لزوم همکاری بانک های خصوصی در اجرای پروژه های ستاد اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و گفت: برخی از پروژه‌ها با رشد ۱۰۰ درصدی مواجه است اما در خصوص سرمایه در گردش با مشکلاتی مواجه هستند .
دکتر زارع تصریح کرد: در استان گیلان با توجه به قابلیت‌های خاص آمادگی برای اجرای طرح اشتغالزایی با همکاری کمیته امداد و سایر نهادها وجود دارد.
وی پرورش نوغان و کرم ابریشم، تولید فرش و تابلو فرش، زراعت چوب، آبزی پروری در استخرهای کوچک و منازل روستایی و دامپروری را از مصادیق ظرفیت های گیلان خواند که توسعه اقتصادی، رونق تولید و اشتغال زایی را به همراه دارد.
استاندار گیلان در پایان از تامین اعتبار به موقع سازمان برنامه و بودجه برای جبران هزینه های ناشی از سیل تقدیر کرد.


تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل