اخبار ملی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی:

موضوع آب، محیط زیست و صندوق بازنشستگی در 5 سال آینده باید حل شود   [ +97 | -28 ]

موضوع آب، محیط زیست و صندوق بازنشستگی در 5 سال آینده باید حل شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: موضوع آب، محیط زیست و صندوق بازنشستگی در دوران پساتحریم و طی پنج سال آینده باید حل شود، در غیر این صورت به بحران می رسیم.

 


به گزاش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، محمدباقر نوبخت روز یکشنبه در یازدهمین همایش سراسری روسا و مدیران پلیس راهور ناجا افزود: برنامه یازدهم نخستین برنامه ای است که در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی تهیه و تدوین می شود و در این راستا چند موضوع مهم در شرایط پساتحریم انتخاب شده و بر آن متمرکز می شویم.
وی با بیان اینکه 10 برنامه را در کشور پشت سرگذاشته ایم، گفت: این برنامه ها از سال 1328 آغاز شده بگونه ای که پنج برنامه قبل از انقلاب و پنج برنامه بعد از انقلاب اجرایی شده است، بر این اساس برنامه جدیدی که دولت تهیه می کند در ماه های آینده در کشور دنبال خواهد شد.
نوبخت ادامه داد: چنانچه اولویت هایی که پیش بینی کرده ایم طی پنج سال حل نشود به مشکلات اساسی و حتی بحران می رسیم.
معاون رئیس جمهوری، اشتغال، تامین مالی، توانمندسازی فقرا و محرومان را که به گفته وی در فرابخش مورد توجه برنامه ریزان کشور قرار دارد، از دیگر موضوعاتی برشمرد که پلیس به آن باید توجه می کند تا به بهبود شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برسیم.
نوبخت به حمل ونقل ریلی، صنایع، معادن و گردشگری و فناوری اطلاعات به عنوان دیگر موضوعاتی که در چند سال آینده مورد استفاده قرار می گیرند اشاره کرد و گفت: همچنین برای سال های آینده چهار منطقه محوری را مورد توجه قرار داده ایم که آیا این مناطق در حاشیه شمالی یا البرز، غرب و زاگرس، شرق یا جنوب کشور متمرکز شوند، که در نهایت براساس ابلاغیه مقام معظم رهبری ضمن پرداختن به همه جا، به سواحل مکران و جنوبی متمرکز می شویم، زیرا به اقیانوس هند و آب های آزاد جهان دسترسی می یابیم.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه بودجه سال 95 نخستین بودجه ای است که در شرایط غیرتحریمی نوشته شد، گفت: در این راستا گشایش هایی در فوق العاده شغل ها، ضرورت نابرابری در پرداخت بازنشستگان و پاداش بازنشستگان همکار ایجاد می شود و سال 95 را در شرایط بهتری پیش می بریم.
نوبخت با بیان اینکه در دو سال گذشته منابع مورد نیاز تحقق نیافت، افزود: جلسه هفته گذشته با رئیس جمهوری در زمینه ساماندهی منسجم با وجود تنگناها در حوزه نیروی انتظامی انجام شد که امیدواریم برنامه های آینده در چارچوب برنامه ششم توسعه برای پیشرفت کشور و بسترهای لازم برای خدمات رسانی نیروی انتظامی بیش از پیش از سوی دولت فراهم شود.
وی همچنین به شرایط اقتصادی در دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: در دو سال گذشته برنامه ریزی های کشور، فعالیت پشتیبانی و بودجه ای ناجا را انجام می داد که البته این پشتیبانی زیر یک ابر سیاهی که برای ایران شکل گرفته بود و زنجیر به پای اقتصاد ملی بسته می شد، اداره می شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: از سال 91 تحریم بزرگی برای از پای درآوردن ایران بمنظور بهره گیری از انرژی هسته ای انجام شد و درگیر تحریم شدیم و در دو عرصه نتوانستیم از امکانات برای توسعه استفاده کنیم.
وی محدود کردن صادرات نفت و آزاد بودن نقل و انتقالات ارزی از منابع صادرات را به عنوان دو عرصه عنوان کرد و گفت: هر چند راه خود را برای استمرار در پیش گرفته ایم و این فشار مضاعف سبب منفی شدن رشد اقتصادی کشور و بالا کشیده شدن سطح تورم از 40 درصد شد، در این شرایط باید اقدامی انجام داده و کنش بدخواهان انقلاب اسلامی را خنثی می کردیم.
نوبخت تاکید کرد: البته پرونده ایی را آماده و در سنا لایحه آن آماده تصویب برای شدت تحریم ها بود به این ترتیب اجازه دادند 13 هزار بشکه نفت صادر شود تا اقلام غذایی کشور را وارد کنیم به این ترتیب در مغز محدود بدخواهان انقلاب چنین چیزی وجود داشت.
وی ادامه داد: لازم بود دولت یازدهم در استمرار فعالیت های گذشته اجازه ندهد این اتفاقات بیافتد، در حالیکه ابزارهای تحریم برای آن قدرت ها وجود داشت، بگونه ای که حتی کشورهای همسایه که از مساعدت های ایران استفاده می کردند جرات یک قدم جلوتر از خطی که برای آنها تعریف کرده بودند را نداشتند حتی بعد از برداشتن تحریم ها نیز با احتیاط حرکت کردند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با تاکید بر اینکه نباید می گذاشتیم که این روند مضاعف شود، گفت: دو برابر این فرایند مقاومت کردیم که مجموعه تصمیمات در کشور برای خنثی سازی منجر به کاهش تورم شد تا اینکه از سال گذشته حرکت دیگری بر پیکره اقتصاد وارد شد که ناشی از کاهش قیمت نفت بود.
وی افزود: درآمد 118 میلیارد دلاری به 70 تا 75 دلار و منابع به 23 تا 24 میلیارد دلار کاهش یافت که آثار آن را در اقتصاد ملی مشاهده کردیم، البته از عقل و تدبیر مردم و رهبری های مقام معظم رهبری به نحو شایسته استفاده کردیم تا آنچه آنها می خواهند اتفاق نیافتد، بگونه ای که مذاکرات دو سال گذشته شرایط را تغییر داد.
معاون رئیس جمهوری گفت: اکنون هیچ روزی نیست که یک مقام بلندپایه برای سرمایه گذاری در ایران حضور نداشته باشد، چنانکه اکنون نخست وزیر ترکیه با جمعی از فعالان اقتصادی در ایران حضور دارند.
نوبخت تاکید کرد: همه امکانات در کشور برای ما بوجود آمده تا در قالب برنامه تهیه شده، به نحو شایسته از این فرصت برای برخورداری ملت استفاده کنیم.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل