اخبار سازمان

انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم آذر ماه 1397 کشور و گیلان   [ +83 | -44 ]

انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم آذر ماه 1397 کشور و گیلان

شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم آذر ماه 1397 کشور و گیلان منتشر شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، معاون آمار و اطلاعات سازمان با بیان این خبر افزود: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها به جمعآوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت بر اساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.

وحید طیفوری ادامه داد: براساس شاخص قیمت بدست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم کل» (مقایسه تغییر قیمت 12 ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های کلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه» (مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین  وضعیت تغییر قیمت و شوک‌های قیمتی در کوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه» (مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش‌بینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می‌شود و لازم است متناسب با هر هدف، نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرارگیرد.

وی با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان در آذر‌ماه به ترتیب 18 و 15.8 درصد می‌باشد افزود: ازاین‌رو استان گیلان در آذر‌ماه، در بین 31 استان، دارای رتبه بیست و پنجم بالاترین نرخ تورم کشور است.

طیفوری تصریح کرد: در همین راستا، بالاترین نرخ تورم کشور مربوط به استان لرستان 21.9 درصد و کمترین مقدار مربوط به استان کرمان با 14.2 درصد بوده است. همچنین 4 استان مجاور این استان، یعنی، استان‌های قزوین، زنجان، مازندران و اردبیل به‌ترتیب دارای رتبه‌های هجدهم، بیستم، بیست و سوم و بیست و چهارم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه یازدهم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.

وی اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان نیز به ترتیب 24.1و 21.6 درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب 15.6 و 13.8 درصد بوده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در خصوص نرخ تورم شهری گفت: این نرخ در کل کشور و استان در آذر‌ماه به ترتیب 18و 16.1 درصد می‌باشد

وی به نرخ تورم روستایی نیز اشاره کرد و ادامه داد: این نرخ در کل کشور و استان در آذر‌ماه به ترتیب 18و 14.8 درصد بوده است.

طیفوری همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه‌به‌نقطه آذر­ماه سال جاری را در کشور و استان به‌­ترتیب برابر 37.4 و  33.7 درصد اعلام کرد.

وی اظهار داشت که بررسی تغییرات شاخص قیمت آذر‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر 2.6 درصد و استان برابر 1.9 درصد بوده است.

لینک دریافت گزارشتگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل