اخبار سازمان

اجرای طرح آمارگیری از بهره‌ برداری‌های پرورش زنبور عسل در گیلان   [ +29 | -10 ]

اجرای طرح آمارگیری از بهره‌ برداری‌های پرورش زنبور عسل در گیلان

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان از اجرای طرح آمارگیری از بهره‌برداری‌های پرورش زنبور عسل در گیلان از 6 شهریور ماه 96 به مدت بیست روز کاری خبر داد.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، وحید طیفوری با اشاره به سابقه تاریخی زنبورداری در ایران گفت: قدمت پرورش زنبور عسل و استفاده از تولید آن در ایران به دوره هخامنشيان بر می‌گردد. عسل به عنوان يك ماده غذايي و دارويي مفید استفاده می‌شود. با پيشرفت پرورش زنبورعسل در اروپا و امريكا و با ورود كندوهاي مدرن و ملكه‌هاي هيبريد به كشور (از سال 1335 به بعد) و امکان افزایش تولید عسل، ايجاد واحدهاي بزرگ صنعتي پرورش زنبورعسل مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان اینکه نگهداري زنبورعسل در بسیاری از مناطق مستعد كشور مرسوم است، ادامه داد: آمار سال‌هاي اخير نشان مي‌دهد كه كندوهاي بومي كم شده و جاي خود را به كندوهاي مدرن داده است.

طیفوری تصریح کرد: درحال حاضر زنبورداري در كليه مناطق ايران جز مناطق كويري كشور گسترش پيدا كرده است. استان گیلان نیز با داشتن مناطق کوهستانی و مراتع سرسبز مکان بسیار خوبی برای زنبورداری به شمار می‌آید و از  نظر تولید عسل جز چهار استان برتر کشور است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان اظهار داشت: این معاونت در راستای اجرای وظایف قانونی مرکز آمار ایران در زمینه تهیه حسابهای منطقهای و ملّی و به منظور محاسبه ارزش افزوده فعالیت‌های مختلف اقدام به تهیه و اجرای طرحهای آمارگیری تفصیلی از جمله فعالیت پرورش و نگهداری زنبور عسل مینماید که از ششم شهریور ماه سالجاری به مدت 20 روزکاری در گیلان همزمان با سراسر کشور به اجرا در می‌آید.

وی هدف از انجام اين طرح را كه با استفاده از چارچوب سرشماري عمومي كشاورزي سال 1393 انجام مي‌شود، گردآوري آمار و اطلاعات مورد نياز و ضروري در رابطه با نحوه فعاليت بهره‌برداری‌های پرورش زنبور عسل از دیدگاه تهيه حساب‌هاي اقتصادي كشور عنوان کرد و افزود: در طرح مذکور اطلاعات گسترده‌اي از قبيل تعداد كندو، مقدار و ارزش توليدات، ارزش پرداختي بهره‌برداري‌، تعداد شاغلان و هزينه‌هاي سرمايه‌اي در سطح استان و كشور گردآوري مي‌شود.

طیفوری خاطرنشان کرد: حجم کار استان گیلان در این طرح حدود 300 بهره بردار زنبور عسل در سطح استان است که به صورت علمی و به روش تصادفی از بین کل بهره برداری‌های استان انتخاب شده‌اند.

وی تصریح کرد: روش جمع آوری اطلاعات طرح آمارگیری از بهره‌برداري‌هاي پرورش زنبور عسل در گیلان به صورت پرسشنامه و مصاحبه حضوری با بهره برداران مورد نظر است.

شایان ذکر است دوره آموزشی این طرح از 4 الی 5 شهریور ماه در استان با حضور رده های اجرایی طرح برگزار گردید.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای سازمانی, چاپ, ایمیل