اخبار ملی

نوبخت: ناگزیر به استفاده از منابع دیگر برای تامین هزینه جاری هستیم   [ +98 | -20 ]

نوبخت: ناگزیر به استفاده از منابع دیگر برای تامین هزینه جاری هستیم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با بیان اینکه امسال ناگزیر به استفاده از منابع دیگری برای تامین هزینه جاری هستیم، گفت: امسال کشور با تراز منفی 450 هزار میلیارد ریال مواجه است.


به گزارش  ایرنا، محمدباقر نوبخت عصر امروز(سه شنبه) در مراسم رونمایی از «سامانه جامع اطلاعات اموال دستگاه های اجرایی» (سادا) در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی افزود: در کنار تراز یا خالص دارایی های سرمایه ای و دارایی های مالی، جای تراز اموال دستگاه های اجرایی خالی است.
وی گفت: اکنون نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص داخلی هفت تا 7.5 درصد است که در برنامه ششم توسعه به حدود 10 درصد خواهد رسید.
نوبخت تاکید کرد که شناسایی اموال دولت، مشکل فاینانس و تأمین مالی را حل خواهد کرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: در تبصره 6 قانون بودجه 110 هزار میلیارد ریال به تفکیک 50 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت، 50 هزار میلیارد ریال اسناد خزانه و 10 هزار میلیارد ریال صکوک داریم که می شود آنها را با سازو کارهایی استفاده کرد.
وی خاطرنشان ساخت: برای استفاده از 10 هزار میلیارد ریال صکوک مشکل وجود دارد، چون تضمین آن برعهده دستگاه ها بوده که باید براساس اسناد و اموال خود در نظر بگیرند، به همین علت چون اوراق مشارکت و اسناد خزانه تضمین دولت را دارد، انتشار صکوک با مشکل مواجه است.
به گفته وی، در کنار تأمین مالی، نکته دیگر بهره وری بوده که از هشت درصد رشد اقتصادی، 2.5 درصد آن از بهره وری باید باشد و 5.5 درصد نیز سرمایه گذاری صورت بگیرد؛ همچنین 35 درصد از رشد در برنامه ششم از محل بهره وری خواهد بود.
نوبخت، با بیان اینکه از اموال دولت به گونه مطلوب استفاده نمی شود، تصریح کرد: دستگاه هایی هستند که از اموال مطلوب استفاده نمی کنند و در مقابل باید برای دیگر دستگاه ها از بودجه هزینه شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با بیان اینکه 10 سال است، از تعهد بودجه ریزی برمبنای عملکرد می گذرد و این تعهد از زمان دولت میرزا کوچک خان بوده، اما انجام نشده است، گفت: تعهد دیگر نظام GFS برگرفته از صندوق بین المللی پول را پذیرفتیم که از نظر آنها نفت درآمد نیست بلکه فروش سرمایه و دارایی است.
نظام GFS نظام کارآمد آمارهای مالی دولتی است.
وی با تاکید بر اینکه نظام GFS برپایه تراز است، افزود: در این نظام، در برابر درآمد و هزینه، تراز می گیرد.
نوبخت گفت: اکنون براساس برآوردها 12هزار بیلیارد ریال اموال دولتی داریم و نمی توانیم حسابداری درستی از آن داشته باشیم.
سخنگوی دولت به تأمین درآمدهای پایه دار نیز اشاره کرد و افزود: بدون افزایش تعرفه و نرخ مالیاتی باید از طریق بسط پایه های مالیاتی به سمت مستغنی شدن از درآمدهای نفت برویم.
نظام GFS، برای اجرای سند راهبردی نظام جامع فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران باهدف ساماندهی و جمع آوری اطلاعات مربوط به اموال دستگاه های اجرایی طراحی و پیاده سازی شده است. سامانه یادشده با نام اختصاصی «سادا» نامگذاری و باهدف تشکیل بانک اطلاعات جامع از دارایی های دستگاه های اجرایی طراحی و پیاده سازی شده است. تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل