اخبار ملی

دكتر نوبخت در حاشيه شصت و دومين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي:

بخش نخست اصلاح ساختاري بودجه به ستاد اقتصاد مقاومتي ارائه شد/ هيچ ايراني خارج نشيني يارانه نمي‌گيرد   [ +20 | -9 ]

بخش نخست اصلاح ساختاري بودجه به ستاد اقتصاد مقاومتي ارائه شد/ هيچ ايراني خارج نشيني يارانه نمي‌گيرد

معاون‌رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: بخش نخست برنامه اصلاح ساختاري بودجه تقديم ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي شد.
 


به گزارش مركز ‌اطلاع رساني،‌ روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر محمدباقر نوبخت در حاشيه شصت و دومين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در گفتگو با خبرنگاران افزود: اصلاح ساختاري بودجه به طور جدي در دستور كار دولت قرار دارد و ما نيز در سازمان برنامه و بودجه، بخش نخست آن را تهيه و تقديم ستاد اقتصاد مقاومتي كرديم كه پس از آن به شوراي هماهنگي اقتصادي سران قوا ارسال و در صورت تصويب براي تأييد نهايي خدمت مقام معظم رهبري تقديم خواهد شد.
وي گفت: البته در بودجه ۹۷ بخشي از ساختار بودجه با كاهش آن از ۴۳۳ هزار ميليارد تومان به ۴۰۷ هزار ميليارد تومان انجام شد اما بخش ديگر آن مربوط به نهادسازي در بودجه است كه آن را پيگيري مي‌كنيم.
دكترنوبخت همچنين درباره روند پرداخت يارانه ها گفت: دولت ۹۳۴ هزار ميليارد تومان يارانه پرداخت مي كند در حالي‌كه فقط يارانه مستقيم كه در لايحه بودجه آورده شده ۴۲ هزار ميليارد تومان است.
وي همچنين اشاره‌اي به وضع اشتغال كرد و افزود: براي سال جاري به ميزان يك ميليون و ۳۳ هزار فرصت شغلي برنامه ريزي كرده بوديم كه گزارش پاييز ما نشان مي دهد ۶۸۰ هزار نفر وارد بازار كار شدند كه از اين ميزان براي ۶۲۳ هزار نفر شغل ايجاد شد.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: برنامه ما براي سال ۹۸ ايجاد يك ميليون و ۷۷ هزار فرصت شغلي است و تلاش مي كنيم كه به آن دست پيدا كنيم.
وي همچنين گفت: برخلاف شايعات، به هيچ كدام از ايرانياني كه در خارج از كشور حضور دارند يارانه پرداخت نمي شود و حتي يارانه افرادي كه در مناطق جنوب كشور براي اشتغال به مناطق حاشيه خليج فارس نيز رفته اند يارانه شان قطع شده است .
دكتر نوبخت ادامه داد:: كساني كه مدعي هستند به ايرانيان مقيم خارج يارانه پرداخت مي شود بدون استناد سخن نگويند بلكه موارد ادعايي خود را با استناد مطرح كنند.
   دولت ۷ ميليون ميليارد تومان دارايي غيرمولد دارد
معاون‌رئيس جمهوري با اعلام اينكه برنامه اصلاح ساختار بودجه در چهار سرفصل به ستاد اقتصاد مقاومتي ارائه شد، رقم دارايي‌هاي غيرمولد دولت را ۷ ميليون ميليارد تومان اعلام كرد.
وي بيان اينكه موضوع مهمي كه در اين جلسه مورد توجه قرار گرفت، اصلاح ساختار بودجه بود، افزود: شرايط تحريم فرصت مناسبي است كه برخي اصلاحاتي را كه در شرايط عادي با مقاومت روبرو خواهد شد، مورد توجه قرار دهيم و در ابلاغيه اخير مقام معظم رهبري نيز اين موضوع گنجانده شده بود كه بودجه ۹۸ را با اصلاح ساختارهايي به انجام برسانيم.
دكترنوبخت ادامه داد: در اين زمينه هزينه‌هاي بودجه را از ۴۳۳ هزار ميليارد به ۴۰۷ هزار ميليارد تومان كاهش داديم، همچنين در تبصره ۲۱ حدود ۱۰ موضوع براي اصلاح ساختار بودجه در نظر گرفته شده اما اين اقدامات كافي نيست.
وي با اشاره به اينكه موارد ديگري امروز در برنامه سازمان برنامه براي اصلاح ساختار بودجه اعلام شد، گفت: اين برنامه در چهار سرفصل تنظيم شده كه سرفصل اول آن ثبات اقتصاد كلان است.
رئيس سازمان برنامه و بودجه با بيان اينكه سرفصل دوم مولدسازي دارايي‌هاي دولت است، خاطرنشان كرد: دولت ۷ ميليون ميليارد تومان دارايي دارد كه برخي از آنها مولد نيست و اكنون اموال و املاك راكدي موجود است كه بايد براي مولدسازي آن تلاش كنيم.
معاون‌رئيس‌جمهوري، كارآمدكردن هزينه‌ها را سرفصل سوم اين برنامه عنوان كرد و افزود: دولت يكسري هزينه‌ها را در كشور به صورت مستقيم يا غيرمستقيم تقبل مي‌كند كه برخي از آنها در بودجه مشخص نيست كه تلاش كرديم آنها را در بودجه شفاف سازيم.
وي عنوان كرد: دولت بيش از ۹۳۴ هزار ميليارد تومان يارانه به صورت مستقيم و غير مستقيم پرداخت مي‌كند اما يارانه مستقيم كه در بودجه مي‌آيد حدود ۴۲ تا ۴۳ هزار ميليارد تومان است و در اين زمينه لازم است اصلاح ساختار بودجه انجام شود كه موارد لازم را ارائه كرديم.
رئيس سازمان برنامه و بودجه تصريح كرد: برخي براي قضاوت بودجه به همان چند صفحه‌اي كه ۲۲ مصوبه در آن آمده توجه مي‌كنند در حالي كه دو جلد كتاب هر كدام ۵۰۰ صفحه مباني بودجه تقديم مجلس شده و آن را به صورت مجموعه ۱۴ پيوستي در فايل مرتبط ارائه كرديم.
دكترنوبخت با بيان اينكه سرفصل چهارم نهادسازي بودجه‌اي بود كه به ستاد ارائه كرديم، افزود: در صورت تصويب برنامه سازمان برنامه براي اصلاح ساختار بودجه در ستاد اقتصاد مقاومتي اين برنامه براي تصويب به شوراي عالي هماهنگي اقتصادي ارائه مي‌شود و اگر مقام معظم رهبري تاييد فرمودند، مي‌توانيم از سال ۱۳۹۸ بخشي از اين اصلاحات ساختاري را انجام دهيم.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل