اخبار ملی

بررسی گزارش های سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه هیئت دولت   [ +45 | -10 ]

بررسی گزارش های سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه هیئت دولت

در جلسه امروز هیئت وزیران به ریاست حجت ­الاسلام و المسلمین دکتر روحانی رییس جمهوری، گزارش سازمان اداری و استخدامی کشور درخصوص بررسی جایگاه ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان و گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص شاخص ­ها و اهم اقدامات این وزارتخانه در دو ماهه اول سال جاری مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از « پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»، در جلسه امروز هیئت وزیران، گزارش سازمان اداری و استخدامی کشور درخصوص بررسی جایگاه ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان و منطقه براساس شاخص ­های بین­ المللی در محورهای اجتماعی، زیرساخت، محیط زیست، اقتصادی، علم، فناوری و آموزش، بهداشت، دولت و اجتماعی ارایه شد.

گزارش مذکور نشان می­‌دهد براساس آمار بدست آمده در سال ۲۰۱۷، درصد افراد ثبت نام شده در مقطع تحصیلات عالی در ایران بالاتر از متوسط منطقه و جهان است. همچنین ایران به لحاظ کیفیت آموزش ابتدایی بالاتر از متوسط منطقه و به لحاظ حمایت دولت از تولیدات با فناوری پیشرفته، از متوسط جهان بالاتر است.

در حوزه بهداشت و در بخش واکسیناسیون سه گانه کودکان نیز شاخص ایران بالاتر از متوسط منطقه و جهان است.

در حوزه اقتصادی هم شاخص ایران در بخش ­های رشد واقعی ناخالص داخلی، اخذ مجوز کسب و کار و تراز حساب جاری از متوسط منطقه و جهان بالاتر است.

گزارش فوق همچنین بیانگر آن است که ایران در حوزه زیرساخت به لحاظ کیفیت عرضه برق و حمل و نقل بار هوایی از متوسط منطقه و جهان بالاتر بوده و در بخش راه­آهن نیز دارای طولانی ترین خطوط راه ­آهن در منطقه است.

بالاتر بودن شاخص متوسط ایران در منطقه و جهان به لحاظ توسعه انسانی و نیز دارا بودن بالاترین متوسط منطقه­ ای و جهانی به لحاظ دسترسی شهری به منبع آب سالم از دیگر آمارهای ارایه شده در گزارش سازمان اداری و استخدامی کشور است.

لازم به ذکر است آمارهای مقایسه­ای براساس گزارش منتشر شده در پایگاه­ های اطلاعاتی بانک جهانی، صندوق بین­المللی پول، بنیاد میراث، مجتمع جهانی اقتصاد، سازمان جهانی مالکیت فکری، اداره مرجع جمعیت و برنامه توسعه سازمان ملل می ­باشد.

** گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت از مهم ­ترین اقدامات انجام شده در دو ماهه اول سال ۹۷

هیئت وزیران در ادامه جلسه، به بررسی گزارشی از وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص شاخص ­ها و اهم اقدامات این وزارتخانه در دو ماهه اول سال جاری پرداخت.

براساس این گزارش، تسهیلات پرداختی بانک­ ها و مؤسسات اعتباری در دو ماهه نخست سال ۱۳۹۷ به بخش صنعت و معدن با افزایش ۱۳ درصدی نسبت به سال گذشته، به بیش از ۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده است و در بخش بازرگانی نیز ۹.۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده با رشد ۴۹.۰ درصدی همراه است.

همچنین در دو ماهه اول سال جاری صادرات کالاهای غیرنفتی به میزان ۱۸.۸ میلیون تن و با ارزش ۷.۷ میلیارد دلار برابر ۶.۴ میلیارد یورو بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۴.۸ درصد و به لحاظ ارزش دلاری ۲۱.۹ درصد و از لحاظ ارزش یورویی ۹.۲ درصد رشد داشته است.

در بخش معدن نیز تعداد ۱۵۳ فقره پروانه اکتشاف، ۶۱ فقره گواهی کشف و ۷۷ فقره پروانه بهره ­برداری صادر شده که نسبت به دوره قبل با ۸.۵ درصد رشد همراه بوده است.

** درخواست دولت از مجلس برای اولویت رسیدگی به لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور

دولت از مجلس شورای اسلامی خواست تا کار بررسی لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور را با توجه به وقوع حوادث غیرمترقبه متعدد و ناگوار همانند وقوع زلزله در استان ­های کرمانشاه، کرمان و بوشهر، در اولویت قرار دهد.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل