اخبار ملی

همه تلاش ما اين است كه به وعده‌هايمان عمل كنيم و مشكلات مردم را كاهش دهيم/برنامه گسترده‌اي در حوزه اشتغال داريم   [ +21 | -4 ]

همه تلاش ما اين است كه به وعده‌هايمان عمل كنيم و مشكلات مردم را كاهش دهيم/برنامه گسترده‌اي در حوزه اشتغال داريم

به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط عمومي و امور بين‌الملل، دكتر نوبخت، معاون رييس جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور، مصاحبه‌اي را با روزنامه همشهري داشته‌اند كه در سالنامه سال ۱۳۹۶ منتشر شده است.


متن كامل مصاحبه را در ذيل مي‌خوانيد:

 

همه تلاش دولت اين است كه به اعتماد بزرگ مردم در انتخابات ارديبهشت ۹۶ پاسخ درست و مناسبي بدهد.

مي‌خواهم به۷دي ماه كه از اعتراضات نه به گراني كه در مشهد كليد خورد برگرديم، روزهايي كه اعتراضات مردمي در گوشه و كنار كشور به راه افتاده بود و جمعي دولت را سيل انتقاداتشان  قرار داده بودند در حلقه نزديكان حسن روحاني چگونه سپري شد؟

التفات داريد كه ما هم از طريق اخبار  باخبر شديم كه عده‌اي اين نظر را- دولت را مقصر گراني‌ها مي‌داند- دارند، البته براي ما آن صحبت‌ها خيلي غيرمنتظره نبود، هرچند كه ما  فكر مي‌كرديم بعد از انتخابات فعاليت‌هاي انتخاباتي تمام شده است اما همچنان فعاليت‌هاي انتخاباتي جمعي در كمپيني ادامه داشت بويژه اينكه اگر بخواهيم بحث گراني مورد نظر عده‌اي را بخواهيم با دوره  قبل مقايسه  كنيم، اينكه تورم  بالاي ۴۰ درصد را به زير ۱۰ درصد برسانيم گراني است؟ يا اينكه در بحث ركود و رشد اقتصادي هم منتقدان بگويند ركود در شرايط منفي ۸ درصد رشد اقتصادي محسوس بود يا در شرايطي كه رشد اقتصادي ما دو رقمي شده است؟

اين فقط آمار دولت نيست مراجع جهاني هم  بر اين روند صحه گذاشته‌اند مثلا همين اواخر بهمن ماه صندوق بين‌المللي پول (IMF) رشد اقتصادي ايران در منطقه را  بالا ارزيابي كرد. ايران در سال گذشته  ۸۱ ميليارد دلار ودر سال جاري ۹۴ هزار ميليارد دلار بالا افزايش توليد خالص داشته است. حالا در اين شرايط عده‌اي بيايند و جيع و داد  گراني سر دهند نه درست است و نه منصفانه. اين‌ها نشان مي‌دهد خيلي‌ها تلاش كردند با استفاده از احساس مردم در اين شرايط سود خودشان را از شرايط ببرند و فكر كردند مسير براي خواسته‌ها و افكار آنها هموار شده است اما توجه نداشتند كه با باز شدن اين مسير عده‌اي ديگري خارج از مسير اعتراض گراني خواهند آمد كه حرفهاي ديگري خواهند زد. كمااينكه همين‌طور هم شد.

البته بايد براين نكته تاكيد كنم كه وضع ما اصلا ايده ال نيست و ما با توجه به آن شرايطي كه تحويل گرفتيم هنوز تا شرايط ايده‌آل فاصله زيادي داريم.

گفتيد كه از طريق اخبار از اين اعتراضات باخبر شديد تحركات اخير برايتان قابل پيش‌بيني نبود؟

اعتراضات اخير براي دولت اتفاق غيرمترقبه‌اي نبود، متاسفانه دولت در فراز و فرودهاي گذشته با اين دست مسائل روبرو شده است به همين دليل هم ما كاملا به اين موارد آشنا بوديم .

يعني دولت از روند اين اقدامات  خبر داشت ؟

از نظر سيستم‌هاي اطلاعاتي ما در جريان بيشتر از آنچه  به ظاهر اتفاق افتاد  قرار داشتيم و با جزييات مي‌دانستيم آنها چه مي‌خواهند بكنند و از دامنه فعاليت‌ها آنها آگاه بوديم.

پس چرا دولت مانع بروز آن نشد؟ دولت نمي‌خواست مانع شود يا نمي‌توانست؟

از نظر ما اهميتي نداشت، چرا كه ما در دولت  با كارهاي مهمتري روبرو هستيم.

پس از اعتراضات چطور، در دولت براي بررسي اين اعتراضات و دامنه‌دار شدنش جلسه‌اي برگزار شد؟

الان به درستي در ذهنم نمانده است. اما اينكه جلسه فوق‌العاده‌اي در دولت براي بررسي اين اعتراضات تشكيل شود نه اينطور نبود، اما من چون عضو شوراي عالي امنيت ملي هم هستم  در جلسات فوق‌العاده آنجا حاضر شديم  و موضوع را  با دقت دنبال كرديم.

الان بيش از دوماه از كليد خوردن اعتراضات و بازداشت‌هايي كه در پي آن‌ها انجام شد مي‌گذرد، اما هنوز خاستگاه اعتراضات و چرايي دنباله‌دار شدن ان براي مردم مشخص نشده است، منشا اين اعتراضات كجابود؟

شما دو بحث را مطرح كرديد يكي اينكه اين اعتراضات را چه كساني و با چه اهدافي مطرح كردند و بحث ديگر اين است كه اين روند اعتراضي به كجا ختم شد. در كل بايد  در پاسخ به شما بايد بگويم كه  تزريق حس نا اميدي و القاي مشكلات و اينكه جوان ما احساس كند به بن بست رسيده است و اميدي براي آينده نداشته باشد حاصلش همين جيغ و دادها مي‌شود.

يعني شما رقباي دولت را عامل اوليه مي‌دانيد؟

بله، آنها بستر ساز بودند ما كه نمي توانيم نارضايتي‌هاي موجود  در جامعه را كتمان كنيم. نارضايتي در هر جامعه و هركشوري وجود دارد و عدم تحقق خواسته‌هايي كه وجود دارد همواره عامل  شكل‌گيري نارضايتي‌هاي اجتماعي هستند  بنابراين كليت موضوع ماجراي  پيچيده  يا ويژه‌اي هم نيست.

منتها اينكه ما بياييم و اين دولت را عامل همه مشكلات عالم بدانيم و بخواهيم دولت قبلي را عامل رشد و تحقق خواسته‌هاي جامعه معرفي كنيم درست نيست. نكته جالبتر هم اين است كه  آنهايي مي آيند و اين دولت را عامل اين نااميدي‌ها و مشكلات مي‌دانند در دولت منتسب به خودشان شرايط بدتري را پيش روي مردم گذاشته بود.

در روزهاي ناآرامي‌ها برخي از صاحب‌نظران و سياستمداران كه از چهره هاي دلسوز دولت  اعتدال هم هستند اين انتقاد را به دولت وارد كردند كه چرا سكوت را درپيش گرفته و رئيس جمهور نمي‌آيد به مردم  از شرايطي كه در آن گرفتار است بگويد، كنسل شدن گفتگوي زنده تلويزيوني روحاني هم  در همان روزهاي اول مزيد  بر ابهام حاميان دولت شد كه چرا دولت سكوت كرده است، ماجراي تعلل دولت در اعلام نظر قاطعانه در اين باره چه بود؟

 نگاه ما در دولت به  اعتراضات دي ماه  بر اين اساس بود كه آن را يك موضوع درون خانوادگي مي‌دانستيم. حالا اگر فرزندانمان آنقدر عصباني بشوند كه نسبت به موضوعي پرخاش هم بكنند، ما نبايد عليه شان گارد سختگيرانه و سركوب بگيريم، ما بايد آنها را درك كنيم و تا آنجا كه مي توانيم يا خواسته هايشان را بر آورده كنيم يا واقعيت و مشكلات موجود را برايشان تبيين كنيم.  به همين جهت در آن روزها كه از همه جهت محور انتقادات قرار گرفته بوديم ما خيلي خويشتن‌داري و خيلي تحمل مي‌كرديم. چون مي‌دانستيم اگر از هر طرف كسي به زمين  بيفتد يك ايراني است كه به زمين افتاده است به همين جهت خيلي متاسف و ناراحت بوديم كه چرا بايد اين اتفاق بيفتد. دولت از اين اعتراضات خرسند نبود. به نظر من تنها كساني از اين ماجرا خرسند شدند كه فقط مي‌توانيم واژه دشمن را برايشان بكار ببريم. دشمن هم  آنهايي بودند كه  وقتي هر ايراني به زمين مي افتاد خوشحال بودند. كساني مثل  روساي جمهور اسرائيل  يا امريكا  چنانچه كه از روند و استمرار ماجرا  خشنود بودند در اين ميدان حتي اروپا هم موضع سنجيده اي داشت  اما برخي دشمنان شاد شدند.

ضعف اطلاع‌رساني موضوعي است كه به پاشنه آشيل دولت هاي يازدهم و دوازدهم تبديل شده است و همه منتقدان و دلسوزان دولت هاي روحاني بر اين  امر معترفند، چرا  در دولت پتانسيلي براي رفع جدي  اين ضعف وجود ندارد؟

باخبرم كه شوراي اطلاع‌رساني دولت كه الان مسئوليتش با دكتر محمود واعظي رياست دفتر رئيس جمهوري است، مدتي است جلسات منظمي را برنامه‌ريزي كرده كه بتواند با افكار عمومي در ارتباط باشد. قرار است اين شورا پل ارتباطي مستقيمي باشد ميان دولت  و افكار عمومي به اين معنا كه هم شرايط كار و دستاوردهاي دولت را به افكار عمومي اطلاع‌رساني كند و هم  بدون واسطه در جريان خواسته‌ها و نيازها و اولويت‌هاي افكار عمومي قرار بگيرد.

اين روند براي اقناع مردم است يا با هدف حفظ سرمايه اجتماعي دولت براي استمرار روند حضور اعتدالگرايان در قدرت اجرايي كشور كليد خورده است؟

ما تازه از يك انتخابات بيرون آمده‌ايم و دولت هنوز خيلي بدهي به مردم داردكه در اولويت اولش بايد به دنبال  حل و رفع آنها- اين بدهي‌ها – باشد. اينكه از الان به  فكر فزون‌خواهي سياسي باشيم بي‌مهري بزرگي است.

همه تلاش دولت اين است كه به اعتماد بزرگ مردم در انتخابات ارديبهشت ۹۶ پاسخ  درست  و مناسبي بدهد، همه تلاش ما اين است بتوانيم به وعده‌هايمان عمل كنيم و مشكلات مردم را كاهش دهيم. ما مي‌خواهيم شرايطي را فراهم كنيم كه مردم از انتخاب اين دولت ناراضي يا پشيمان نباشند. اگر رضايت مردم  از انتخاب دولت  حاصل شود مورد دوم مورد نظر شما يعني حفظ سرمايه اجتماعي جريان حامي اين دولت هم  خود به خود ميسر خواهد شد و مردم  بازهم به همين جريان فكري راي مي‌دهند.

در دولت  نگراني بابت از دست دادن سرمايه اجتماعي وجود دارد؟

بايد مراقب از دست دادن اعتماد مردم به دولت باشيم. چرا كه زمان و فرصت ما براي احقاق وعده‌هاي انتخاباتي رييس جمهوري خيلي كوتاه است. ۶ماه بيشتراز روي كار آمدن دولت نمي‌گذارد و زمان زيادي هم پيش رويمان نيست.

درست است همه روندها و شاخص‌هاي ما چه در ارتباط با رشد اقتصادي و چه در ارتباط با نرخ بيكاري نسبت به ۹ ماهه گذشته بهبود پيدا كرده اما هنوز بيش از ۳ ميليون و ۲۰۰ هزار بيكار در كشور داريم. درست است كه روندهاي منفي را تغيير داديم اما به نسبت انتظارات و مطالبات فاصله بسيار زيادي داريم.

يكي از بزرگترين مطالبات مردم از دولت در حوزه اقتصادي ايجاد اشتغال است ما  برنامه گسترده‌اي در حوزه اشتغال داريم يكي از برنامه‌هاي دولت متشكل از ۱۲ ريز برنامه است تا بتوان يك ميليون ۳۳هزار فرصت  شغلي ايجاد كنيم. بخشي از اين برنامه به ايمني‌سازي بناها و ترميم بافت‌هاي فرسوده شهرها و روستاها، نوسازي ناوگان حمل و نقل شهري، رفع مشكلات محيط زيستي و... است، دولت  برنامه‌هاي خوب زيادي در دستور كار دارد كه براي اجرايي شدن آن همه تلاشش خود را بكار گرفته است.

به نظرتان مجلس بسترسازي و همراهي لازم را از برنامه هاي دولت  مي‌كند؟

تا همين حدي هم كه تا كنون انجام داده‌اند، براي ما كافي است چرا كه اجراي سياست كاهش فقر مطلق و برنامه‌هاي اشتغال گسترده و مجوزهاي مورد نياز قردادهاي شراكت‌هاي عمومي-خصوصي براي اتمام طرح‌هاي عمراني كه در لايحه بودجه ۹۷ مطرح بود توسط مجلس تاييد و تصويب شد. همين هم براي پيشبرد برنامه‌هاي ما كمك مي‌كند.

رئيس جمهوري در زمان ارايه  لايحه بودجه ۹۷ آن را برنامه عملي همه وعده هاي انتخاباتي اش به مجلس داد برنامه‌اي كه مردم به آن اميدوار شده بودند و به حسن روحاني براي دومين بار راي اعتماد داده بودند، اما كليات اين لايحه براي نخستين بار در تاريخ جمهوري اسلامي از سوي مجلس شوراي اسلامي رد شد، ارزيابي تان از رد كليات لايحه بودجه چه بود؟

من نمي‌خواهم وارد جزييات ماجرا شوم و فكر مي كنم خود مجلس نسبت به اين اقدام بايد پاسخگو باشد،كما اينكه بعد از اينكه كليات لايحه بودجه از سوي اكثريت مجلس رد شدو آن را به كميسيون تلفيق بازگرداند بعد از ۷۲ ساعت كه برگشت، اصلاحات كميسيون تلفيق  بر لايحه بودجه ۹۷، در جهت  خواسته‌هاي دولت تصحيح شده بود و همين براي ما كفايت مي‌كند و من ديگر ورود به جزييات ماجرا نمي‌كنم.

براساس آيين‌نامه داخلي مجلس راي به كليات لوايح و طرح‌ها به  معناي موافقت كلي با بررسي موضوع مطرح شده در قالب آن طرح و يا لايحه است، رد كليات لايحه بودجه از سوي مجلس چه پيامي براي دولت داشت؟

من اجازه مي‌خواهم كه ورود نكنم و مجلس خودش پاسخ دهد.

تغيير تركيب كابينه يكي از انتظارات حاميان و هوادران رئيس جمهور بود اما در نهايت كابينه‌اي به مجلس ارايه شد كه انتقادات زيادي را از جانب آنها برانگيخت، بعدها مطرح شد كه حسن روحاني براي چينش كابينه تحت فشار بوده و گزينه هايش خط مي‌خورده‌اند؟

نه اينطور نبود و اتفاقا من فكر مي كنم كابينه دوازدهم خيلي هم شبيه كابينه يازدهم است و اين را هم از جهت اعتدالي بودن آن نقطه  قوت مي‌دانم.

حاميان دولت هم كه از تركيب كابينه انتقاد دارند انتصاب چهره‌هاي اصلاح‌طلب در بدنه دولت و معرفي وزراي برخواسته از جريان اصلاح طلب بيشتر به بهارستان، تغيير برخي وزرا  از جمله عبدالرضا رحماني فضلي از وزارت كشور از جمله خواسته هايي بود كه در پيش از معرفي كابينه به مجلس مدام از سوي حاميان دولت مطرح مي شد چه شد كه دولت به اين خواسته توجه نكرد؟

 نه چنين قراري هرگز مطرح نبود، و اتفاقا آنچه كه اتفاق افتاد در راستاي  شعارهاي رئيس جمهور بود كه تاكيد داشتند كابينه‌اي اعتدالي و فراجناحي تشكيل مي‌دهند، در چينش كابينه هم رئيس جمهور سعي كرد كاملا فراجناحي عمل كند و كابينه‌اي اعتدالي را همچون دوره يازدهم  داشته باشد.

اما راي دولت راي فراجناحي نبود و حمايت  و ائتلاف اصلاح‌طلبان با  جريان اعتدالي سبب پيروزي حسن روحاني در دوازدهمين رياست جمهوري شد به همين دليل اين انتظار وجود داشت كه كابينه‌اي اصلاح‌طلب‌تر شكل بگيرد.

نه اين را قبول ندارم چرا كه دولت حسن روحاني دولت اعتدالي است و هيچوقت يك دولت اصلاح طلب نبوده و اين ادعا را هم  مطرح نكرده است.

اما منش انتخاباتي روحاني بيش از آنكه اعتدالي باشد اصلاح‌طلبانه بود و همه اصلاح‌طلبان براي حمايت از او به ميدان آمدند؟

بله اصلاح‌طلبان همكاري كردند و ناسپاسي است كه بخواهيم بگوييم جريان اصلاحات به تشكيل دولت اعتدالي كمك نكرده است، اما اينكه بگوييم  دولت دوازدهم يك دولت اصلاح‌طلب است صحيح نيست.

به  نظر من بهتر اين است كه اينطور بگوييم كه همه ما در كنار هم بوديم، حتما بايد احترام ويژه‌اي براي تلاش‌هاي مجدانه اصلاح‌طلبان قائل شويم  به همين دليل هم الان معاون اول رئيس جمهور كه اختيارات وسيعي بعد از رئيس جمهور دارد  يكي از اصلاح‌طلبان هستند. ساير دوستان اصلاح‌طلب هم در مجموعه دولت حضور دارند.

همين فرصتي كه الان شهرداري تهران پيدا كرده در پي همين همراهي بود. من  فكر مي‌كنم كه هميشه علت  شكست‌ها اين است كه وقتي اشتراكي سبب پيروزي شود هر كسي فكر مي كند بعد از پيروزي حاصل شده همه را  به نام خود تمام كند. همين هم مبناي اختلاف مي شود اگر اين اختلاف بين اصلاحات و اعتدال پيش بيايد در آينده  هر دو شكست مي‌خوريم.

گلايه اصلاح‌طلبان از دولت روحاني از دوره يازدهم هم وجود داشت مثلا محمد رضا عارف در انتخابات خرداد ۹۲ كه كانديداي اصلاحات در انتخابات بود در جهت ائتلاف اصلاح‌طلبان- اعتدالگرايان به نفع حسن روحاني از كارزار انتخابات استعفا كرد، انتظار بهره بردن از جايگاه او در كابينه و حداقل طرح مشورت با او بود اما اين امر ميسر نشد، و اين گلايه مدام از سوي او و حاميانش مطرح مي شود؟

نه اينطور نيست ما در دولت  جايگاه ويژه اي براي اصلاح طلبان و شخصيت‌هاي صاحب فكر و موثري چون دكتر عارف قائل شده‌ايم من  شخصا  بارها در اموري از آقاي عارف نظر خواسته‌ام و در موضوعاتي از نظرات ايشان در جايگاه مشاور و راهنما استفاده كرده‌ايم  كما اينكه در ماجرا بودجه من در چندين جلسه در فراكسيون اميد حاضر شده‌ام  و مباحث خوبي با  فراكسيون داشته‌ايم.

فراكسيون اميدي‌ها هم از دولت گلايه دارند و مي گويند دولت به جايگاه آنها بي اعتناست  و موارد مورد نظرشان را مورد توجه قرار نمي دهند و حتي برخي از مديران ارشد دفتر رئيس جمهوري هم با فراكسيون هاي ديگر مجلس ارتباط نزديك تر و بهتري دارد كه همه اينها در كنار هم به تضعيف تعامل نمايندگان عضو فراكسيون اميد با دولت اعتدالي منجر مي شود؟

من اين  موضوع را قبول ندارم در مباحث پارلماني جايگاه و نظرات  فراكسيون اميد براي ما هميشه در اولويت بوده است و همواره سعي كرده‌ايم با آنها  همگام باشيم. فراكسيون اميد شخصا براي من جايگاه وي‍ژه‌اي دارد آنچنان كه من به برادرم تاكيد كرده‌ام كه فقط و فقط عضو فراكسيون اميد باشد و او هم به عضويت اين فراكسيون درآمد و جز معدود نمايندگاني است كه در فراكسيون ديگري حضور ندارد.

شما  به جايگاه معاون اول رئيس جمهور در پاستور اشاره كرديد اما مدتي است كه شايعاتي در مورد جايگاه اسحاق جهانگيري در دولت مطرح مي شود خبرهايي منتشر مي شود كه او استعفا كرد يا  اينكه او ديگر قدرت  و تاثيرگذاري لازم را در پاستور  ندارد، ماجرا اين شايعات چيست؟

جواب دقيق اين سوال را بايد از خودشان جويا شويد. اما من به نمايندگي از مجموعه دولت تاكيد مي‌كنم كه اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري شخصيت بسيار محترم و فهيم ما در دولت هستند. آقاي جهانگيري موردتوجه، اعتماد و احترام ويژه رئيس جمهور قرار دارند و نه تنها رئيس جمهور بلكه همه ما در دولت براي دكتر جهانگيري احترام خاصي قائل هستيم.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل