اخبار ملی

شوراي حكام اپديم با ارايه گزارش نهايي، به كار خود پايان داد   [ +52 | -12 ]

شوراي حكام اپديم با ارايه گزارش نهايي، به كار خود پايان داد

دومين روز از نشست نمايندگان عضو كميسيون آسيا و اقيانوسيه (اسكاپ) صبح امروز با حضور تزيانا بوناپاسه معاون شمشاد اختر و نمايندگاني از ۲۵ كشور عضو اسكاپ همچنين مسئولان و كارشناسان كشورمان برگزار شد.


به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، در اين روز، طي دو نشست جداگانه به وضعيت گرد و غبار در كشورهاي منطقه و همچنين ساير بلاياي طبيعي مانند زلزله پرداخته و در پايان، جمع‌بندي كلي درباره اين نشست‌ها ارائه شد.

در نشست‌ تخصصي گرد و غبار، كارشناسان و نمايندگان عضو اسكاپ به بررسي منشا ايجاد طوفان‌هاي گردوغبار و مشكل ريزگردها پرداختند و در اين باره كه هركدام از كشورهاي منطقه منشا چند درصد از ميزان گردوغبار هستند به بحث و تبادل نظر پرداختند. در اين جلسه همچنين عنوان شد سازمان‌ها و نهادهاي دانش‌محور بسياري در سطح منطقه براي مبارزه با مشكل ريزگردها فعاليت مي‌كنند كه اطلاعات خوب و جامعي در اين زمينه به دست آورده‌‌اند اما اين اطلاعات شكل منسجمي نداشته و در نهايت نمي‌توانند راه‌حلي اساسي براي مقابله با طوفان‌هاي گردوغبار پيدا كنند.

شركت‌كنندگان همچنين تاكيد كردند مركز اپديم نه تنها مرجعي مطمئن براي به اشتراك‌گذاري اين اطلاعات مربوط به بلاياي طبيعي ميان كشورها است، بلكه با پردازش و تحليل منسجم داده‌ها و تلاش همه اعضا براي توليد و تبادل دانش فني در اين زمينه مي‌توان به جاي غافلگيري در برابر حوادث طبيعي، از آنها پيشگيري كرده و ميزان خسارات انساني و اقتصادي ناشي از آنها را به حداقل رساند.

دومين نشست نيز با حضور دكتر سيد حميد پورمحمدي رييس شوراي حكام اپديم، تزيانا بوناپاسه معاون شمشاد اختر، شهردار تيمپو بوتان، نمايندگان كشورهاي عضو اسكاپ، نهادها و وزارتخانه‌هاي مرتبط با مبحث بلايا از جمله سازمان برنامه و بودجه كشور، مركز تحقيقات راه مسكن و شهرسازي، سازمان نقشه‌برداري كشور، پژوهشگاه بين‌المللي زلزله، سازمان هواشناسي، وزارت امور خارجه، سازمان محيط زيست و... برگزار شد.

در اين نشست، به تجارب كشورمان در خصوص زلزله بم و كرمانشاه اشاره شد و شهردار تيمپو به توضيحاتي در مورد دوره ريزپهنه‌بندي و تحليل ريسك لرزه‌اي شهر كه از سوي اپديم در بوتان برگزار شده بود، پرداخت. همچنين از سوي كارشناسان اسكاپ تاكيد شد كه در دهه‌هاي گذشته نگراني درباره بلاياي طبيعي كمتر از امروز بود اما با تغييرات اقليمي، بلاياي طبيعي زيادي مخصوصا در آسيا و اقيانوسيه هست كه بايد نگران آنها باشيم و خودمان را براي مقابله با اين حوادث آماده كنيم. با توجه به اين موضوع، تشكيل اپديم يك ضرورت محسوب شده و از آنجا كه بيشتر كشورهاي منطقه هر كدام درگير يك يا چند مخاطره طبيعي هستند، لازم است اين تجارب را در اختيار ديگر كشورها قرار دهند.

در پايان، گزارش نهايي نشست شوراي حكام در مورد لزوم ايجاد پايگاه‌هاي تبادل اطلاعات و دانش به شكل الكترونيك و آموزش از راه دور كارشناسان كشورهاي عضو اپديم صادر شد. اين گزارش همچنين بر لزوم حمايت تكنيكي از همه كشورهاي منطقه براي ارتقاي دانش و آمادگي هر چه بيشتر براي مقابله با حوادث و مخاطرات طبيعي تاكيد كرد.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل