اخبار سازمان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان صومعه‌سرا:

باید با شیب ملایم و با آرامش در وضعیت جامعه بهبود ایجاد و مشکلات را حل کرد/ اقتصاد صومعه‌سرا به کشاورزی وابسته است   [ +31 | -9 ]

باید با شیب ملایم  و با آرامش در وضعیت جامعه بهبود ایجاد و مشکلات را حل کرد/ اقتصاد صومعه‌سرا به کشاورزی وابسته است

کمیته برنامه‌ریزی شهرستان صومعه‌سرا با حضور رئیس، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی، مدیر نظام فنی واجرائی، مشاورین و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، فرماندار و مسئولین شهری در سالن اجتماعات فرمانداری این شهر تشکیل شد. 


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، رئیس سازمان دراین جلسه  در سخنانی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری گفت: نتیجه انتخابات نشان داد که عملکرد دولت یازدهم و در کنار آن مدیران و مسئولان، مورد رضایت مردم بوده است.

کیوان محمّدی ادامه داد: درست است که فرماندهان، رهبری جنگ را برعهده دارند و پیروزی‌های بزرگ دست می‌آورند ولی اگر ما مدیران که در واقع سربازان جنگ هستیم خوب عمل نکنیم هیچ فتح یا پیروزی حاصل نمی‌شود. بنابراین وقتی از موفقیت دولت صحبت می‌کنیم منظور موفقیت یک شخص نیست بلکه از موفقیت یک مجموعه صحبت می‌کنیم. در این بین ممکن است گاهی اوقات در این مجموعه افرادی بودند که دلگیری‌هایی داشتند ولی در خدمت به مردم موفق عمل کردند.

وی با بیان اینکه اکثر کسانی که بعنوان مدیر انتخاب می‌شوند دارای تجربه و علم و دانش هستند افزود: باید به مدیران اعتماد کنیم و در راستای این اعتماد، مدیران هم باید با مردم شفاف و صادق باشند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان تصریح کرد: در شرایط کنونی هستند کسانی که در این مدت باقیمانده از دولت یازدهم، صحبت از این می‌کنند که چه کسانی می‌روند و چه کسانی می‌آیند. این دیدگاه مورد قبول نیست. ما بعنوان مدیر باید تا آخرین روز و آخرین لحظه وظیفه خود را انجام دهیم و به مردم خدمت کنیم.

وی وضعیت پیشرفت در صومعه‌سرا را مطلوب دانست و اظهار داشت: با همت مردم و مسئولان در کنار هم، آمار و ارقام نشان از موفقیت صومعه‌سرا در بسیاری از زمینه ها از جمله ورزش، آب رسانی، گاز‌رسانی و راه‌سازی دارد و اکنون نسبت به میانگین استانی دارای وضعیت مطلوبی است.  اما مشکلاتی هم وجود دارد که باید به کمک هم حل کرد. با توجه به ظرفیت‌های بالای شهرستان صومعه‌سرا، قطعاً وضعیت بیکاری در آن به مانند بسیاری از شهرستان‌های دیگر مناسب نیست.

وی خاطرنشان کرد: اشتغال مگر چگونه ایجاد می‌شود؟ یا باید کارخانه و یا مجتمع فرهنگی و توریستی احداث شود تا  زمینه اشتغال فراهم شود.

محمّدی به ظرفیت گردشگری صومعه‌سرا اشاره کرد و افزود: از جمله مکان‌هایی که ظرفیت تبدیل‌شدن به یک مکان ثابت گردشگری را دارد شهرک تاریخی گسکرات است.

وی از مشکلات اقتصادی پیش‌روی  دولت سخن گفت و ادامه داد: رکود یکی از مشکلاتی است که گریبانگیر کشور است لذا باید تلاش خود را بیشتر کنیم تا این مشکل حل شود. دولت در زمینه کنترل تورم کار فوق العاده‌ای انجام داد ولی کافی نمی باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با برشمردن صومعه‌سرا به عنوان شهرستان کشاورزی اظهار کرد: توجه به آمارها این شهرستان دومین تولید‌کننده برنج در استان است. ولی در واحد هکتار وضع خوبی ندارد که باید علت یابی شود. چراکه همین افزایش میزان تولید در واحد هکتار می‌تواند ارزش افزوده ایجاد کند و در میزان وضعیت کشاورزی واشتغال و حتی سرمایه‌گزاری‌ها مؤثر باشد. این‌ها نکاتی است که باید در کشاورزی به آن دقت کنیم و صرفاً اینکه ما بیشترین تولید را داریم کفایت نمی‌کند. ما باید شاخص بهره وری در هکتار را در نظر داشته باشیم و بر مبنای آن عمل کنیم.

محمّدی در ادامه گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده معضل گلخانه‌ها در شهرستان به این راحتی حل نمی‌شود. لذا می‌طلبد در اسرع وقت با هیئت مدیره آنها جلسه‌ای داشته باشیم تا به یک ارزیابی دقیق ودرست از وضعیت منطقه برسیم.

وی با تأکید براینکه باید با شیب ملایم  و با آرامش در وضعیت جامعه بهبود ایجاد و مشکلات را حل کرد افزود: نباید انتظار داشت که نفت به طور ناگهانی بشکه‌ای 200 دلارشود، بلکه باید با همین بودجه، کشور را مدیریت کرد و در 4 سال دولت یازدهم هم همین اتفاق رخ داد. در دولت یازدهم نفت 120 دلاری به 20تا30 دلار کهاش یافت اما دولت توانست مسائل را مدیریت کند. با آنکه عالی نبود ولی حل کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان از اهمیت بالای برنامه‌ریزی و نظارت در مدیریت سخن گفت و ادامه داد: آیا مدیریت فقط پول است؟ آیا مدیریت سیستم کنترل و نظارت و برنامه‌ریزی نیست؟ آیا ما نمی‌توان در بهره‌برداری‌های خود کمی تغییراتی ایجاد کنیم تا بهره وری افزایش یابد؟ کار فقط با پول و هزینه انجام نمی‌شود. ما نمی‌توانیم دنیا را نگه داریم بلکه باید با دنیا به جلو برویم.

وی با بیان اینکه قدرت فقط در اسلحه نیست بلکه در فکر و ذهن است گفت: جوانان ما جوانان باهوشی هستند. بالابردن بهره‌وری و استفاده از خلاقیت‌ها  مارا به جلو میبرد. تنها پول عامل انجام کارها نیست بلکه آرامش، برنامه‌ریزی، هماهنگی و همدلی باعث می‌شود که خیلی از مسائل و مشکلات حل شود.

محمّدی در ادامه بر توجه به بهداشت و گردشگری شهرستان تأکید کرد و ادامه داد: باید به مسئله بهداشت مخصوصاً بهداشت روستایی در کنار سایر زمینه‌ها توجه کرد. کشاورزی در روستاها، زیبایی گردشگری مخصوص خود را دارد. ما مخالف ساخت و سازهای بی رویه دراطراف جاده‌ها  که هم مزارع کشاورزی و هم مناظر و زیبایی‌ها آن  را از بین می‌برد هستیم. روستاهای ما محصولات زیادی برای عرضه دارند ولی فقط کمی مدیریت می خواهد.

وی تصریح کرد: اقتصاد صومعه سرا به کشاورزی وابسته است و صنعت هنوز نقش چندانی ندارد و دنباله روی کشاورزی است. شما می‌توانید صنایع تبدیلی را در اینجا تقویت کنید، صنایع سلولوزی شما در شهرک صنعتی با توجه به مزارع درختی که دارید باعث پیشرفت شهرستان می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در پایان به مسائل بودجه‌ای شهرستان صومعه‌سرا اشاره کرد و گفت: ما در سال 95 توانستیم ضریب تخصیص شما را حدود2درصد افزایش دهیم و برای سال 96 جلسه‌ای با فرمانداران خواهیم داشت. لذا از مدیران محترم می‌خواهیم که برنامه‌های خود را برای سال 96 و برنامه ششم توسعه ارائه دهند. برای مثال شما برنامه هایی که برای فاضلاب شهرستان دارید باید برنامه 5 ساله باشد تا بتوان برای آن برنامه‌ریزی  و نسبت به حل آن اقدام کرد. باید مجموعه این برنامه‌ریزی‌ها باشد تا بودجه‌ریزی مناسب و تخصیص منطقی داشته باشیم. ما باید خواسته‌های خود را منطقی کرده تا مردم هم خواسته‌های منطقی داشته باشند.

 

در ابتدای جلسه نیز فرماندار صومعه‌سرا در سخنانی با اشاره ویژگی‌های شهرستان صومعه‌سرا ادامه داد: غالب زندگی مردم این شهرستان کشاورزی و دامپروری است و بیشتر مردم از همین راه امرار معاش می‌کنند که ضرورت حمایت بیشتر از طرح های اشتغالزایی در حوزه کشاورزی و دامپروری را می‌طلبد.

علی فتح اللهی از تأثیر مستقیم اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی و افزایش اشتغال سخن گفت و تصریح کرد: مادامی که ما بتوانیم با ایجاد طرح‌های اقتصادی به توسعه و اقتصاد مقاومتی برسیم ، معزل بیکاری نیز با اشتغال هرچه بیشتر جوانان حل خواهد شد.

فرماندار صومعه سرا مشکل آب شرب روستایی را یکی از معضلات مهم شهرستان صومعه‌سرا دانست و اظهار کرد: فرسودگی و تخریبی بودن آب شرب باعث شده برخی مدارس شهرستان در دوشیفت فعالیت کنند که این خود مشکلاتی بدنبال دارد.

وی به آب بندهای موجود در شهرستان اشاره کرد وافزود: میتوان با تخصیص اعتبار و بودجه مناسب، با احیاء، کف تراشی و رسیدگی به آب بندها از آن‌ها برای کشاورزی، جلوگیری از سیلاب، پرورش ماهی و گردشگری به بهترین شکل استفاده کنیم.

فتح اللهی با اظهار نارضایتی از وضعیت ساختمانهای اداری صومعه سرا گفت:  وضعیت ادارات از لحاظ فیزیکی در شأن مردم نیست و در تکریم ارباب رجوع مشکلات مختلف بوجود خواهد آمد.

وی سهم فعلی صومعه سرا را از جذب گردشگران ورودی به استان گیلان بسیار ناچیز دانست و اظهار داشت: این شهرستان نیاز مبرم به ایجاد پروژه های مختلف گردشگر، اقامتی وخدماتی دارد.

فرماندار صومعه‌سرا ضمن ابراز خرسندی از نگرش مثبت منابع طبیعی گیلان در اجرای طرح های گردشگری گفت: سرمایه‌گزاران بخش‌ خصوصی اعلام آمادگی کرده‌اند و باید در روند اداری تسهیل صورت گیرد.

وی ضمن قدردانی از نگاه مساعد سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به شهرستان صومعه سرا افزود: امیدواریم در سال 96 مساعدت و نگاه ویژه‌ای از نظر اعتبار به شهرستان صومعه سرا شود.

فتح‌اللهی در پایان تاکید کرد: هرچقدر نگاه اقتصادی و توسعه به شهرستان بیشتر باشد این نگاه به افزایش اشتغال جوانان، ازدواج و کاهش آمار بیکاری، اعتیاد، طلاق و بزهکاری  منجر خواهد شد

در ادامه روسای ادارات آب وفاضلاب روستایی و جهاد کشاورزی شهرستان صومعه سرا به ارائه گزارش وضعیت و عملکرد خود پرداخته و درخصوص مشکلات و معضلات پیش روی توضیحاتی را مطرح نمودند.

بازدید از محل پروژه گردشگری و طبیعت‌گردی در منطقه تاریخی گسگرات،  محل احداث مجتمع خدماتی، رفاهی وگردشگری ضیابر،  مناره آجری گسکر در روستای مناره بازار، حمام تاریخی کسماء، شرکت تولید پودرهای مکمل ورزشی ستارگان نیک و شرکت نئوپان در شهرک صنعتی، مجموعه ورزشی تختی، مجتمع رفاهی و خدماتی تماشا، میدان بازار گوراب زرمیخ با همراهی مدیر کل و معاونین اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، از دیگر برنامه های سفر رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان و هیئت همراه به صومعه‌سرا بود.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل