اخبار ملی

لاریجانی: عملکرد دولت در برخی حوزه های اقتصادی رشد داشته است/اقتصاد مقاومتی را باید با سالهای 91 و 92 مقایسه کنیم   [ +75 | -13 ]

لاریجانی: عملکرد دولت در برخی حوزه های اقتصادی رشد داشته است/اقتصاد مقاومتی را باید با سالهای 91 و 92 مقایسه کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه عملکرد دولت در برخی حوزه های اقتصادی خصوصا در زمینه کشاورزی و نفت رشد داشته است گفت: البته در حوزه های دیگر همچون سیاست خارجی، دولت خوب عمل کرده است.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی در آخرین نشست خبری خود در سال 95 در جمع رسانه های داخلی و خارجی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر ارزیابی اش در مورد عملکرد دولت یازدهم گفت: باید در ارزیابی عملکرد دولت تفکیک قائل شویم ولی در برخی از زمینه ها عملکرد دولت خوب بوده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی عملکرد دولت در زمینه کشاورزی، اقتصاد، نفت و سیاست خارجی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: آقای روحانی به دلیل آنکه خودشان دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده اند، شناخت کافی در موضوع سیاست خارجی دارد.
لاریجانی در ادامه از ستاد اقتصادی دولت خواست که هماهنگ تر عمل کند و در مسائل کلان، نگاه پخته تری داشته باشد.
رئیس قوه مقننه تاکید کرد: در موضوع برجام نیز در کلیت و در زمان خودش تصمیم گیری درستی بود. اروپائیان، کشورهای منطقه و سیاست گذاران داخلی به این موضوع تاکید دارند که کسی نباید برجام را بر هم بزند.
لاریجانی یادآور شد: این موضوع که تصمیم گیری شد و برجام به اجرا درآمد بر اساس شرایط کشور تصمیم گیری بجایی بود ولی در برخی جاها باید دقت بیشتری می کردند تا شیطنت های اخیر ایجاد نمی شد.

** عملکرد دولت در موضوعات اقتصادی نسبت به سال 91 و 92 خوب بوده و از متوسط بهتر است
در ادامه خبرنگار فارس از لاریجانی در مورد عملکرد اقتصادی دولت یازدهم سوال کرد که رئیس مجلس شورای اسلامی پاسخ داد: ستاد اقتصاد مقاومتی در دولت مصوبات را برای ما می فرستد و گزارش های رسمی هم ارائه شد.
لاریجانی تاکید کرد: ما در موضوع اقتصاد مقاومتی باید به این نگاه کنیم که وضعیت مان در سال 91 و 92 به چه صورت بوده است و باید یک نگاه مقایسه ای داشته باشیم.
رئیس مجلس اضافه کرد: باید ببینیم تنش ها از نظر مشکلات تورمی و بدهی ها چگونه بوده است. باید ببینیم که بدهی دولت به بانک ها و بخش خصوصی در آن زمان چه رقمی بوده است؛ آیا رقم کمی بود.
لاریجانی اظهار داشت: حل این مسائل ساده نیست و به این دلیل می گوییم که اقتصاد مقاومتی پیچیدگی هایی دارد.
رئیس قوه مقننه اضافه کرد: دولت یازدهم تلاش کرد و در این زمینه تا حدی موفق بود. دولت برای کنترل تورم هم تلاش کرد و در این زمینه نیز تا حدی موفق بود. در این راستا ما باید شرایط را بنگریم و با چند سال پیش مقایسه کنیم.
وی تصریح کرد: ما باید مجاهدانه در حوزه اقتصادی کار کنیم تا از این وضع عبور کنیم.
در ادامه خبرنگار فارس از لاریجانی خواست به عملکرد دولت نمره دهد که لاریجانی گفت: من در کسوت معلمی نیستم. در برخی جاها دولت خوب عمل کرد ه و از متوسط بهتر بوده است.

** من رفیق آقای روحانی هستم
در ادامه خبرنگار روزنامه ابتکار از لاریجانی پرسید بر اساس شنیده ها برخی از نزدیکان شما با آقای روحانی ائتلاف نانوشته برای انتخابات دارند؛ آیا این ائتلاف درست است؟ لاریجانی پاسخ داد: من رفیق آقای روحانی هستم ولی در انتخابات دخالتی ندارم و این را به مصلحت قوه مقننه نمی دانم. ما در انتخابات دخالتی نداریم.

**ما با کشورهای همسایه بر اساس سنت دینی مان روابط برادرانه داریم
در ادامه خبرنگار الکوت از لاریجانی در مورد روابط ایران با قطر و کویت پرسید که وی پاسخ داد: اصولا ما با همسایه ها سیاست های مسالمت آمیز داریم. ممکن است بعضی ها در برخی دوره ها به ما بد کرده باشند اما جمهوری اسلامی ایران در راستای سنت دینی که دارد همواره با کشورهای همسایه روابط برادرانه دارد.
لاریجانی ادامه داد: سفر رئیس جمهوری به کویت و عمان سفر خوبی بود و قرار شد که ادامه گفت و گوها از طریق وزرای خارجه دنبال شود.
در ادامه، خبرنگاری پرسید : با توجه به این که کمیسیون سیاست خارجی در مجلس نقش نظارتی دارد، چرا مجلس موضع قاطعی درباره تعیین سفرا در کشورهای مهمی مانند سوریه، عمان و یمن اتخاذ نکرد؟ لاریجانی پاسخ داد: البته در این زمینه باید پیگیری کرد و قبول دارم که باید زودتر اقدام کنند اما در مورد برخی کشورهایی که شما مثال زدید، مشکل ما نداشتن سفیر نیست و به اندازه کافی ارتباطات دیگر وجود دارد و ما این را حل کردیم.
وی در ادامه از امیرعبداللهیان مشاور امور بین الملل رییس مجلس خواست تا این موضوع را پیگیری ‌کند که حل شود. 
خبرنگاری از رییس مجلس در مورد حضور حجت‌الاسلام رییسی تولیت آستان قدس در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده پرسید که لاریجانی پاسخ داد: بنده در این ماجرا بی‌تقصیر هستم اما ایشان مشکلی از لحاظ استعفا ندارد و برای ریاست‌جمهوری خیلی‌ها از این سمت‌ها دارند و در انتخابات هم شرکت می‌کنند و مشکلی هم ندارند. 
وی افزود: تحلیل خاصی در این رابطه ندارم؛ موضوع خوبی است که نشاط ایجاد می‌کند. 
لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا هیات مقررات‌زدایی و تسهیلات کسب و کار به وظایف خود در خصوص حق حذف مقررات مربوطه عمل نکرده و مجلس هم پس از دو سال و نیم پیگیری خاصی انجام نداده است، گفت: البته قبول دارم که آنقدری که انتظار بود در این رابطه عمل نکرده‌اند یعنی ابتدا خوب شروع کردند ولی جدی ادامه پیدا نکرد، 
وی تصریح کرد: مطابق قانون باید کمیته‌ای برای مقررات‌زدایی تشکیل شود، جلساتی هم برای این موضوع گذاشته بودند ولی باید فشار بیشتری وارد کرد، چرا که این مسئله بسیار مهمی است، یعنی برای کسی که می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند آنقدر بخشنامه و دستورالعمل وجود دارد که وقت را می‌گیرد که ما باید حتما در اولویت قرار دهیم و قطعا به کمیسیون ویژه این موضوع را متذکر خواهیم شد. 
خبرنگاری از لاریجانی پرسید که با توجه به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب و نارضایتی رئیس مجلس خبرگان مبنی بر عدم تحقق اقتصاد مقاومتی در سال 95، عملکرد دولت در اجرای اقتصاد مقاومتی را چطور ارزیابی می‌کنید؟
لاریجانی پاسخ داد: در این زمینه باید قائل به تفکیک شد، در بخشی از زمینه ها دولت خوب عمل کرد، برای مثال در حوزه کشاورزی خوب عمل شد، ما انتظار داشتیم که در بخش کشاورزی برخی امور خودکفا شوند که خوب عمل کردند و طرح‌هایی که هم در زمینه آب‌پروری و کشاورزی و آبزیان داشتند که رشد خوبی بود.
وی افزود: این مساله که ما در تولید گندم خودکفا شدیم بخشی از اقتصاد مقاومتی همین است، در بخشی دیگر هم مانند نفت گام‌های خوبی برداشته شد، همچنین در فروش نفت ما به اندازه مطلوب رسیده و سرمایه‌گذاری‌هایی در پارس جنوبی انجام شده است همچنین در مسائلی مانند وزارت بهداشت امور خوبی صورت گرفته است، البته دولت در برخی زمینه ها هم ضعیف عمل کرده است.
خبرنگاری از لاریجانی پرسید که برخی کشورهای منطقه به طور آشکار و یا نهان نسبت به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اقدام کردند، نگاه شما نسبت به این موضوع چیست که لاریجانی گفت: ممکن است در نظر برخی کشورها چنین چیزی بوده ولی من بعید می‌دانم موفق شوند.
وی گفت: اگر به سخنان نتانیاهو در دیدار با پوتین توجه داشته باشید، نتانیاهو تاکید داشت که نمی گذارد صلح در منطقه ایجاد شود و اگر بخواهد انجام شود باید شروطی که آنان می خواهند ایجاد شود و این موضوع نشان می دهد که این ماجراجویی‌هایی که در منطقه انجام شد، هدف پشت صحنه‌ای داشته است و این برای ما روشن بود برخی کشورها قبول نمی‌کردند و یا اسفناک عمل می‌کردند.
لاریجانی گفت: اکنون زمانی است که این کشورها باید به هوش باشند، ضمن اینکه به مرور برخی شرایط غبارآلود می‌تواند در این فضا باز شود هدف ممکن است این باشد ولی نمی‌تواند موفق باشد.
خبرنگاری از لاریجانی پرسید که برخی ها در روزهای اخیر درباره عملکرد مجلس درباره هیات نظارت و تایید صلاحیت‌ها شبهاتی را مطرح کردند طرح این شبهات چه دلیلی دارد که لاریجانی پاسخ داد: من بعید می‌دانم این موضوع صحت داشته باشد؛ حداقل اینکه من ندیده‌ام چنین شبهه‌ای را مطرح کرده‌ باشند اما مجلس حتما سیستم نظارتی‌اش که توسط نمایندگان خواهد بود این است که هرچه بیشتر افراد بتوانند در شوراها حضور پیدا کنند.
وی اضافه کرد: البته باید این افراد پاکدست باشند و این قانون است افرادی که در شوراها می‌آیند باید از پاکدستی برخوردار باشند، البته در مورد صلاحیت سیاسی، ما در مجلس نحوه نظارتمان این گونه نیست که مانع از حضور سلایق مختلف شویم. 
وی تاکید کرد: اگر نگرانی این است که سلایق مختلف است که ما حتما از صلاحیت‌های مختلف در شوراهای اسلامی شهر و روستا استفاده می‌کنیم.
خبرنگاری از لاریجانی پرسید که نبرد در سوریه وارد روزهای سرنوشت‌سازی شده است ولی اخیرا نیروهای نظامی آمریکا به بهانه مبارزه با داعش به سوریه رفته‌اند؛ نظر شما در این باره چیست که لاریجانی گفت: تحولاتی در این رابطه در حال وقوع است، آنها گفتند ما برای مبارزه با داعش این کار را می‌کنیم ؛ در این زمینه من امیدواریم آقای ترامپ و همکارانشان اشتباهی که پیشینیان مرتکب شدند را مرتکب نشوند.
وی اضافه کرد: ترامپ گفت در گذشته مسئولان آمریکایی باعث شدند 66 هزار میلیارد دلار آمریکایی‌ها لطمه بخورند و چند هزار کشته هم دادیم. این جدا از مسائل داخلی‌شان است لذا حواسشان باید جمع‌تر باشد که در مسائل منطقه‌ای همان اشتباهات را تکرار نکنند.
لاریجانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ایران چه برنامه‌ای برای پاسخگویی به تهدیدات ترامپ که هدف آن کنترل نقش ایران در منطقه است دارد، گفت: بین این موضوع که افراد نظراتی داشته باشند و یا در عمل، مجالی برای آن فراهم کنند تفاوت وجود دارد، صحنه منطقه ما به خاطر درگیری‌های متنوعی که در سال‌های گذشته وجود داشته یک صحنه سخت است. 
وی اظهار داشت: کسانی که می‌خواهند وارد بازی این صحنه شوند باید مراعات کنند، خیلی پابرهنه وارد آن نشوند؛ چون برایشان هزینه‌آور است، اما اینکه یک روش عقلایی برای مبارزه با تروریسم داشته باشند کار درستی است، چون ضرر و زیان آن را خودشان دیده‌اند.
لاریجانی گفت: یکی از رقبای آقای ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری گفته بود که ما هزینه دادیم داعش را به وجود آوردیم؛ حداقل این است که ایشان زحمتش را بکشد و داعش را از بین ببرد البته اگر راست می‌گوید، اما اگر هوای دیگری دارند پیشینیان‌شان هم از این مسئله خسارت‌های زیادی دیده‌اند.
خبرنگاری از لاریجانی درباره تفاهم نامه های ایران با بانک‌های اروپایی پرسید که لاریجانی پاسخ داد: رفتارهای آمریکایی‌ها قدری شیطنت‌آمیز است اما تعدادی از بانک‌ها همکاری‌های خود را آغاز کرده‌اند و آنطور که انتظار می‌رفت سرمایه‌گذاری‌هایی که اروپاییان با آن شدت به ایران رفت و آمد می‌کردند به آن شدت نیست و تا آنجا که من خبر دارم 9 میلیارد دلار از سرمایه‌گذاری عملیاتی شده است. 
وی تصریح کرد: این رقم زیاد نیست اما شروع شده است، ما باید هم زمینه سرمایه‌گذاری در داخل را فراهم کنیم و هم از امکان دیپلماسی استفاده کنیم.
لاریجانی افزود: یکی از موضوعاتی که در قانون برنامه به آن پرداخته‌ایم این است که به موضوع دیپلماسی اقتصادی به عنوان محور کار دیپلماسی توجه شده است، صحنه، صحنه رقابت و گاه شیطنت است، اگر همه ما یک نگاه ملی را دنبال کنیم، در این شرایط اقتصادی، شرایط را پهن کنیم برای سرمایه‌گذاری و این شروع خوبی است. 
وی افزود: بعضی از پروژه‌هایی که دیدم در حال انجام است، مثلا در زمینه خرید ایرباس به معنای سرمایه‌گذاری ما نیست، سرمایه‌ها را خودشان دارند تامین می‌کنند که در یک فاصله زمانی از فروش بلیت تامین می‌کنند. 
وی تاکید کرد: در زمینه بعضی از کارخانجات لیست آنها را به من داده‌اند که سرمایه‌گذاری به صورت مشارکت انجام شده است، گزارشی که من دارم سرمایه‌گذاری درحدود 9 هزار میلیارد دلار است.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل