اخبار ملی

دكتر نوبخت در بازديد از پارك علم و فناوري پرديس خبر داد:

اختصاص ۷۵ هزار ميليارد تومان بودجه به آموزش و پژوهش كشور/ رشد اعتبار بودجه پارك‌هاي علمي و فناوري ۷۲ درصد است/ بايد از دانشمندان جوان حمايت شود   [ +45 | -22 ]

اختصاص ۷۵ هزار ميليارد تومان بودجه به آموزش و پژوهش كشور/ رشد اعتبار بودجه پارك‌هاي علمي و فناوري ۷۲ درصد است/ بايد از دانشمندان جوان حمايت شود

معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: در بودجه سال ۹۸ براي پارك‌هاي علم و فناوري رشد اعتباري بالغ بر ۷۲ درصد داشته‌ايم.
 


به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور،‌ دكترمحمد باقر نوبخت، در مراسم بازديد از پارك علم و فناوري كه به همراه دكتر سورنا ستاري معاونت علمي فناوري رياست جمهوري از پارك علم و فناوري پرديس صورت گرفت، با اشاره به اينكه اقتصاد دانش بنيان بخشي از اقتصاد مقاومتي است و بايد از جواناني كه در اين عرصه فعاليت مي‌كنند حمايت شود، افزود: جايگاه و اثربخشي فعاليت‌هاي شركت‌هاي دانش بنيان برهمه مبرهن است و ما بايد نيز از نقطه‌اي كه مي‌توانيم اثربخشي را مضاعف كنيم و از هم‌افزايي براي شتاب دهي به رشد علمي كشور استفاده كنيم.
وي افزود: لايحه بودجه سال ۹۸ فردا از سوي رئيس جمهور به مجلس محترم تقديم مي‌شود. اين بودجه كه منابع عمومي آن ۴۷۰ هزار ميليارد تومان است بعد از اموري كه به رفاه اجتماعي مثل مباحث بازنشستگي و پرداخت‌هاي حمايتي دولت نسبت به اقشار مورد نظر، بالاترين رقم بودجه كشور كه بالغ بر ۷۵ هزارميليارد تومان است را به حوزه آموزش و پژوهش اختصاص داده است.
دكترنوبخت گفت: اعتباري كه براي پارك‌هاي علم و فناوري و مراكز رشد در بودجه تخصيص داده‌ايم بالغ بر ۷۲ درصد است. 
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور افزود: تلاش ما اين است كه برخي از پارك‌ها كه بنا به ملاحظه ظرفيت كارشان بيشتر از رقمي است كه ما در بودجه ديده ايم حمايت‌هايي صورت گيرد.
وي ادامه داد: در جلسه‌اي كه با آقاي دكتر ستاري، معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري داشتيم با هم توافق كرديم و سازمان برنامه و بودجه اعلام آمادگي كرد كه همه فعاليت‌هايي كه در اين عرصه وجود دارد با وجود همه محدوديت‌ها در سال آينده براي بودجه آن محدوديتي قائل نشويم يا حداقل موانع در اين راستا را ببينيم و پيش‌بيني‌هاي لازم را بكنيم. 
دكترنوبخت اظهاركرد: بدون ترديد كمكي كه در اين عرصه به فناوري مي‌شود و ما به پارك‌هاي علم و فناوري مي‌پردازيم آثار آن را به صورت مضاعف و چندين برابر در عرصه اقتصادي مي‌بينيم و اقتصاد مقاومتي دقيقا برگرفته از ميزان فعاليت شركت‌هاي دانش بنياني است.
وي تاكيد كرد: بدون ترديد بايد از دانشمندان جوان حمايت شود و به جاي اينكه صرفا تمركزمان روي بخش‌هاي سخت افزاري باشد بايد به دنبال توسعه اين بخش فناوري باشيم. 
رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور ادامه داد: شما شاهد هستيد كه در اين ۷ سال اين دومين تحريم بزرگي است كه پس از سال ۹۰ به اقتصاد ايران تحميل شده، ما بايد اقتصادمان را به شدت در برابر تحريم‌ها مقاوم كنيم و آن بخشي كه مي‌تواند اين اقدام را انجام دهد غير از مسئله برون نگري موضوع دانش بنياني و مردمي بودن فعاليت‌ها است.
دكترنوبخت گفت: پارك فناوري پرديس نشان مي‌دهد كه ۱۷۰۰ ميليارد تومان سرمايه گذاري توسط بخش مردمي صورت گرفته است و من به دكتر ستاري و همه كساني كه در پارك علم و فناوري پرديس مشغول فعاليت هستند اين اطمينان را مي‌دهم كه دولت به شدت از آن‌ها حمايت مي‌كند.
سال گذشته ۳۰۰ هزار شغل در شركت‌هاي دانش‌بنيان ايجاد شد
دكتر سورنا ستاري، معاون علمي فناوري رياست جمهوري نيز در اين مراسم با اشاره به اينكه سال گذشته حدود ۳۰۰ هزار شغل در قشر دانشگاهي ايجاد شده است، گفت: پيش‌بيني مي‌كنيم كه امسال از رتبه ۱۶ به رتبه ۱۵ در توليد علم ارتقا يابيم.
وي ادامه داد: ما در ابتداي انقلاب ۱۷۰ هزار دانشجو داشتيم كه امروز اين رقم بيش از ۴ و نيم ميليون است و در واقع ما رشد چند برابري داشته ايم و از طرفي تعداد دانشجويان خارجي ما كاهش يافته يعني از ۱۰۰ هزار دانشجو در ابتداي انقلاب به حدود ۴۸ هزار دانشجو رسيده‌ايم.
معاون علمي فناوري رياست جمهوري تصريح كرد: در حوزه‌هاي علمي نيز اتفاقات خوبي رخ داده و ما طي ۱۰ سال گذشته در رتبه ۳۴ در توليد علم به رتبه ۱۶ در دنيا رسيده ايم و احتمالا امسال با يك پله صعود به جايگاه پانزدهم در جهان خواهيم رسيد.
دكتر ستاري يادآور شد: البته در بعضي از علوم خاص مثل نانو، سلول‌هاي بنيادي و بيوتكنولوژي از بسياري از كشور‌هاي پيشرفته دنيا پيشي گرفته و در اين حوزه پيشتاز هستيمتگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل