اخبار ملی

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد:

پوشش ابتدایی در کشور 98.6درصد است   [ +91 | -19 ]

پوشش ابتدایی در کشور 98.6درصد است

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: پوشش دانش آموزان در مقطع ابتدیی 98.6درصد، در مقطع متوسطه اول 94درصد و در مقطع متوسطه دوم بیش از 82درصد است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، علی اصغر فانی در سخنانی پیش از خطبه های نماز جمعه به مناسبت هفته معلم گفت : هم اکنون 110 مدرسه در کشور با تنها یک دانش آموز تاسیس شده است که این نشان از اهمیت دولت جمهوری اسلامی ایران به موضوع تعلیم و تربیت است.
وی ادامه داد، 500 مدرسه با کمتر از پنج دانش آموز در کشور به تعلیم و تربیت دانش آموزان می پردازند.
فانی خاطر نشان کرد : بیش از 70 هزار کودک لازم التعلیم با مراجعه به خانواده های آنها شناسایی و ثبت نام شده اند. 
وزیر آموزش و پرورش در ادامه گفت ، در دوران دفاع مقدس 36 هزار دانش آموز و پنج هزار معلم شهید داشتیم.
وی با گرامیداشت خاطرات معلمان شهید، شهیدان رجایی و باهنر گفت: هفته معلم در تقویم ما با یاد مجاهد معلم شهید مرتضی مطهری گره خورده است.
وزیر آموزش و پرورش تعلیم و تربیت را از شئون الهی دانست و بیان داشت: معلمی موهبتی است که خداوند آن را به اولیای پاک خود ارزانی داشته تا هدایت را به بشریت بیاموزند.
وی یادآور شد: امروز معلمان گرامی ما در دورترین نقاط کشور بدون وجود هیچ نشانی از دستگاه های دولتی فقط با برقراری پرچم جمهوری اسلامی ایران به تدریس دانش آموزان می پردازند.

** احداث بیش از 100 هزار کلاس از سوی خیرین مدرسه ساز
وی در ادامه اظهار داشت: خیرین مدرسه ساز از ابتدای انقلاب تاکنون توانسته اند از 500هزار کلاس درس موجود برای دانش آموزان کشور بیش از 100 هزار کلاس درس احداث کنند به عبارتی روزانه هفت کلاس از سوی این خیرین ساخته شده است.
وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: همچنین از 11 اردیبهشت تا 11خرداد ماه جشنواره خیرین مدرسه ساز در سراسر کشور برگزار می شود.

**پرهیز از اجرای طرح های شتابزده 
وی تاکید کرد، وزارت آموزش و پرورش با استفاده از رهنمودهای مقام معظم رهبری و راهبردهای رئیس جمهور و برنامه های مجلس تلاش می کند تا از تصمیم گیری های شتابزده پرهیز کند .
فانی در ادامه بیان داشت:این وزارتخانه تلاش می کند نقاط آسیب زا بودن طرحها را مشخص،برطرف و سپس آنها را اجرایی کند.
وی تاکید کرد: طی سه سال گذشته هیچ طرح عجولانه ای بدون ایجاد زیر ساخت ها و همدلی خانواده ها در کشور اجرایی نشده است.
فانی گفت: اکنون با الطاف مشارکت خانواده ها و تلاش همکاران فرهنگی در کشور بیش از 105 هزار مدرسه با تلاش های یک میلیون همکار فرهنگی و 13میلیون دانش آموز فعال است.

** طرح رتبه معلمان
وی گفت: علیرغم تنگناهای مالی با حمایت رئیس جمهور از سال 94 طرح رتبه بندی معلمان را اجرا کردیم که در سال 95 آثار اجرای این طرح را خواهیم دید.
وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: با اجرای این طرح دغدغه معیشتی معلمان در سال 95 برطرف خواهد شد.

**ترویج فرهنگ قرانی
فانی در ادامه ارایه گزارشی از عملکرد وزارت آموزش و پرورش به نمازگزاران تهرانی بیان داشت: همچنین این وزارتخانه تلاش های بسیاری را برای ترویج فرهنگ قرانی و آشنایی دانش آموزان با سیره امامان و معصومان (ع) انجام داده است.
وی با اشاره به ایجاد 600دارالقرآن در سراسر کشور گفت: تلاش شده تا کیفیت مدارس قرانی را با مشارکت هفت میلیون دانش آموز در اجرای طرح ملی و سراسری حفظ قران و همچنین طرح انس با اهل بیت (ع) را با مشارکت 6میلیون دانش آموز در کشور افزایش دهیم .
وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: همچنین با حضور روحانیون در 55هزار مدرسه کشور همه روزه نماز جماعت برپا می شود و 600 هزار دانش آموز تاکنون در اردوهای راهیان نور با رعایت سلامت شرکت کرده اند.
وی همچنین بیان داشت: برای سلامت جمعی و صیانت از دانش آموزان ،15هزار جنگ شادی برگزار شده و بیش از 500 هزار اردوی علمی و فرهنگی و طرح هایی نظیر المپیاد ورزشی درون مدرسه ای با حضور بیش از 6میلیون دانش آموز در مدارس کشور اجرایی شده است.
فانی ادامه داد:همچنین سه میلیون پرونده مشاوره در زمینه های گوناگون با هدف سلامت دانش آموزان برای آنها پیش بینی شده است.
وی با اشاره به سفیران سلامت برای سلامت جسمی و روانی دانش آموزان گفت: طرح سفیران سلامت دانش آموزان با مشارکت 1.7 میلیون دانش آموز در کشور اجرایی و 2ساعت درس بهداشت به دروس دانش آموزان اضافه شده است.
به گفته وزیر آموزش و پرورش، همچنین 2میلیون دانش آموز در پژوهش های علمی مشارکت داشته اند و 64 پژوهش سرا به آزمایشگاه های نانو مجهز شده اند .
وی با اشاره به طرح توسعه کتابخانه های مدارس گفت: طی سه سال گذشته 150هزار کتابخانه کلاسی در مدارس ایجاد شده است و تعداد کتاب یاران به 128هزار نفر رسیده است.
این مقام وزارت آموزش و پرورش با اشاره به دغدغه فضای مجازی برای دانش آموزان گفت: برای در امان ماندن دانش آموزان از مشکلات فضای مجازی، شبکه ملی مدارس را توسعه داده ایم.

**سند تحول آموزش و پرورش
وی همچنین در بخشی دیگر از سخنرانی خود به سند تحول آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: تنظیم این سند قریب 10سال طول کشید و اجرای آن می تواند تحولی مهم در آموزش و پرورش کشور ایجاد کند.
فانی تاکید کرد: طی برنامه ششم توسعه در صدد هستیم که در طول زمان همه برنامه را مبتنی بر این سند در کشور اجرایی کنیم.در این راستا تغییرات تا پایه نهم اعمال شده است و در سال تحصیلی 96-95 پایه دهم بر اساس این سند در مدارس استقرار می یابد.
وی گفت: همچنین پس از گذشته 70سال اساسنامه مدارس عشایر کشور به منظور ایجاد فرصت های ویژه،در دولت تدبیر و امید نهایی و تصویب شد.

**نرخ پوشش دانش آموزان پیش دبستانی
وی نرخ پوشش دانش آموزان پیش دبستانی را 56درصد اعلام کرد و گفت: رسیدگی به مناطق محروم، مرزی و دو زبانه در مرحله پیش دبستانی از دیگر برنامه های وزارت آموزش و پرورش است.
وزیر آموزش و پرورش سیاست این وزارتخانه را توسعه عدالت آموزشی در کشور بیان کرد و گفت: همه کودکان کشور بر اساس ماده 30 قانون اساسی باید از نعمت سواد برخوردار شوند و ایجاد مدارس تک نفره در کشور در راستای تحقق قانون اساسی است.
وی همچنین اظهار داشت: 400دانش آموز کشور در مدارس شبانه روزی تحصیل می کنند .

**اقتصاد مقاومتی 
وی با اشاره به نامگذاری سال 95 به نام سال اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل از سوی مقام معظم رهبری گفت: اقتصاد مقاومتی باید بر اساس مشارکت آحاد جامعه شکل بگیرد که مهمترین ویژگی هایی که آموزش و پرورش می تواند به دانش آموزان بیاموزد صرفه جویی در هزینه و تقویت فرهنگ مهارت آموزی است. فرهنگ سازی می تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی مهم باشد.
به گفته فانی، آموزش و پرورش به عنوان دستگاه دولتی از ویژگی منحصر بفردی برخوردار است و باید تلاش کند تا در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گام بردارد و در میان وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف آموزش و پرورش نقش کلیدی و منحصر بفردی نسبت به سایر دستگاه ها دارد.
وی با اشاره به وجود 13میلیون دانش آموز ، حدود 26میلیون والدین دانش آموزان و یک میلیون فرهنگی در کشور گفت: این نهاد 40 میلیون مخاطب دارد که می تواند در جهت اطلاعات و آگاهی با اقتصاد مقاومتی گام بردارد.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل