اخبار سازمان

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان مطرح شد:

اعتقاد به پژوهش نیازمند فرهنگسازی عمومی است   [ +64 | -22 ]

اعتقاد به پژوهش نیازمند فرهنگسازی عمومی است

عصر روز یکشنبه 6 آبان ماه، جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان با محوریت آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان و مدیران دستگاه‌های اجرایی  در سالن شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در این جلسه کیوان محمّدی رئیس سازمان در سخنانی با بیان اینکه اعتبارات پژوهشی گیلان با نیاز استان متناسب نیست گفت: مقرر شده است یک درصد از اعتبارات همه دستگاه‌ها به امر پژوهش اختصاص پیدا کند که میزان این بودجه در سال جاری استان بیش از یک میلیارد و 200میلیون تومان است.

وی با بیان اینکه قرار است از پراکنده‌کاری ها در استان جلوگیری شود، افزود: مقرر شده است مبلغ اختصاص یافته در دو قالب اشتغال و محور محیط‌زیست و بحران آب پرداخت شود.

محمّدی ادامه داد: تاکنون 59طرح در بحث اشتغال و 58طرح در بحث مدیریت آب و محیط زیست مورد بررسی قرار گرفته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی  گیلان خاطرنشان کرد: امیدواریم با تخصیص به موقع اعتبارات این طرح‌ها اجرایی شوند و آنچه که استحقاق استان است، محقق شود.

وی تصریح کرد: یک میلیارد و 200میلیون تومان برای اجرای این طرح‌ها کافی نیست و کار چشمگیری نمی‌توان با آن انجام داد.

محمّدی گفت: با نظر مسئولین ارشد استان از سال آینده تلاش خواهد شد پروژه‌ها و طرح‌ها محدودتر شوند، تا به اهداف ایده‌آل‌تری در بحث پژوهش دست یابیم.

 

توسعه اقتصاد دانش بنیان با اجرای طرح های فناورانه تقویت شود

در ادامه استاندار گیلان بهره‌گیری از پژوهش‌های نوین را موجب توسعه صنایع و افزایش بهره‌وری در استان خواند و افزود: نیازمندی‌های صنایع و تولیدات باید بر اساس پژوهش‌های محوری و در قالب توانمندی‌های فناورانه مرتفع شود.

مصطفی سالاری با بیان اینکه گیلان استانی ممتاز در حوزه نیروی انسانی است تصریح کرد: اجرای طرح‌های فناورانه محصول محور در دانشگاه‌ها نقش بسیار مهمی را در توسعه اقتصاد دانش بنیان ایفا می‌کند و دانشگاه‌های استان گیلان با ظرفیت مطلوبی که دارند می توانند در تحقق این مهم پیشگام باشند.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه امنیت سرمایه‌گذاری کلید توسعه پایدار اقتصادی ایران است، تلاش سرمایه گذاران و صاحبان صنایع در گیلان را شایسته تقدیر خواند و بر لزوم حل مشکلات آنان در بهره‌گیری از فناوری تاکید کرد.

 

اعتقاد به پژوهش نیازمند فرهنگسازی عمومی است

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور  نیز در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سخنانی به تأثیر فناوری در توسعه صنعت و افزایش اشتغال اشاره کرد و گفت: اقتصاد پایدار با بهره‌گیری از پژوهش، دانش روز و تکنولوژی محقق می‌شود.

سورنا ستاری کیفیت افزایی در تولید، مهاجرت معکوس نخبگان و حفظ ظرفیت جوانان را یک ضرورت دانست و افزود: باید اکوسیستمی در استان ایجاد شود که حفظ منافع استانی و اجزای آن با هم افزایی ارکان تولید محقق شود.

وی اعتقاد به پژوهش را نیازمند فرهنگسازی در ابعاد گسترده خواند و گفت: باید در تربیت نیروی انسانی، افزایش کارآفرینی و بهبود فضای کسب و کار تلاش بیشتری داشته باشیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: در اقتصاد نفتی تنها تکیه گاه درآمدی ، پول است که علیرغم باور عمومی تاثیر این منبع در روند توسعه کارآمد نبوده بلکه کارآفرینی و بهره گیری از ظرفیت‌های طبیعی و مطالعاتی می‌تواند کیفیت در اقتصاد را به همراه آورد.

وی تاکید کرد: باید نمونه‌های موفق صنایع و تولیدات در دیگر استان ها با دقت رصد شود تا الگویی موفق برای صنایع نوظهور باشد.

ستاری ایده شهر هوشمند را از مهمترین اهداف بنیاد ملی نخبگان و پارک علم و فناوری اعلام کرد و بیان داشت: در اجرای این طرح توان علمی دانشگاهیان و دانش پژوهان می‌تواند نتایج موثری را به دنبال داشته باشد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در پایان از صاحبان صنایع خواست تا جریان تولید را با پژوهش،فناوری و نوآوری همراه کنند و سرمایه خود را با انجام فعالیت های ابتدایی و معمول با خطر رکود مواجه نکنند.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل