اخبار ملی

جهانگیری:

رشد اقتصادی 6 درصد و تورم یک رقمی بیانگر وضعیت خوب اقتصادی است/ چوب لای چرخ مدیران نگذارید   [ +57 | -12 ]

رشد اقتصادی 6 درصد و تورم یک رقمی بیانگر وضعیت خوب اقتصادی است/ چوب لای چرخ مدیران نگذارید

معاون اول رئیس جمهوری گفت: رشد اقتصادی 6 درصدی، تورم یک رقمی و ایجاد 700 هزار شغل در نیمه نخست امسال، بیانگر وضعیت خوب اقتصادی کشور است.


به گزارش ایرنا اسحاق جهانگیری شامگاه چهارشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی افزود: اشتغال از برنامه های مهم دولت برای امسال و سال آینده است و رفع دغدغه مردم در این خصوص کار جدی تری را طلب می کند.
وی با بیان اینکه برای رفع مشکل بیکاری باید مدیران و بخش خصوصی پای کار باشند، خاطرنشان کرد: در 2 سال گذشته سالی بیش از 600 هزار اشتغال در کشور ایجاد شده است.
جهانگیری با بیان اینکه در نیمه نخست امسال نیز 700 هزار اشتغال ایجاد شده است، ادامه داد: در بودجه 96 مقرر شد 500 هزار میلیارد ریال منابع در جاهایی که منجر به اشتغال می شود، به کار گرفته شود.
معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: همچنین 1.5 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اشتغال در روستاها و 60 هزار میلیارد ریال از محل منابع بانکی برای این مهم درنظر گرفته شده است.
جهانگیری بیان کرد: ایجاد اشتغال به دست مدیران استان است، منابع آن دیده شده و نرخ سود تسهیلات نیز 6درصد و برای روستاهای مرزی 4 درصد است .
وی با تاکید بر اینکه باید به ظرفیت ایجاد یک میلیون شغل در سال برسیم، افزود: بیکاری مردم ایران را رنج می دهد، 22 میلیون خانوار ایرانی و سه میلیون و 100 هزار بیکار داریم.
جهانگیری با بیان اینکه کنترل تورم یکی از شاخص های اصلی رشد اشتغال است، بیان کرد: تورم 40 درصدی در دولت یازدهم به زیر 10 درصد رسید و در 2 سال گذشته نیز نرخ تورم تک رقمی شد که تحقق این مهم کار بزرگی است.
معاون رئیس جمهوری، برنامه دولت را تلاش برای حفظ و توسعه این دستاوردها دانست و افزود: البته مردم از وضعیت گرانی ناراضی هستند، وضعیت رفاه مردم را باید بالا ببریم، کشور منابع و فرصتهای زیادی دارد که اگر خوب استفاده شود درآمد مردم به وضع قابل قبولی می رسد. 
جهانگیری افزود: پارسال رشد اقتصادی کشور طبق اعلام مرکز آمار 9 درصد و طبق اعلام بانک مرکزی بالای 12 درصد بود که البته بخشی از آن مربوط به درآمد نفتی بود ولی همه بخشهای دیگر اقتصادی در سه ماه آخر سال مثبت بودند.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: در نیمه نخست امسال نیز رشد اقتصادی طبق اعلام مرکز آمار 5.6 درصد است که بدون احتساب درآمد نفت، این رشد 6 درصد است.
جهانگیری افزود: با توجه به اینکه متوسط رشد اقتصادی در دنیا نیز بین 3 تا 4 درصد است، اگر این فرآیند را بتوانیم تا آخر سال حفظ کنیم رشد خوبی خواهد بود. 
وی با اشاره به رشد مثبت در جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی، بیان کرد: با وجود تراز تجاری منفی در سال جاری حجم صادرات رشد داشته است.
جهانگیری از رشد بازار سرمایه نیز خبر داد و گفت: برخی کالاها بنا به شرایطی گران شد اما این امر بیانگر وضعیت اقتصادی نامناسب نیست.
وی با اشاره به گرانی تخم مرغ در بازار افزود: پارسال به علت شیوع آنفلوانزای مرغی 13 میلیون قطعه مرغ در کشور معدوم شد که این عرضه در بازار را با کمبود مواجه کرد که با واردات تخم مرغ، در مقطع کوتاهی بازار تنظیم شده و سامان خواهد گرفت.
معاون اول رئیس جمهوری بیان کرد: همچنین در بخش ارز نیز مشکل جدی وجود ندارد و ذخایر خوبی در کشور داریم.
وی افزود: طبق اعلام بانک مرکزی سالی حدود 100 هزار میلیارد دلار صادرات نفتی و غیرنفتی داریم که نیمی از آن غیرنفتی است و از صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی تقاضا داریم ارز را در قسمت رسمی اقتصاد به کار بگیرند.
جهانگیری با بیان اینکه هر سال مازاد ارزی داریم، تاکید کرد: تغییر جزئی نرخ ارز طبیعی است اما اینکه ارز هزار تومانی بشود سه هزار تومان فاجعه است.

*افزایش 2 برابری دریافتی افراد زیر پوشش بهزیستی و کمیته امداد 
معاون اول رئیس جمهوری، فقرزدایی را از سیاستهای مهم دولت و برنامه های مورد تاکید در سال آینده دانست و افزود: امسال میزان پرداختی به مستمری بگیران زیر پوشش کمیته امداد حضرت امام (ره) و بهزیستی 2 برابر شده است.
جهانگیری بیان کرد: سال آینده نیز هر ایرانی در هر نقطه ای اعلام کند که زیر پوشش این سازمانها نیست ولی از وضعیت درآمدی نابسامانی برخوردار است، بررسی های لازم توسط نهادهای حمایتی انجام شده و مشمول مستمری خواهد شد که پیش بینی های لازم برای این امر نیز در بودجه سال آینده صورت گرفته است .
وی با بیان اینکه سهام عدالت نیز برای 50 میلیون نفر در نظرگرفته شده و سه سال روی آن کار کردیم تا 50 میلیون ایرانی سهامدار واقعی شرکتها باشند.
جهانگیری ادامه داد: تا کنون میزان سود افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد از محل سود کارخانه ها یک میلیون تومان بوده که به آنها پرداخت شده است.
معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: هم اکنون ارزش سهام یک میلیون تومانی این افراد به 2 میلیون و 400 هزار تومان افزایش یافته است.
جهانگیری در ادامه با تاکید بر لزوم استحکام بخشی ساختمانها در برابر زلزله گفت: به راه انداختن نهضت نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد، از مهمترین برنامه های دولت برای سال آینده است .

*چوب لای چرخ مدیران نگذارید
معاون رئیس جمهوری اظهار کرد: نباید افرادی چوب لای چرخ مدیران کشور بگذارند و یا تحت عنوان نظارت، روحیه خطرپذیری را از مدیران بگیرند.
جهانگیری افزود: البته انتقاد سازنده که منجر به نشان دادن نقاط ضعف و نکات منفی می شود خوب است اما نباید جسارت خطر کردن را از مدیران گرفت.
وی گفت: وظیفه مشترک همه ما کمک به مردم و رفع مشکلات آنهاست، فرقی هم نمی کند در چه جایگاهی هستیم، باید جمهوری اسلامی را که به بهای خون شهیدان به پیروزی رسیده، به سمت جلو پیش ببریم .
جهانگیری ادامه داد: به مدیریت کشور باید بها داد، موانع را از پیش رو برداشت و نباید انگیزه مدیران کشور را از بین برد. مدیران شجاع و جسور از خیلی از موانع می توانند عبور کنند.
وی خاطرنشان کرد: اقتصاد کشور بر ریل خوبی قرار گرفته که باید این مسیر با قوت ادامه یابد، هم اکنون دستاوردهای خوبی در سطح بین المللی داریم.
وی ادامه داد: توسعه پیش نیازهای جدی دارد که مدیران مکلف هستند این پیش نیازها را فراهم کنند، هم اکنون خیلی تلاش می شود که چهره ضعیف و ناکارآمدی از جمهوری اسلامی ایران ارائه گردد.
جهانگیری گفت: دشمنان نظام و کشور تلاش می کنند چنین القا کنند که این نظام در آستانه 40 سالگی نتوانسته مشکلات را حل کند که البته طبیعت دشمن همین است اما غصه آن است که برخی از این حرفها بر زبان دوستان نیز جاری می شود.
وی بیان کرد: آمریکا از ابتدای پیروزی انقلاب و آغاز فعالیت جمهوری اسلامی سعی کرد از تمام ظرفیتهای خود برای تضعیف این نظام استفاده کند و این در حالی است که ایران استوار در 40 سال گذشته با ایستادگی نه تنها از خود بلکه از تمام کشورهای مسلمان و به خصوص فلسطین حمایت و دفاع قاطع کرد.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: آنها گروه های تکفیری، القاعده و داعش درست کردند که به نظام جمهوری اسلامی آسیب برسانند ولی با قوت ایستادیم و حتی از سایر کشورهای مورد تهاجم این گروهها نیز دفاع کردیم.
وی با بیان اینکه دشمنان می خواهند ما را به اموری سرگرم کنند که از توسعه کشور عقب بمانیم، افزود: پس از پیروزی انقلاب دستاوردهای بزرگی در همه دوره ها داشته ایم، در برخی دوره ها سیاستها دقیق تر و دستاوردها روشن تر بوده و در برخی دوره ها نیز منابع بیشتر بوده ولی سیاستها نامناسب و عملکرد کمتر بوده است.
جهانگیری گفت: هم اکنون موقعیت کشور در سطح منطقه و دنیا موقعیت خوبی است و با درایت و تدابیر مقام معظم رهبری بسیاری از بحران های منطقه مدیریت شد.
وی گفت: از ایران منطق بزرگی به دنیا عرضه شد و اثبات کردیم ایران می تواند پای میز مذاکره بنشیند و به خواسته خود برسد اما بدعهدی آنها در مقابل تنها منجر به ضعیف شدن و بی آبرویی خود آنان شد به طوریکه اکنون کسی در دنیا با آمریکا هم صدایی نمی کند که فضای ایجاد شده در دنیا علیه آمریکا در خصوص موضوع بیت المقدس گواه آن است.
معاون رئیس جمهوری در ادامه در خصوص به کارگیری مدیران زن نیز تاکید کرد: باید از مدیران زن در بخش های مختلف استفاده کرد و در خراسان رضوی نیز تعداد زیادی از مدیران استان باید از قشر زنان تحصیکرده باشند.
جهانگیری گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه 30 درصد از مدیران کشور باید از قشر زنان باشند.

*خراسان رضوی فرصتهای بی شماری برای توسعه دارد
معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص وضعیت خراسان رضوی گفت: این استان از نظر تاریخی، فرهنگی و تمدنی نه تنها برای ایران، بلکه برای جهان اسلام نقطه ای افتخارآمیز است.
جهانگیری تاکید کرد : فرصتهای زیادی در استان وجود دارد که مدیران باید از این ظرفیتها برای توسعه استفاده کنند.
وی با بیان اینکه خشکسالی از مهمترین چالشهای این استان است، افزود: برای کاهش این بحران راهی جز انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان، صرفه جویی در مصرف و مدیریت منابع آب نداریم.
جهانگیری با اشاره به امضای قرارداد برقی کردن راه آهن مشهد – تهران با طرف چینی، افزود: ال.سی آن باز شده است و پروژه راه آهن مشهد- زاهدان نیز که جزو برنامه های منطقه ای بسیار مهم است فردا کلنگ زنی می شود.
وی تاکید کرد: مناطق آزاد نباید تنها پایگاه واردات کشور باشند بلکه باید پایگاه صادرات باشند.
معاون رئیس جمهوری در خصوص فعالیت جناح ها و گروه های مختلف در دولت نیز اظهار کرد: طبیعی است اکثریتی که به دولت روحانی رای داده اند باید حضور پررنگ تری در دولت و مدیریت کشور داشته باشند.
جهانگیری افزود: البته از توانمندی همه اقشار و جریانهای سیاسی در اداره کشور بهره گرفته می شود.
جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی با حضور معاون اول رئیس جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت ، استاندار خراسان رضوی و جمعی از مدیران شهری و استانی در محل استانداری برگزار شد.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل