اخبار ملی

روحانی: اگر برجام را نقض کنند پشیمان خواهند شد   [ +47 | -10 ]

روحانی: اگر برجام را نقض کنند پشیمان خواهند شد

رییس جمهوری اعلام کرد: در نقض برجام آغازگر نخواهیم بود، اما اگر آنان نقض کنند حتما بدانند که پشیمان خواهند شد، آمادگی ما بیش از آن است که فکر می کنند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در آیین دوازدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای که در سالن اجلاس سران برگزار شد، روز ملی فناوری هسته ای را به اندیشمندان و دانشمندان جوان هسته ای کشور و ملت ایران تبریک گفت و اظهارداشت: اگر آنها نقض پیمان کنند، در کمتر از یک هفته آثار آن را خواهند دید. 
وی تاکید کرد: برای تحقیق و فناوری هسته ای از کسی اجازه نمی گیریم البته آماده تعامل و همکاری هستیم و مبنای ما از ابتدا تعامل سازنده با دنیا بود. 
رییس جمهوری همچنین گفت: صنعت هسته ای ایران با توان و دقت بیشتر و با محاسبه دقیق تر امروز نسبت به دیروز سرعت بیشتری دارد و حرکت هسته ای کُند نشده است.
روحانی افزود: دستاوردهایی که امروز رونمایی شد پیام بسیار روشنی برای برخی دوستان که گاهی بدون دقت حرف می زنند، داشت.
وی ادامه داد: بعضی فکر می کنند که در دولت های یازدهم و دوازدهم حرکت هسته ای ما کند شده است.
سانتریفیوزهای ما نمی چرخد یا کُند می چرخد.
رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: صنعت هسته ای ایران با توان و دقت بیشتر و با محاسبه دقیق تر امروز نسبت به دیروز سرعت بیشتری دارد.
روحانی یادآور شد: سال گذشته بیش از 40 پروژه افتتاح و دستاوردهای آن را مشاهده کردیم. امسال نیز 83 پروژه رونمایی شد که نشانگر آن است که ما در مسیر فناوری علمی راه خود را ادامه داده و خواهیم داد.
وی یکی از وظایف مهم دولت و مسئولان را فراهم کردن شرایط برای اندیشمندان و دانشمندان در رشته های مختلف علمی عنوان کرد و گفت: اقتصاد و زندگی ما امروز دانش بنیان است، کسب و کار ما هم به تدریج دانش بنیان خواهد شد. 
وی افزود: بیش از سه هزار شرکت دانش بنیان در چند سال اخیر مشغول فعالیت بوده و دارای درآمدهای فراوانی هستند، مراکز تحقیقاتی ، پردیس ها و شرکت های دانش بنیان امروز با سرعت بسیار تحسین برانگیزی در حال تلاش هستند.
رییس دولت دوازدهم ادامه داد: همه باید توجه کنیم که یکی از اهداف مهم ما اقتدار ملی است. نیاز به قدرت و توان داریم البته منظور و تعبیر قدرت بهتر همان اقتدار است. اقتدار به معنای قدرت مشروع و مفید برای کشور و جامعه است.
روحانی یادآور شد: قدرتی که مبنای آن تهدید، زورگویی ، تجاوز نیست قدرتی مشروع برای منافع ملی و ثبات و امنیت منطقه و صلح جهانی است. در این قدرت و اقتدار ملی نیاز به قدرت نرم و سخت داریم که ترکیب صحیح این دو قدرت قدرت هوشمند را برای ما می سازد.
وی همچنین گفت: دیپلماسی و فعالیت اندیشمندان ما دو روی یک سکه است. در یک سمت برای فناوری روز که برای انرژی ، بهداشت، سلامت ، کشاورزی، معادن، صنعت ، مواد غذایی و امنیت غذایی لازم و ضروری است و تلاش های خودمان را به صورت مستمر ادامه دهیم.
رییس قوه مجریه افزود: در این تلاش مستمر قدرت علمی و فناوری برای ما ساخته می شود و در کنار این قدرت نیاز به قدرت دیپلماسی داریم.
روحانی خاطرنشان کرد: قدرت دیپلماسی همان هنری است که حق ما را تثبیت می کند، حقی که بدخواهان می خواهند آن را متزلزل کنند یا می خواهند از ما بگیرند، یا در برخی مراجع بین المللی آن حق ما را نامشروع جلوه دهند. دیپلماسی آن حق ما را پایدار و تثبیت می کند. 
وی یادآور شد: دیپلماسی نشان می دهد که ملت ایران تنها ملتی نیست که در دفاع مقدس پیشتاز باشد و به خوبی از کشورش دفاع کند یا در صحنه اقتصادی بتواند قدم های موثر و مهمی بردارد بلکه منطق و استدلال کافی برای حرف زدن پای میز مذاکره هم دارد.
رییس جمهوری افزود: قدرت دیپلماسی می تواند با بزرگ ترین قدرت های دنیا از لحاظ فنی ، حقوقی، سیاسی با آنها حرف بزند و حق ملت ایران را تثبیت کند و به توافقی برسد که بتواند بار را بر دوش مردم کم کند و مسیر پیشرفت را برای مردم فراهم کند.
روحانی تصریح کرد: قدرت دیپلماسی به راه ما سرعت می دهد، بدون دیپلماسی هم می شود، کار کرد اما با هزینه بسیار بالا به خاطر موانعی که آنها ایجاد می کنند البته موانع غیرقانونی که به ظاهر با یک مصوباتی می خواهند قانونی کنند حرکت ما را کند می کنند.
وی اظهارداشت: موانع را دیپلماسی بر می دارد و به حرکت ما سرعت می دهد و هزینه ها را می کاهد و برای دستیابی به منافع ملی مسیر را کوتاه تر می کند.
رییس جمهوری افزود: ما نیاز به همه قدرت ها داریم. ما نیازمند قدرت نظامی و دفاعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در سیاست داخلی و خارجی هستیم، ما قدرت سخت و نرم را نیاز داریم.
روحانی با بیان این که ما نیاز به یک اقتدار مشروع در سطح منطقه و جهان داریم، گفت: برخی به یک روی سکه نگاه می کنند و حوصله این که آن سکه را بلند کنند، ندارند. فکر می کنند پشت این سکه خبری نیست، فقط روی این سکه را نگاه می کنند.
روحانی افزود: ملت ایران، ملت بزرگی است که در روزهای سخت روی پای خود ایستاد. می دانیم که بدخواهان از ما خشنود نیستند و خشنود نخواهند شد.
وی یادآور شد: عده ای می خواهند ما تسلیم شویم و تابع باشیم، عده ای می خواهند که ما از منافع کشور چشم پوشی کنیم.
رییس جمهوری با بیان این که ما هیچ وقت به فکر رضایت و خشنودی بدخواهان و دشمنان نیستیم، اظهارداشت: ما نخست رضا و خشنودی خداوند و سپس خشنودی ملت را می خواهیم و البته برای همه ملت های جهان هم آرزوی خوشبختی داریم و اگر کمکی از دست ما بر آید به آنها کمک می کنیم.
روحانی افزود: همانطور که در یک - دو سال گذشته دنیا شاهد بودند که برای کمک به ملت های منطقه در برابر تروریسم ایستادگی کردیم و پشت تروریست ها و آنهایی که تروریست ها را پرورش داده بودند و می خواستند به عنوان ابزار از آنها استفاده کنند، شکستیم که البته از ما ناراحت و ناراضی هستند.
وی ادامه داد: آنها اگر در جامعه ما مشکل کوچکی وجود داشته باشد، آن را چند برابر کرده و فکر می کنند راه حل نداریم. 

** برای همه مشکلات دیروز، امروز و احتمالا فردا برنامه داریم
رییس قوه مجریه همچنین گفت: ما برای همه مشکلات دیروز، امروز و احتمالا فردا برنامه داریم. هر چقدر هم مشکل بزرگ داشته باشیم، ملت ما از آن مشکل بزرگ تر است و به خدای توانا و ملت یکپارچه و متحد خودمان اطمینان داریم.
روحانی در ادامه با بیان این که در سال های گذشته بدخواهان چه می گفتند و ما به دنبال چه بودیم، افزود: بدخواهان می خواستند بگویند ایران در پی اهداف غیرقانونی و نامشروع است، می خواستند بگویند ملت ایران و مسئولان ایرانی آنچه با زبان می گویند و آنچه عمل می کنند، با هم فاصله دارد.
روحانی ادامه داد: آنها می خواستند ما را در قطعنامه های به ناحق که ساخته بودند سال ها زندانی کنند. می خواستند با تحریم های غیر انسانی و غلط، ملت ما را در فشار نگه دارند.
وی همچنین گفت: فکر می کردند اگر در یک طرف میز، 6 قدرت جهانی باشد ما توان آن را نداریم که منطق خود را به کرسی بنشانیم، فکر می کردند تحریم ها را می توانند برای شکستن ما ادامه دهند. 
رییس قوه مجریه افزود: دانشمندان و جوانان ایثارگر ما در مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها، دستاوردهای بزرگی را کسب کردند و در دو سال گذشته بعد از برجام بیش از 120 تا 130 دستاورد مهم داشتیم بنابراین برجام حرکت ما را کند نخواهد کرد.
روحانی ادامه داد: پس از برجام توانستیم از همکاری کشورهای دیگر به خوبی استفاده کنیم. با برخی کشورهای اروپایی و همچنین کشورهایی مانند روسیه و چین همکاری داریم. ما در بسیار از پروژه ها همکاری داریم. امروز مراکز جدیدی را در فردو برای تحقیقات و ایزوتوپ های پایدار بوجود آوردیم و تحقیقات ما با سرعت و دقت بیشتری ادامه دارد. 
وی خاطرنشان کرد: برای اولین بار بعد از برجام داخل تجارت هسته ای قرار گرفتیم. مواد هسته ای را خریدیم و فروختیم. حدود400 تن کیک زرد را از خارج خریدیم و وارد کردیم و چند تن مواد غنی شده را فروختیم. ما در تجارت و همکاری هسته ای وارد شدیم و با دنیا مسیر جدیدی را آغاز کردیم. 
رییس جمهوری افزود: ما قدم های اولیه را برای ساخت راکتورهای جدید در بوشهر برداشتیم. در مسیر فناوری خودمان کوتاه نیامدیم و نخواهیم آمد. ملت ایران بداند جوانان غیور این کشور برای دستاوردهای علمی و فناوری خود یک لحظه هم درنگ نکردند. 

**برای تحقیق و فناوری هسته ای از کسی اجازه نمی گیریم
روحانی تاکید کرد: ما برای تحقیق و فناوری هسته ای از کسی اجازه نمی گیریم، البته آماده تعامل و همکاری هستیم و مبنای ما از ابتدا تعامل سازنده با دنیا بود. 
وی از همه کسانی که در طول سالیان و به ویژه در یک سال اخیر که دستاورهایشان را مشاهده شد، تشکر کرد و گفت: ما برای علوم و رشته های مختلف علمی نیاز به فناوری هسته ای داریم. فناوری هسته ای جزو علوم پیشتاز ما است و این راه را ادامه می دهیم و در عین حال تعامل سازنده با دنیا را نیز ادامه می دهیم.
رییس جمهوری یادآور شد: ما دستاورد جدیدی در افکار عمومی جهان به دست آوردیم که البته کسانی که ملت ایران را می شناختند، این مساله را می دانستند. ما به دنیا ثابت کردیم که به عهد خود پایبند هستیم. فرهنگ و دین ما به ما یاد داده که اگر با کسی عهد و پیمانی بستیم، آغازگر نقض آن پیمان و توافق نخواهیم بود. 
روحانی اضافه کرد: دشمنان تحریکات زیادی در طول این دو سال برای تخریب برجام به دست خودمان انجام دادند که البته این کار از سادگی آنها بود، اما نمی دانستند ملت ایران بیدارتر و هوشیارتر از این حرف ها است.

**اگر می خواهید نقض عهد کنید، بهای آن را خودتان پرداخت کنید
رییس دولت دوازدهم خطاب به رییس جمهوری آمریکا گفت: اگر می خواهید نقض عهد کنید، بهای آن را باید خودتان پرداخت کنید. نخواهید با بهای ملت ایران شما نقض عهد کنید. 15 ماه است این آقای جدیدی که در آمریکا سر کار آمده و ادعاهای بسیاری دارد ، فراز و نشیب فراوان در کلام و سخن و عمل خود دارد، تلاش می کند برجام را بشکند. حالا ظاهرا می گویند تازه فهمیدیم در برجام کلاه سرمان رفته است، می گویند در این 15 ماه سر ما کلاه رفته است قبلا نفهمیده بودیم. 
روحانی یادآور شد: البته اگر کسی چنین ادعایی کند، ادعای دقیق و درستی نیست. ما از اول گفتیم این کار برد - برد و به نفع جهان و دوطرف است و همه سود می برند، ولی آنان فکر می کنند ضرر کرده اند که این بحث دیگری است. 
وی گفت: ساختمان برجام به قدری محکم بوده که در این 15 ماه انواع فشارها با ریشترهای مختلف 7 ،8 ، 10 ساختمان مقاوم مانده است و این یکی از نکات مهمی است که ملت ایران و نمایندگان آنان در مذاکرات خود با قدرت های بزرگ جهان همواره مدنظر داشتند.
رییس جمهوری افزود: شما دیدید میلیاردها دلار پول خرج کردند تا این ساختمان را بلرزانند. چقدر توئیت کردند ولی تا امروز نتوانستند. اگر روزی بتوانند به برجام لطمه بزنند ما در افکار عمومی دنیا به عنوان پیروز هستیم. به عنوان ملتی هستیم که عهد و پیمان خود پایبندیم و اگر آنان عقب نشینی کنند معنایش این است که آنها به پیمان های خود وفادار نیستند، آبرو و حیثیت خود را در صحنه جهانی لکه دار می کنند.
روحانی تصریح کرد: ما برای همه فرض ها پیش بینی های لازم را کرده ایم. برجام باشد، برجام نباشد، برجام بی آمریکا و برجام با آمریکا، همه را فکر کرده ایم. مشکلی نه برای فناوری ما و نه برای زندگی ملت ما پیش خواهد آمد. مردم ما صبورتر هستند و ایستادگی بالاتر از آن چیزی دارند که آنها فکر می کنند.
وی یادآور شد: آنها فکر می کنند، می توانند با تبلیغات خود ملت ما را از استقلال، آزادی و حاکمیت ملی پشیمان کنند. ملت ایران تا پایان استقلال، آزادی و حاکمیت ملی خواهد ایستاد و از مسیر انقلاب و حق خود دست برنخواهد داشت.
رییس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: درباره پیشران هسته ای سال گذشته گفتم اقدامات و تحقیقات کار خود را شروع کنند و امروز شاهد اولین دستاورد در پیشران هسته ای بودیم و اولین قدم را مشاهده کردند که در این زمینه برداشتیم. 
رییس جمهوری افزود: راه ما مشخص است. ما به فکر تهدید کسی نیستیم. قدرت های ما حتی قدرت نظامی برای تجاوز به کشوری نیست. روابط ما با همسایگان دوستانه خواهد بود. آنهایی که سخنان ناروا و نادرست می زنند خواهند فهمید که این حرف ها به سود آنها نیست. 
روحانی یادآور شد:ما از اینگونه آدم ها در تاریخ زیاد دیده ایم. 40 سال است که حکومت های مختلف را در آمریکا دیده ایم. یکی از آن هم ، همین است که درحال حاضر برسرکار آمده است. مشکلی برای ما نخواهد بود و پشتوانه درستی برای شما نیست. تکیه به قدرت های این چنین نکنید، به قدرت ملت های خودتان و ملت های منطقه تکیه کنید. بیایید در کنار هم باشیم.
وی اضافه کرد: سلاح ما، سلاح دفاعی است. موشک ما موشک دفاعی است. برای دفاع از کشور هر نوع سلاحی که لازم باشد می سازیم، چون می خواهیم در این منطقه و جهان ناامن بتوانیم امنیت خودمان را به خوبی حفظ کنیم و ادامه دهیم.
رییس جمهوری تاکید کرد: سلاح ما برای تجاوز و علیه همسایگان نیست. می خواهیم در منطقه، همه ما یک قدرت منطقه ای بزرگ باشیم و مشکلاتمان را با همدیگر حل و فصل کنیم. 
روحانی گفت: راه و مسیر ما، مسیری است که در چهارچوب مصلحت و منافع ملی ما ترسیم شده و همان مسیر را ادامه خواهیم داد. دستاوردهای ما در زمینه هسته ای بیشتر خواهد شد. جایگاه ملت ایران در افکار عمومی جهان بالاتر خواهد رفت. ملت ما گام های استوارتری در راه پیشرفت خواهد برداشت و مردم از مشکلاتی که وجود دارد عبور خواهند کرد. 
وی افزود: روز فناوری هسته ای در واقع روز تلاش مستمر جوانان اندیشمند، دانشمند و عالم ما برای تحقق منافع ملی و پیشرفت کشور است. مفهوم این روز و مفهوم پیشرفت و مفهوم فناوری و توسعه چیزی است که ملت ما هر روز آن را ادامه خواهد داد.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل