اخبار ملی

رييس سازمان برنامه و بودجه‌ كشور:

وابستگي به نفت در سال آينده حداقل ۲۸ درصد كاهش مي‌يابد   [ +41 | -15 ]

وابستگي به نفت در سال آينده حداقل ۲۸ درصد كاهش مي‌يابد

معاون رئيس‌جمهوري و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: وابستگي به منابع حاصل از فروش نفت در سال آينده حداقل ۲۸ درصد كمتر از امسال است.
 


به گزارش مركز‌اطلاع‌رساني،‌ روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر محمدباقر نوبخت افزود: درآمد دلاري نفت در بودجه سال آينده با احتساب نرخ هشت هزار توماني ارز در سامانه نيما ممكن است درآمدهاي نفتي را از نظر ريالي بزرگ نشان دهد اما وابستگي به نفت كم شده است.
وي با بيان اينكه سال ۹۷ سهم دولت از درآمد نفتي ۲۷ ميليارد دلار است، گفت: در بهترين شرايطي كه براي سال ۹۸ پيش‌بيني شده درآمد نفتي دولت ۲۱ ميليارد دلار است؛ يعني وابستگي نفت در سال آينده حداقل ۲۸ درصد نسبت به سال جاري كمتر مي‌شود.
رييس سازمان برنامه و بودجه گفت: دليل طرح محاسبه اغواكننده افزايش درآمدهاي نفتي اين است كه سال گذشته هر دلاري كه به دست مي آمد در ۳۵۰۰ تومان ضرب مي‌شد(نرخ تسعير ارز)، اما در سال آينده بخشي از آن براي تامين كالاهاي اساسي با نرخ تسعير ۴۲۰۰ تومان و حدود هفت ميليارد دلار با نرخ ارز ۸ هزار توماني نيما محاسبه مي‌شود.
وي تصريح كرد: اين موضوع ممكن است درآمدهاي نفتي را از نظر ريالي بزرگ نشان دهد، اما اصل وابستگي به نفت در سال آتي از امسال حداقل ۲۸ درصد كمتر است.
 منبع: خانه ملتتگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل