اخبار ملی

لاریجانی: بعد از برجام بیش از 60 میلیارد دلار خط اعتبار خارجی در ایران گشایش یافت   [ +89 | -17 ]

لاریجانی: بعد از برجام بیش از 60 میلیارد دلار خط اعتبار خارجی در ایران گشایش یافت

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از توافق هسته ای بیش از 60 میلیارد دلار خطوط اعتباری توسط برخی کشورها برای انجام پروژه ها در ایران باز شده است.


به گزارش ایرنا، علی لاریجانی روز دوشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان گلپایگان با بیان اینکه بعد از برجام زمینه لازم برای سرمایه گذاری خارجی و داخلی در کشور مهیا شده است، افزود: مسئولان می توانند خارج از نقدینگی داخلی کشور از ظرفیت خطوط اعتباری هم استفاده کنند. 
وی با بیان اینکه ظرفیت های خوبی هم اینک برای کشور در حال فراهم شدن است، تصریح کرد: باید از شرایط موجود به بهترین شکل ممکن استفاده شود. 
لاریجانی با بیان اینکه بعد از توافق هسته ای شرایط کشور در حال تغییر است، افزود: جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در طرح های عمرانی کلید حل مسائل و توسعه اقتصادی کشور است و همه باید به سمت جذب سرمایه ها گام برداریم . 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به افتتاح سد کوچری گلپایگان گفت: با افتتاح این سد مشکل آب شُرب دو شهر گلپایگان و خوانسار و چند شهر دیگر حل شد. 
وی گفت: این پروژه به مشکل عجیب و غریبی تبدیل شده بود و در این مدت دولت های زیادی آمدند و رفتند و این پروژه همچنان باقیمانده بود. 
لاریجانی با بیان اینکه پروژه های مختلفی معطل مانده بود، گفت: با دستور مقام معظم رهبری، همت مسئولان قرارگاه خاتم الانبیاء و مسئولان دیگر، این معضل حل و فضای جدیدی برای زندگی و فعالیت در این شهرها ایجاد شد. 
وی با بیان اینکه دوره گذشته، دوره بسیار سختی بود، افزود: باید مسئولان پیگیری های لازم را برای حل مشکلات مردم انجام دهند. 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در آستانه برنامه ششم توسعه، اگر مطالبات مردم به برنامه ششم برسد، در ردیف بودجه قرار می گیرد. 
وی همچنین با اشاره به پروژه قطار سریع السیر اصفهان- قم- تهران از محل فاینانس (سرمایه گذاری خارجی) چین گفت: هزینه بسیاری از پروژه ها را می توانیم از منابع مالی خارجی تامین کنیم. 
لاریجانی گفت: استفاده از توانمندی های بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی در جمهوری اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار است. 
وی با بیان اینکه کارها را باید کمتر به بخش دولتی واگذار کرد، گفت: دولت توان اجرای این کارها را ندارد و واگذاری کارها به دولت به مصلحت کشور نیست . 
رئیس قوه مقننه گفت: برای استفاده از توان بخش خصوصی باید پروژه های جدیدی خلق شود تا بتوانیم از امکانات آنها استفاده کنیم.
نماینده مردم شهرستان های گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه شورای اداری با اشاره به وجود شرکت های توانمند قطعه سازی در شهرستان گلپایگان گفت: باید مونتاژ قطعه سازی ها هم به این شهرستان واگذار شود. 
علی بختیار گفت: طرح راه آهن اراک-گلپایگان - اصفهان از چند سال گذشته در حال پیگیری است که در صورت اجرا شدن دو شهر صنعتی اصفهان و اراک را به یکدیگر متصل می کند. 
وی خواستار تامین منبع آبی شرکت بزرگ دامداری گلپایگان به میزان 20 لیتر بر ثانیه شد، گفت: بزرگترین شرکت دامداری آماده سرمایه گذاری در گلپایگان است و می تواند در رونق اشتغال و کشاورزی این شهرستان موثر باشد . 
فرماندار گلپایگان نیز در این جلسه واگذاری مدیریت سد کوچری به استان اصفهان را خواستار شد. 
حسین فراست افزود: بر اساس قوانین و مقررات مجلس شورای اسلامی در سال 85 مدیریت این سد به استان اصفهان واگذار شده است. 
شورای اداری شهرستان گلپایگان با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، استاندار اصفهان و مدیران استانی و شهرستانی برگزار شد. 
علی لاریجانی امروز برای شرکت در مراسم آغاز بهره برداری از سد کوچری گلپایگان، وارد این شهرستان شدند. 
برای اجرای طرح ملی سد کوچری گلپایگان که آب آشامیدنی استان قم و 10 شهر دیگر کشور را تامین می کند، 13 هزار میلیارد هزینه شده است. 
با بهره برداری از این طرح، سالانه 182 میلیون متر مکعب آب از سرشاخه های رودخانه 'دِز' واقع در شهرستان الیگودرز از طریق تونل زیرزمینی به سد گلپایگان ارسال و از آنجا بوسیله لوله به شهرهای قم، خوانسار، خمین، گلپایگان، محلات، نیمور و سلفچگان منتقل می شود. 
این طرح که از آن بعنوان یکی از بزرگترین طرحهای انتقال آب کشور یاد می شود، از سال 1381 آغاز شد و امروز پس از 14 سال بطور رسمی به بهره برداری رسید. 
شهرستان گلپایگان در 180 کیلومتری شمال غرب اصفهان قرار دارد. تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل