اخبار سازمان

محمّدی در جلسه بررسی راهکارهای مقابله با گیاه مهاجم سنبل آبی:

باید جامعه و اذهان مردم را واقف به اهمیت و دانش محیط‌زیست کرد/ مقابله با زیرساخت‌های تولید و تکثیر سنبل آبی، ضرورتی‌تر از مقابله با خود گیاه است   [ +141 | -58 ]

باید جامعه و اذهان مردم را واقف به اهمیت و دانش محیط‌زیست کرد/ مقابله با زیرساخت‌های تولید و تکثیر سنبل آبی، ضرورتی‌تر از مقابله با خود گیاه است

ششمین جلسه بررسی راهکارهای کنترل گیاه مهاجم سنبل آبی از سلسله نشست‌های انجمن محیط‌زیست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با حضور رئیس، معاون هماهنگی برنامه و بودجه و کارشناسان سازمان، مدیرکل محیط‌زیست استان و مدیران کل ستاد مدیریت بحران و پدافند غیر‌عامل استانداری، نمایندگان دستگاه‌های مرتبط، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و انجمن‌های مردم نهاد (سمن‌ها) در محل سالن اجتماعات سازمان تشکیل شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، در این نشست رئیس سازمان با بیان اینکه "محیط‌زیست" یکی از مهمترین و اولین موضوعاتی است که پس از احیاء سازمان، وی بر آن تاکید داشته و دارد گفت: با گذشت زمان عزم ما در این خصوص جدی‌تر شد. سرلوحه کار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان حفاظت و حمایت از محیط زیست استان به هر شکل ممکن است. ولی تصمیم‌گیری در خصوص محیط‌زیست، صرفاً بر عهده یک دستگاه نیست و نیازمند همکاری مجموعه دستگاه‌های ذیربط، دانشگاهیان، نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و انجمن‌های مردم نهاد است.

کیوان محمّدی ادامه داد: این شجاعت در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی وجود دارد که مانع از ایجاد صنایعی گردد که به محیط زیست استان آسیب وارد کنند. نباید صنایعی را وارد استان نماییم که پس از مدتی بگوییم اشتباه شد! و برای معضل زیست محیطی، نیازمند 40 سال زمان هستیم.

وی تصریح کرد: نباید فقط ساخت و ساز و تغییرات فیزیکی را "توسعه" قلمداد کرد. انسان توسعه یافته، انسانی است که رابطه‌اش با محیط و ماوراء آن به سامان است. اواست که قادر به تغییر و تحولات بنیادین و سازنده در عرصه زندگی است.

محمّدی با تأکید بر اینکه در حفظ محیط زیست رویکرد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، علمی است تصریح کرد: بدین منظور در 35 کمیته شکل گرفته برای تدوین برنامه‌ششم توسعه استان، از نظریات استادان دانشگاه بهره‌گرفته و خواهیم گرفت. چراکه به دانش دانشگاهیان در این خصوص اعتقاد داریم و حل معضلات ما بدون دانش و علم امکان‌پذیر نیست.

وی خاطرنشان کرد: علم محوری چراغ راه ماست اما مفهوم توسعه پایدار صرفاً یک بحث علمی نیست بلکه تجربه بشر است که به ما می‌گوید در توسعه زندگی اجتماعی انسان‌ها، اول محیط زیست را در نظر بگیریم.  باید از تجربه کشورهای پیشرفته استفاده کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان مقابله با زیرساخت‌های تولید و تکثیر گیاه مهاجم "سنبل آبی" از جمله فاضلاب را ضرورتی‌تر از مقابله با خود گیاه دانست و گفت: برای مقابله با گیاه سنبل آبی، ابتدا باید با عوامل به وجود‌آورنده آن از جمله فاضلاب که به آب و خاک و هوای ما آسیب می‌رساند مقابله کرد. شیرآبه‌های سراوان یکی از مهمترین عوامل آلودگی تالاب‌ها و زمینه‌ساز تکثیر گیاهان مهاجم مانند سنبل آبی، آزولا و... است. بایستی جلسات و برنامه‌ریزی‌های بیشتر و دقیق‌تری در خصوص مقابله با فاضلاب‌ها صورت گیرد.

وی با بیان اینکه توسعه بدون توجه به محیط‌زیست در دراز مدت فاجعه است گفت: وقتی می‌گوییم توسعه،  هدف آن است که انسان‌ها با رفاه بیشتر و بهتری زندگی نمایند. حال اگر پدیده‌هایی را وارد استان کنیم که برای محیط زیست معضل ایجاد کنند خود به خود حرکت ما، ضد توسعه است. نمی‌توان در استان هم طرفدار محیط‌زیست بود و هم صنایعی را وارد کرد که آلوده کننده محیط‌زیست باشند.

محمّدی با تأکید براینکه ابتدا باید جامعه و اذهان مردم را واقف به اهمیت و دانش محیط‌زیست کرد افزود: حفظ محیط زیست بدون مردم امکان پذیر نیست و درصدی بالایی از موفقیت ما بستگی به ذهن و اراده مردم دارد. توان مدیران و دانش دانشگاهیان به تنهایی قادر به حل مشکلات جامعه نیست.

وی بر عزم عمومی در حل مشکلات محیط‌زیستی تاکید کرد افزود: وقتی عده‌ای برای مقابله با گیاه سنبل آبی وارد عمل می‌شوند، درحالی که چندین برابر آن دیگران اقدام به تکثیر و توزیع آن می‌نمایند حرکت ما نتیجه‌ای در برنخواهد داشت. لذا می‌بایست مردم در قالب سمن‌ها، بسیج و مساجد سازماندهی و به حقوق و تکالیف خود در حوزه مسائل زیست‌محیطی آشنا شوند  و دانش و آگاهی لازم را در این خصوص کسب نمایند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان تصریح کرد: در این بین نقش انجمن‌های مردم نهاد به دلیل آنکه با عشق و علاقه و بدون هیچ چشم داشتی خدمت انجام می‌دهند مهم است و بایستی آنها را جدی گرفت. اعتقاد ما بر این است که تقویت انجمن‌های مردم نهاد، هم تقویت دولت و هم تقویت سازماندهی و انسجام اجتماعی است. ضمن آنکه نقش رسانه‌ها و صداوسیما هم  در این بین مهم است.

محمّدی در خصوص تأمین اعتبارات لازم جهت مقابله با گیاه مهاجم سنبل آبی گفت: هرچند مشکلات محیط‌زیستی دیگری مانند زباله، فاضلاب، آزولا و شیرآبه هم در استان وجود دارد اما از زمان مطرح‌شدن بحث سنبل آبی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با حمایت استاندار محترم و معاونت عمرانی در اسرع وقت بودجه‌ای را بدین منظور اختصاص داد تا تجهیزاتی را که در این خصوص کارساز است وارد استان شود، در ادامه  نیز وظیفه بودجه‌ریزی را به سهم خود انجام خواهیم داد.

در این نشست مدیران کل ستاد مدیریت بحران و پدافند غیر عامل استانداری و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و نمایندگان انجمن‌های مردم نهاد (NGO) حاضر در جلسه به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود در خصوص راهکارهای عملیاتی مقابله با گیاه مهاجم سنبل آبی پرداختند.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل