اخبار ملی

روحانی: تهران و پکن از فرصت های پسابرجام برای تحقق روابط راهبردی بهره گیرند   [ +95 | -19 ]

روحانی: تهران و پکن از فرصت های پسابرجام برای تحقق روابط راهبردی بهره گیرند

رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه در دیدار معاون رئیس جمهوری چین، با استقبال از روند گسترش همکاری های تهران - پکن گفت که اجرای سریع و کامل توافقات به تقویت و توسعه این همکاری ها در چارچوب روابط راهبردی شتاب می دهد.


به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان که برای مذاکرات دو جانبه و شرکت در اجلاس سران مجمع گفت وگوی همکاری های آسیا به تایلند سفر کرده است، در محل اقامت خود و در دیدار 'لی یوان چائو' معاون رئیس جمهوری چین، گفت: روابط با چین همواره برای ایران دارای اهمیت بسیار بوده و ما علاقه مندیم که دو کشور از فرصت های پسابرجام برای تحقق سریع تر روابط راهبردی بهره بگیرند.
وی در ادامه بر ضرورت توسعه همکاری های بانکی میان دو کشور تاکید کرد و اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران از سرمایه گذاری چین در حوزه های نفت و گاز، حمل و نقل و فناوری در ایران استقبال می کند و دو کشور می توانند به همکاری های خود در بخش های علمی و فرهنگی عمق بیشتری ببخشند.
روحانی با اشاره به دعوت رئیس جمهوری چین از وی برای شرکت در نشست آتی مجمع سران همکاری بین المللی برای احیای جاده ابریشم، گفت: مساله جاده ابریشم و احیای آن برای برای توسعه منطقه و همکاری های اقتصادی بسیار حائز اهمیت است و ایران آماده است نقش تاریخی خود را در این زمینه تکرار کند.
رئیس جمهوری همچنین به موضوعات مهم منطقه اشاره کرد و با اشاره به اشتراک نظر دو کشور در بسیاری از مسایل منطقه ای و بین المللی، اظهار داشت: چین می تواند در بازگرداندن صلح و ثبات در منطقه و بویژه کمک های انساندوستانه به مردم ستمدیده منطقه؛ ازجمله در یمن و سوریه نقش مهمی ایفا کند.
در این دیدار دو طرف همچنین بر تنظیم جهت گیری همکاری ها برای تحقق برنامه جامع 25 ساله تاکید کردند.
'لی یوان چائو' معاون رئیس جمهوری چین نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه همکاری های تهران - پکن وارد فصل نوینی شده است، اظهارداشت: چین از گسترش همکاری ها با ایران در همه حوزه ها استقبال می کند.
وی به سفر اخیر رئیس جمهوری کشورش به تهران اشاره کرد و گفت: سطح روابط دو کشور در پی این دیدار به سطح راهبردی ارتقاء یافته و توافقات میان دو کشور نیز در حال اجرا است.
لی اظهارداشت: دوره پسابرجام فرصت مناسبی را برای آغاز دور جدید روابط ایران و چین ایجاد کرده، لذا آماده ایم روابط راهبردی را بیش از پیش گسترش دهیم.
وی به ضرورت تقویت همکاری های اقتصادی و بانکی میان دو کشور اشاره کرد و گفت: چین موسسات مالی را تشویق می کند که با طرف های ایرانی همکاری های خود را گسترش دهند.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل