اخبار ملی

امام خمینی(ره) مردم سالاری دینی را استمرار بخشید/ 714هزار نفر اشتغال خالص در یکسال گذشته   [ +90 | -16 ]

امام خمینی(ره) مردم سالاری دینی را استمرار بخشید/ 714هزار نفر اشتغال خالص در یکسال گذشته

رئیس جمهوری گفت: بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره)، مردم سالاری دینی را در ایران استمرار بخشید و حکومتی که قرن ها مورد نظر مردم بود، مستقر کرد.


حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در جمع پرشور مردم خمین در ورزشگاه شهید مطهری خمین افزود: برای دولت یازدهم افتخار فراموش نشدنی است که امروز در زادگاه امام راحل مهمان مردم عزیز خمین حضور داریم.
وی ادامه داد: مردم این شهر جایگاه ویژه ای نه تنها در افکار عمومی ملت ایران، بلکه در سراسر جهان نام خمین به دلیل به شخصیت والا و بلندی که از این سرزمین بود، جاودانه است.
رئیس جمهوری بیان کرد: بسیاری از مردم جهان نام ایران و انقلاب اسلامی و نام مقاومت ملت بزرگ ایران و ایستادگی ملت در برابر ابرقدرت ها و مستکبران عالم را برابر نام امام راحل می دانند.
وی ادامه داد: کسی گمان نمی کرد طلبه ای که روزی به عنوان یک شاگرد در حوزه علمیه اراک پای درس مرحوم شیخ حائری می نشست، می تواند پرچمی را به اهتزاز درآورد که جوانان غیور، جوانان فعال، نخبگان، فرهیختگان سراسر ایران از مرد و زن پای آن پرچم شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران را طنین افکن کنند.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی ادامه داد: امام راحل نه تنها استقلال واقعی را به ایران بازگرداند بلکه عزت و عظمت را برای مردم به ارمغان آورد.
وی اضافه کرد: امام خمینی (ره) توانست حکومتی که قرن ها مورد نظر مردم بود، را استقرار ببخشد.
رئیس جمهوری افزود: اگر فکر و اندیشه امام (ره) نبود، بعد از حدود 39 سال انقلاب اسلامی باقی نمی ماند و اگر افکار امام(ره) نبود، جمهوری اسلامی به عنوان حکومت الگو در جهان قابل مطرح نبود.
وی ادامه داد: متهجران و کسانی که اندیشه واپسگرا داشتند به رای مردم و صندوق رای معتقد نبودند و آن ها ممکن بود حکومت اسلامی را فریاد بزنند اما جمهوری اسلامی را نمی پذیرفتند.
دکتر روحانی ادامه داد: این که رای مردم، صندوق آرا بتواند پایه مدیریت کشور باشد و قانون خدا و قرآن به عنوان قانون حاکم بر جامعه باشد از دیدگاه آن افراد قابل درک نبود.
وی ادامه داد: امام راحل (ره) شعار جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد ، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی مهم ترین شعار ما ماندگار است.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی تصریح کرد: انقلابی بودن به معنای پای بندی به شعار ماندگار امام خمینی(ره ) است و همه انقلاب و نظام اسلامی ما در این شعار خلاصه شده است.
وی افزود: ملت بزرگ ایران هرگز اجازه از دست رفتن استقلال کشور، آزادی ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان نظامی که قرن ها ملت برای استقرارش تلاش کرده، نخواهد داد.
وی افزود: اندیشه و افکار ناب امام خمینی(ره) در جمهوری اسلامی هنر اسلامی و انقلابی، سینمای انقلابی و اسلامی، موسیقی و سرود دینی و مذهبی را ماندگار کرد. 
دکتر روحانی ادامه داد:عده ای با همه این ها مخالف بودند و اگر جرات داشتند با دانشگاه ها هم میانه نداشتند و امام (ره) بود که وحدت حوزه و دانشگاه را قوت بخشید.

** 12میلیون و 500 هزار واحد کوچک و متوسط از تسهیلات بانکی بهره مند شده اند 
رئیس جمهوری گفت: بر اساس گزارش رئیس کل بانک مرکزی، بیش از 12 میلیون و 500 هزار واحد متوسط و کوچک کشور از تسهیلات استفاده کرده اند. 
روحانی افزود: نباید در اندیشه بود که همه مسائل کشور با درآمد دولت حل می شود، درآمد و امکانات دولت در کشور محدود است و اگر از خودکفایی سخن می گوییم باید دانشگاه های ما نیز روی پای خود بایستند. 
وی ادامه داد: دانشگاه های معتبر دنیا درآمد زا هستند و بزرگترین درآمد برخی کشورها از طریق پزشکان آن ها ست لذا باید در نظر داشته باشیم که به این صورتی که کشور را اداره می کنیم، 20 سال دیگر نیز همین گونه می توانیم آن را اداره کنیم؟ مگر می شود حقوق جامعه ما متکی بر درآمد نفت باشد؟ 
وی با بیان این که استقلال به آن معناست که روی چاه نفت نایستاده بلکه روی اندیشه، فناوری و تلاش خستگی ناپذیر ایستادگی کنیم، تاکید کرد: علت این که در مذاکرات هسته ای اصرار داشتیم که به تفاهم و حقوق خود برسیم این بود که درها برای حرکت اقتصادی در کشور باز شود، عاشق چشم و ابروی این کشور و آن کشور نیستیم و عاشق چشم و ابروی جوانان و ملت خود و ایرانیان عزیز هستیم و این کار را وظیفه دینی و شرعی خود می دانیم. 
روحانی تصریح کرد: نمی شود جوانان ما بیکار باشند و بگوییم به ما ارتباطی ندارد. 
وی ادامه داد: از امروز به بعد سالی یک میلیون نفر آماده به کار و جمعیت فعال در کشور خواهیم داشت که نیروی جدید هستند و نزدیک به سه میلیون نفر نیروی آماده به کار قبلی را نیز باید به این آمار اضافه کنیم. 
رئیس جمهوری با اشاره به این که برجام زمینه ساز ورود تکنولوژی و فناوری به کشور است، گفت: امروز حتی در زمینه فناوری هسته ای فعال هستیم و قراردادهایی که اخیرا رئیس سازمان انرژی اتمی در اروپا امضا کرد برای توسعه و فناوری های جدید در صنعت هسته ای است. 
وی ادامه داد: در این زمینه باید پیشرفت کنیم و رهبر معظم انقلاب نیز تاکید کردند در هوافضا، هسته ای و سایر علوم و فناوری های روز باید قدم به قدم پیشرفت کرد. 
روحانی تاکید کرد: برای اولین بار در طول سال های گذشته ؛ پارسال صادرات غیرنفتی ما بر واردات کشور پیشی گرفت و این مساله در قبل و بعد از انقلاب در 60 سال اخیر برای اولین بار این اتفاق افتاده و در سه ماه اول امسال نیز به همین روش بوده است و این یک حرکت به جلو به شمار می رود. 

**امام خمینی (ره) راه را برای شکوفایی پیشرفت و تمدن کشور تسهیل کرد 
رئیس جمهوری گفت: امام خمینی (ره) راه را برای همه اقشار از جمله نسل جوان، بانوان و نیز برای پیشرفت و تمدن اسلامی تسهیل کرد و این سوال در ذهن تداعی می شود که اگر امام خمینی(ره) نبود، بعد از 47 روز پس از پیروزی انقلاب مردم پای صندوق آرا چه نظامی را برمی گزیدند؟ 
حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی در ادامه بیان کرد: اگر امام خمینی (ره) نبود کسی رای مردم را نمی خواست و امام راحل همه مردم را پای صندوق آرا دعوت کرد و مردم وفادار ما 98.2 درصد پای صندوق آرا به جمهوری اسلامی ایران رای دادند. 
رئیس جمهوری افزود: درود و سلام ما بر روح بلند امام خمینی (ره) که اسلام راستین و واقعی را به ما نشان داد و مردمسالاری دینی را به ما آموخت و آن بزرگ مرد که اعتماد به نفس ملی در جامعه را نهادینه و ایستادگی در برابر همه ابرقدرت ها از شرق و غرب را تثبیت کرد. 
وی بیان کرد: ندای شعار نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی توسط امام خمینی (ره) طنین انداز شد که به ما آموخت در برابر همه قدرت ها ایستادگی کنیم. 
رئیس جمهوری بیان کرد: امام راحل این روحیه را در ما تقویت کرد که در برابر 6 قدرت بزرگ جهانی پای میز مذاکره بنشینیم و حق ملت ایران را بستانیم. 
وی افزود: هدایت های رهبر معظم انقلاب بود که توانست شرایطی را فراهم کند تا دیپلمات های قهرمان ما در برابر تمام دنیا آن چنان مذاکره ای را انجام دهند که بر خلاف تاریخ گذشته، در یک روز 6 قطعنامه ظالمانه سازمان ملل علیه ایران را لغو کنند. 
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین روحانی گفت: آیا این افتخار بود که کشتی های بزرگ نتوانند به سمت ایران حرکت کنند، به دوبی رفته، بار را خالی کنند و لنج کانتینرها را به بندرعباس آورده و برای هر کدام 700 دلار اضافه پول بار بدهیم؟ امروز در سایه برجام همه کشتی ها در بندر عباس پهلو می گیرند و آیا این مساله افتخار سیاست خارجی ملت ایران نیست؟ 
وی اظهار کرد: برای هر حواله بانکی به وسیله صراف ها و دلال ها 10 تا 20 درصد خرج انتقال وجود داشت و شاهد پرداخت پولی بودیم که مردم باید از جیب خود می دادند ولی امروز با ارتباط بانک مرکزی با بانک های دنیا 10 درصد پول اضافه به جیب دلال نمی رود و آیا این امر افتخاری برای ما نیست؟ 
رئیس دولت تدبیر و امید گفت: محصولات خودرو و پتروشیمی ایران در تحریم بود و امروز می توانیم با افزایش قابل ملاحظه پتروشیمی صادر کرده، خودرو تولید کرده و فلزات گرانبها را وارد کشور کنیم و آیا آزادی تجارت برای جمهوری اسلامی ایران افتخار برای ملت ایران نیست؟ 

**روحانی: تورم از 40 درصد به 15 درصد کاهش یافت 
وی بیان کرد: می گویند دولت یازدهم چشم به دنیای خارج دوخته در حالی که قبل از برجام تورم 40 درصد بود و آن را به 15 درصد رساندیم در این بین، نگاه ما به کجا بود؟ 
دکتر روحانی تصریح کرد: می گویند نگاه این دولت به کشورهای غربی است، قبل از آن که مذاکره ما به نتیجه برسد رشد اقتصادی منفی سال 91 که حدود منهای 6.8 درصد بود در سال 93 به رشد 3 درصد رساندیم آیا این رشد اقتصادی برای ملت ما افتخار نیست؟
وی ابراز کرد: همه باید از رهبری تشکر کنیم راهنمایی های رهبر معظم انقلاب و حمایت مردم بود که پرچم برجام به اهتزاز درآمد.

** اشتغال خالص کشور از 12 هزار به 714 هزار نفر رسید 
رئیس جمهوری افزود: امسال سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است و امسال باید به رونق اقتصادی رسید و جوانان عزیز که امروز از بیکاری رنج می برند را به شغل مناسب تحصیلات عالیه شان رهنمون کنیم. 
وی گفت: آن زمان که نفت ما با قیمت 120 تا 140 دلار بود از سال 86 تا 91 اشتغال خالص سالانه 12 هزار نفر بود ولی در یک سال گذشته اشتغال خالص ما 714 هزار نفر است و این آمار اخیر مرکز آمار ایران است و تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله بسیاری وجود دارد. 
حجت الاسلام و المسلمین روحانی اظهار کرد: باید سالانه یک میلیون شغل ایجاد کرد تا بتوان معضل بیکاری را مهار کرد و برای تحقق این مهم باید دست به دست هم داد. 
رئیس قوه مجریه ادامه داد: امروز امنیت در سایه رزمندگان عزیز از سپاه، بسیج، ارتش، نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی به حول و قوه الهی برقرار است و روابط تجاری ما با دنیا رو به رونق است و کارخانه های ما یکی بعد از دیگری از حالت رکود خارج و فعال می شوند. 

** زادگاه امام راحل ( ره ) به زیارتگاه ملی تبدیل شود 
رئیس جمهوری افزود: استان مرکزی استعداد جذب گردشگر داخلی و خارجی دارد و مردم ایران عاشق این هستند که از خمین و زادگاه امام (ره) دیدن کنند از این رو این شهر باید به یک زیارتگاه بزرگ ملی تبدیل شود و مردم از سراسر ایران به سمت خمین حرکت کنند. 
وی بیان کرد: جهان اسلام عاشق زادگاه امام خمینی (ره) و باید استان مرکزی و خمین را برای جذب گردشگر آماده کرد و یکی از راهکارهای های اصلی اشتغال در کشور ما، رونق صنعت گردشگری است. 
روحانی تصریح کرد: راه اندازی بنگاه های اقتصادی باید در دستور کار باشد و همه باید کشور، استان مرکزی و خمین را به نقطه ای برسانیم که خواست ملت و جوانان ماست. 
وی افزود: خمین نیاز به اینترنت پرسرعت دارد و دولت یازدهم در اندیشه تحقق شبکه ملی اطلاعات است و قدم های بسیاری در زمینه زیرساخت این شبکه، برداشته است و این کار به معنای اشتغال جدید است چرا که اگر می خواهیم در دنیای امروز رابطه برقرار کنیم و گردشگر جذب کنیم باید اشتغال با فناوری های نوین را بوجود آورده و بتوانیم در فناوری ارتباطات و اطلاعات شهرها و روستاها را به اینترنت پر سرعت متصل کنیم. 
رئیس جمهوری تاکید کرد: وظیفه سنگینی نسبت به خمین بر دوش داریم و همه ملت ایران وامدار خمین و فرزند این سرزمین، امام خمینی (ره) هستند. 
وی افزود: قدم های خوبی برای آب آشامیدنی مردم خمین برداشته شده است و باید قدم های بعدی نیز برداشته شود، تصفیه خانه آب ایجاد شود و مردم بتوانند از آب سالم و گوارا در این شهرستان استفاده کنند. 
روحانی ابراز کرد: بعد از سال ها فراز و نشیب بزرگراه اراک به خمین متصل شد و برای راه اصلی خمین به محلات نیز در این سفر 10 میلیارد تومان اعتبار مقرر شده و در سفر کاروان تدبیر و امید تصمیم گرفته شد ، بیمارستان جایگزین بیمارستان امام خمینی (ره) که باید از نظر ساختمانی تجهیز شود، 22 میلیارد تومان تخصیص اعتباری داشته باشد و امید است مردم خمین از شرایط بهداشتی بهتری بهره مند شوند. 
روحانی ادامه داد: اجرای 2 طرح مهم پتروشیمی و کارخانه خودرو سازی در شهرستان خمین توسط دولت با جدیت پیگیری می شودتگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل