اخبار سازمان

در دومین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت استان در سال 97 مطرح شد:

با التزام به قانون و افزایش مهارت خودکنترلی برای انجام وظایف محوله همت شود   [ +66 | -42 ]

با التزام به قانون و افزایش مهارت خودکنترلی برای انجام وظایف محوله همت شود

عصر روز سه‌شنبه 18 دی ماه، دومین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت استان در سال 97 به ریاست استاندار، دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان و با حضور اعضاء در سالن جلسات شهید انصاری استانداری برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای جلسه کیوان محمّدی رئیس سازمان به بیان دستورات جلسه پرداخت و گفت: ارائه گزارش از اقدامات و پیگیری‌های انجام شده در خصوص مصوبات جلسه قبلی شورا، تشریح اهداف، راهبردها و برنامه‌های نقشه راه اصلاح نظام اداری، بررسی راهکارهای اجرایی 10 برنامه جامع اصلاح نظام اداری، ارائه گزارش از روند احصاء خدمات و زیر خدمات شهرداری‌های استان از جمله دستورات مهم جلسه مذکور است.

در ادامه معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان به تشریح آخرین وضعیت کارگروه‌های توسعه مدیریت استان پرداخت و گفت: با توجه به مصوبه تشکیل این کارگروه در کلیه دستگاه‌های اجرایی استان، در حال حاضر 48 دستگاه کارگروه مذکور را راه‌اندازی کرده‌اند که 42 دستگاه به صورت منظم نسبت به تشکیل جلسات اقدام می‌نمایند.

محمّد‌رضا گلی با اشاره به اجرایی شدن کامل مصوبه بلوکه کردن پست‌های بلاتصدی به تعداد نیروهای قراردادی در 25 دستگاه و نیز شروع عملکرد 3 دستگاه در اجرای این مصوبه افزود: کماکان 25 دستگاه اقدام عملی در این خصوص انجام نداده‌اند.

 وی در گزارش نظارت بر نحوه اجرای مصوبه میز خدمت در دستگاه‌های اجرایی استان گفت: در حال حاضر 839 خدمت در دستگاه‌های اجرایی احصا شده که از این تعداد 56 درصد (470 خدمت) از طریق میز خدمت شامل 173 خدمت حضوری (37 درصد)، 118 خدمت الکترونیکی (25 درصد) و 181 خدمت ترکیبی (38درصد) ارائه می‌شود که در آخرین اقدام بعمل‌ آمده 316 خدمت و زیر خدمت در شهرداری رشت احصا گردید که در حال پیگیری و أخذ شماره شناسنامه خدمت می‌باشیم.

وی با بیان اینکه 51 دستگاه اجرایی استان در حال ارزیابی عملکرد با توجه به شاخص‌های اختصاصی هستیم گفت: برنامه جامع اصلاح نظام اداری طی یک بازه زمانی 6 ساله در قالب دو برنامه سه ساله اجرایی شده که در برنامه سه ساله دوم، 8 برنامه به 10 برنامه و 37 اقدام اساسی به 69 اقدام اساسی ارتقا پیدا کرده است.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان تبدیل وضعیت دولت به دولت کارا و اثربخش، مناسب‌سازی حجم و اندازه دولت با برنامه کاهش پست‌ها و واحدهای سازمانی، ارتقای کیفی مدیران، ارتقای پاسخگویی، شفافیت و مقابله با فساد، توانمندسازی کارکنان، کاهش هزینه‌های خدمات و ارتقای بهره‌وری را از جمله برنامه‌های 10گانه اصلاح نظام اداری دانست و ادامه داد: برنامه‌های سه ساله طی برش یکساله اجرایی و در قالب ارزیابی عملکرد سالانه دستگاه‌های اجرایی نظارت و پایش خواهد شد.

وی با بیان اینکه 40 درصد پست‌های سازمانی در گیلان بلاتصدی است، خاطرنشان کرد: در سال اول برنامه سه ساله اول و دوم با  هدف کاهش 12 درصدی حجم دولت در گیلان مواجه هستیم، که باید از طریق خروج طبیعی کارکنان دولت (بازنشستگی) محقق گردد.

گلی  همچنین به برنامه دولت جهت بکارگیری زنان در پست‌های مدیریتی به میزان حداقل 30 درصد اشاره کرد.

وی با اشاره به وضعیت اجرای دولت الکترونیک در دستگاه‌های خدمت‌رسان به ویژه شهرداری‌ها، تأکید کرد: دستگاه‌ها باید شناسنامه خدمت خود را تدوین یا اصلاح نمایند.

 

در ادامه استاندار گیلان با اشاره به نقش شورای راهبردی توسعه استان در امر قانونگذاری گفت: آنچه که باید به عنوان هدف در رأس امور قرار گیرد، رسیدن به توسعه پایدار و رفع محرومیت‌های استان است.

مصطفی سالاری با مهم خواندن تشکیل کارگروه‌های توسعه مدیریت دستگاه‌های اجرایی استان، برهرچه کیفی‌تر شدن مصوبات این کارگروه‌ها تأکید نمود.

وی با بیان اینکه نیروی انسانی کارآمد موجبات اعتلای دستگاه‌های اجرایی را فراهم می‌کند، توجه به اثربخشی پرسنل و میزان تخصص آنها در انجام امور را امری مهم و قابل ارزیابی در گماشتن آنها در پست سازمانی دانست.

وی افزود: آنچه که در ادارات و نهادها باید به دقت دنبال شود، اجرای صحیح وظایف از سوی مدیران و کارکنان است که این مهم باید در قالب ضوابط محکم و خودکنترلی به اجرا برسد.

استاندار گیلان با اشاره به نقش میزخدمت در کاهش مراجعه به ادارات و نیز سهولت پاسخگویی به مراجعان تصریح کرد: باید ساز و کار اجرای این طرح در بستر فضای الکترونیک مهیا شود.

سالاری یادآور شد: نظارت و بازرسی بر حسن انجام کار در میز خدمت اجرایی با جدیت دنبال شود و دستگاه‌هایی که در این امر کوتاهی می‌کنند نیز معرفی شوند.

وی بر ضرورت اجرای صحیح قانون و شهامت در انجام وظایف محوله از سوی مدیران دستگاه‌های اجرایی تأکید کرد و به مدیرانی که با کم‌کاری و محافظه کاری‌های بیش از اندازه موجب رکود سازمانی می‌شوند، هشدار داد.

استاندار گیلان در پایان عدم جذب نیرو با عناوین مختلف را امری مهم خواند که باید با جدیت از سوی مدیران استانی و دستگاه‌های اجرایی رعایت شود و در تمامی گزینش‌ها معیار انتخاب پیروزی در شرایط رقابتی باشد.

 

گفتنی است در این جلسه مصوب شد تمدید اجاره یا بکارگیری ساختمان اداری در شهرستان‌ها جهت رعایت اصول مناسب‌سازی فضای اداری ویژه جانبازان و معلولین با هماهنگی فرمانداران و بهزیستی انجام شود.

در پایان این نشست تفاهم‌نامه همکاری بین دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با هدف نظارت مشترک برنحوه اجرای حقوق شهروندی در دستگاه‌های اجرایی استان به امضاء رسید.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل