اخبار ملی

روحانی: قدرت ایران علیه همسایگان و كشورهای اسلامی نیست/میان دولت، ملت و نیروهای مسلح شكافی وجود ندارد   [ +95 | -22 ]

روحانی: قدرت ایران علیه همسایگان و كشورهای اسلامی نیست/میان دولت، ملت و نیروهای مسلح شكافی وجود ندارد

رئیس جمهوری با تاكید بر این كه قدرت ایران علیه همسایگان و كشورهای جهان اسلام نیست، گفت: ‌قدرت كشورهای اسلامی را قدرت خود و قدرتمان را قدرت كشورهای اسلامی می دانیم


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یكشنبه در آیین بزرگداشت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران با تبریك و تهنیت این روز به ملت بزرگ ایران بویژه فرماندهی كل نیروهای مسلح افزود: قبل از آنكه وارد سخن شوم لازم می دانم همه ما به روح بلند امام بزرگوارمان رضوان الله تعالی علیه و همه شهیدانمان، شهیدان نیروهای مسلح و بویژه شهیدان ارتش جمهوری اسلامی ایران و بویژه در دفاع مقدس به روح بلند همه آنها درود بفرستیم.
وی ادامه داد: در آغاز انقلاب و ماه های اولیه پیروزی انقلاب در هفته های پایانی سال 57 و آغاز سال 58، جامعه و كشور ما با یك توطئه ای روبرو بود كه ظاهر آن توطئه با شعارهای انقلابی زرق و برق پیدا كرده بود، گروهك هایی كه خود را انقلابی می نامیدند و می خواستند از انقلاب سهم داشته باشند و استكبار جهانی كه گاهی از حلقوم آنها و برخی از فریب خورده ها سخن خود را اعلام می كرد، موضوعی آغاز شد و آن انحلال ارتش بود. با این استدلال كه پس از پیروزی انقلاب اسلامی مردم نیاز به یك ارتش مردمی دارند و ارتش موجود باید منحل شود.
روحانی یادآور شد: كسی كه با درایت تمام در برابر این توطئه كه علیه اقتدار ملی بود، توطئه ای كه علیه مرزهای ایستادگی و مقاومت ملت ایران در برابر تجاوزات احتمالی بود، ایستادگی كرد،امام بزرگوار حكیم و شخصیتی كه با بصیرت تمام همه ابعاد تهدیدات را می دید و در برابر آن با قدرت موضوع گیری می كرد، بود.
وی با بیان این كه امام 29 فروردین سال 58 را به عنوان روز ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد و با این روز تاریخی یك توطئه بزرگ از پیش پای مردم برداشته شد، اظهار داشت: امام در آن ایام 29 فروردین سال 58 را به عنوان روز ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد و اگر یادتان باشد آن روز در همه خیابانهای تهران و همه شهرهایی كه ارتش در آنجا حضور داشت ارتش به خیابان آمد و شعار سر داد ارتش فدای ملت كه مردم هم با اجتماعشان در خیابان پاسخ می دادند ملت فدای ارتش.

**ارتش متعلق به گروه و جناح نیست بلكه ارتش نظام اسلامی است
روحانی اضافه كرد: اثر استحكام ارتش و قدرت ارتش حتی قبل از تجاوز افلقیان و جنگ تحمیلی در حوادثی كه برخی گروهكها در غرب كشور، شمال غرب و جنوب غرب كشور به وجود آمده بود، كاملا نمایان شد، ارتش حضور پیدا كرد، قدرت خود را نشان داد و به همه گروهك ها و اربابان آنها نشان داد كه ارتش ایران یك ارتش مردمی، مكتبی، ملی و گوش به فرمان رهبری معظم انقلاب است.
وی در ادامه با بیان اینكه ارتش آزمایش خود را در روزهای 19، 21 و 22 بهمن به نمایش گذاشت، اظهار داشت: ارتش آزمایش خود را در روزهای پایانی سال 57 و ماه های اولیه 58 در برابر توطئه ها نشان داد و بالاخره در جنگ تحمیلی و 31 شهریور 59 ظاهر و آشكار شد.
رئیس جمهوری تصریح كرد: حكمت سخنان امام آن روزی كه نیروی دریایی، نیروی هوایی و نیروی زمینی ارتش در برابر متجاوزان ایستادگی كرد و افتخار آفرینان بزرگی در ارتش همچون صیاد شیرازی ها ،نامجوها، فكوری ها، فلاحی ها، ستاری ها، بابایی ها، شیرودی ها و كشوری ها به صحنه آمدند و با نثار خونشان، ایثارشان و فداكاری شان از كشور ما حراست و حفاظت كردند.
روحانی تاكید كرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران طبق فرمان و وصیت امام راحل و طبق تدبیر فرماندهی معظم كل قوا ارتشی هست كه به كل ملت ایران تعلق دارد،نه ارتش جناحی است نه ارتش حزبی است، نه ارتش این گروه است نه ارتش آن گروه؛ نه ارتش این قوم است و نه ارتش آن قوم است .
وی خاطرنشان كرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران ارتش اسلام است؛ ارتش نظام اسلامی است و ارتش كل ملت ایران است.
رییس جمهوری گفت: این ارتش از میهن، نظام، قانون، ملت، حیثیت، منافع و مصالح ملی دفاع می كند، همان كلامی كه امام (ره) فرمود یا یك فرد در ارتش می ماند و یا به حزب و گروهی تعلق پیدا می كند، سومی ندارد یا این است یا آن.
روحانی افزود: اگر می خواهد به حزب و جناحی وابسته باشد نباید در ارتش باشد و اگر در ارتش است، نباید به حزب و جناحی وابسته باشد. امام (ره) فرمود وابستگی به حزب و جناح به معنی نابودی ارتش جمهوری اسلامی ایران است كه البته این كلام راجع به كل نیروهای مسلح صادق است و امام به صراحت راجع به بقیه نیروهای مسلح هم با این صراحت سخن گفته اند. 
وی ادامه داد: ملت ما امروز افتخار می كند كه ارتشی توانمند، مقتدر، با انگیزه های دینی و اسلامی، ارتشی كه به فكر منافع ملی كشور است و از مرزهای جغرافیایی، سیاسی و فرهنگی كشور و از ایمان و آیین مردم به خوبی حفاظت و حراست می كند.
رییس جمهوری ادامه داد: اگر ارتش ایران، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج مقتدر در دوران دفاع مقدس در برابر متجاوزین نمی ایستادند امروز سرنوشت دیگری در انتظار مردم ما بود. 
روحانی تصریح كرد: اگر امروز می بینید كه قدرتهای استكباری و مزدورانشان در منطقه نمی توانند چشم طمعی به ایران و نگاه خیانت آمیزی به این ملت داشته باشند به خاطر نیروهای مسلح مقتدر این كشور است. 
رییس شورای عالی امنیت ملی گفت: اقتدار به معنای قدرت مشروع و قدرت مقبول است. امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر نیروهای مسلح محبوب دل مردم، مقبول اذهان و افكار عمومی و مورد اعتماد مردم هستند.
روحانی اضافه كرد: اگر امروز ما در این منطقه ناامن به كشور امن و ایران باثبات افتخار می كنیم به خاطر داشتن ارتش قوی، سپاه مقتدر و بسیجی دلاور است. اگر امروز در منطقه نا امنمان در سراسر ایران امنیت وجود دارد و همه كار آفرینان جهانی به سمت ایران حركت می كنند و می خواهند با ایران كار اقتصادی، علمی و فناوری انجام دهند، اولین شرط امنیت در كشور است و این امنیت توسط نیروهای مسلح ما امروز در منطقه و جهان به نمایش گذاشته شده است.
وی تاكید كرد: در واقع آن خون ها، ایستادگی ها، شهیدان و خانواده های عزیز آنها فرزندان، پدران، مادران و همسران آنها بدانند كه خون آنها تضمینی دائمی برای اقتدار ایران به وجود آورد. 

**امنیت ملی، توسعه و ثبات كشور هدف واحد دیپلماسی و نیروهای مسلح
رئیس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان كرد: ما همه یك هدف واحد را دنبال می كنیم و دیپلماسی ما همانند نیروهای مسلح یك هدف واحد را دنبال می كنند و آن امنیت ملی،اقتدار كشور و ثبات و توسعه در كشور است.
روحانی افزود: در یك دست ما كتاب، منطق و تدبیر و در دست دیگر شمشیر داریم و این دو را در كنار هم می بینیم. در واقع قدرت نرم و قدرت سخت و قدرت سرد و گرم ما در كنار هم هستند.
وی تصریح كرد: اگر نیروهای مسلح برای آن است كه اگر متجاوزین دست به منافع ملی دراز كردند آن را قطع كنند و تجاوز رفع شود، دیپلماسی ما هم در میدان مذاكره به دنبال حفظ حقوق ملت ایران است.
رئیس جمهوری خاطرنشان كرد: همانطور كه نیروهای مسلح در هشت سال دفاع مقدس به خوبی از حقوق ملت دفاع كردند، دیپلمات های ما در صحنه مذاكره نه در برابر یك كشور معمولی بلكه در برابر قدرت های جهان با شهامت، ایمان و اقتدار و اوصافی كه رهبر معظم انقلاب برای مذاكره كنندگان اعلام كردند كه متدین و شجاع هستند، از حقوق ملت دفاع كردند.
روحانی افزود: نیروهای مسلح دست متجاوزان را از كشور قطع كردند و سرزمین مان را از جود متجاوزین پاك كردند و دیپلمات ها هم در صحنه جهانی از حقوق ملت دفاع كردند و قطعنامه های ظالمانه را ملغی كردند؛ از حق و حقوق ملت ایران در داشتن توان دفاعی به خوبی دفاع كردند تا جایی كه حتی امروز دشمنان ما می گویند قدرت و توان نظامی و موشكی ایران ربطی به برجام و قطعنامه 2231 ندارد.
رییس جمهوری تصریح كرد: مبنا این بوده است كه قدرت نظامی ما در برابر انواع توطئه هایی كه وجود دارد، حفظ و تقویت شود. 

**ساده لوحی و كوته بینی در انكار نیاز به قدرت سخت و نرم/رهبر، دولت، قانون و ملت واحد داریم
روحانی گفت: آنكه می گوید ما قدرت سخت نیاز نداریم ساده لوح است و آنكه می گوید قدرت نرم نیاز نداریم نگاهش كوتاه بینانه است. ما همه در كنار هم و در یك كشور زندگی می كنیم. ما داخل یك كشتی هستیم و یك نفر این كشتی را فرماندهی می كند. 
وی ادامه داد: ما دارای رهبر، دولت ، قانون و ملت واحد هستیم. همه در كنار هم هستیم. ولو این كه سلیقه ما در گفتار و رفتار مانند هم نباشد اما به طو قطع اهداف ما یكی است و در مسیری حركت می كنیم كه پایان آن مسیر دستاوردش حفظ حقوق مردم و حفظ مصالح و اقتدار ملی باشد.
رییس جمهوری تاكید كرد: من در اینجا به صراحت اعلام می كنم همانطور كه چند روز پیش در حضور سران كشورهای اسلامی به صراحت اعلام كردم كه قدرت جمهوری اسلامی ایران، قدرت نظامی، سیاسی و اقتصادی ما علیه همسایگان و كشورهای جهان اسلام نیست. ما قدرت كشورهای اسلامی را قدرت خودمان می دانیم و قدرت مان را قدرت كشورهای اسلامی می دانیم.
روحانی اضافه كرد: در آنجا به سران كشورهای اسلامی گفتم آن روز كه بغداد در برابر تروریست ها در حال خطر بود این جمهوری اسلامی ایران بود كه به ندای ملت، ارتش و دولت عراق پاسخ مثبت داد و از دروازده های بغداد و از حرم های مطهر و عتبات دفاع كرد و آن روز كه دمشق در حال خطر بود این جمهوری اسلامی ایران و رزمندگان ما بودند كه به ندای ملت و دولت سوریه پاسخ مثبت دادند و با اعزام مستشاران از پایتخت شامات و از حرم های مطهر دفاع كردند.
وی یادآور شد: و آنجا گفتم كه اگر فردا پایتخت شماها هم توسط تروریسم یا صهیونیست در خطر قرار بگیرد آن قدرتی كه اگر شما تقاضای كمك كنید به شما پاسخ مثبت خواهد داد، جمهوری اسلامی ایران طبق فرمان پیغمبر (ص) مَن اَصبَحَ وَ لَم یَهتَمَّ بِاُمورِ المُسلِمینَ فَلَیسَ بِمُسلِم است. 

**شكافی میان ملت، دولت و نیروهای مسلح وجود ندارد/دست متجاوز را قطع می كنیم
رئیس جمهوری تاكید كرد: دشمن فكر نكند در میان ملت، دولت و نیروهای مسلح ما شكافی وجود دارد، ما همه انگشتان یك دست هستیم. ما همه اعضای یك پیكر بلند به نام ملت ایران هستیم و امروز مقتدرتر از هر زمان دیگر از كشور و منافعمان دفاع می كنیم.
روحانی گفت: به توطئه گران می گوییم قدرت نیروهای مسلح ما نه علیه همسایگان جنوبی، شرقی ما است و نه علیه همسایگان شمالی و غربی ما . قدرت ما برای دفاع از ایران اسلامی و به معنای بازدارندگی فعال است.
وی یادآور شد: البته كه در برابر تهدید ما هم تهدید می كنیم و البته كه در برابر تجاوز ما دست تجاوز را قطع خواهیم كرد، اما منطق ما صلح، اخوت و برادری به ویژه با هسمایگانمان و با جهان اسلام است و از خداوند اقتدار و استحكام بیشتر نیروهای مسلح و سلامت و عزت بیشتر برای فرماندهی كل قوا آرزو می كنیم.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل