اخبار سازمان

در سومین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 1398 مطرح شد:

دستگاه‌های اجرایی اعتبارات و تسهیلات را متناسب با اولویت‌های استان هدایت کنند   [ +124 | -104 ]

دستگاه‌های اجرایی اعتبارات و تسهیلات را متناسب با اولویت‌های استان هدایت کنند

عصر روز شنبه 11 خردادماه، سومین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در سال 98 به ریاست استاندار، دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان و با حضور نمایندگان مردم شهرستان‌های استان در مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه های اجرایی عضو در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای جلسه کیوان محمّدی رئیس سازمان در سخنانی ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان به اهمیت تبصره 18 در کشور و استان اشاره کرد و گفت: در اولین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه در سال 98، این برنامه توسط معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و هیأت همراه تشریح شد که در ادامه جهت اجرایی شدن آن تاکنون جلساتی با نمایندگان محترم استان و دستگاه‌های اجرایی برگزار گردید. لذا در این جلسه پیشرفت کار دستگاه‌های اجرایی در این خصوص مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه، هدف از تدوین تبصره 18 قانون بودجه سال‌های 1397 و 1398 را اﺟﺮاي ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ اﺷﺘﻐﺎل ﮔﺴﺘﺮده و ﻣﻮﻟﺪ ﺑﺎ ﺗﺄﮐﯿﺪ ﺑﺮ اﺷﺘﻐﺎل ﺟﻮاﻧﺎن، داﻧﺶآﻣﻮﺧﺘﮕﺎن داﻧﺸﮕﺎﻫﯽ، زﻧﺎن و اﺷﺘﻐﺎل ﺣﻤﺎﯾﺘﯽ عنوان کرد و افزود: به منظور دستیابی به این هدف، 7 برنامه اجرایی طراحی شده که به طور متناسب 7 وزارتخانه و معاونت رئیس جمهور در سطح کشور (سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت راه و شهرسازی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)  متولی این امور می‌باشند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان تصریح کرد: به منظور اجرایی شدن این برنامه‌ها مبالغی از اعتبارات قانون بودجه به صورت کمک‌های فنی اعتباری، یارانه سود و کمک‌های بلاعوض و نیز از منابع صندوق توسعه ملّی و تسهیلات بانکی به صورت تسهیلات در نظر گرفته شده است.

وی به مشکلات موجود در برخی دستگاه‌ها اشاره کرد و افزود: متاسفانه در سطح ملّی تکلیف چگونگی انجام کار در برخی از وزارتخانه‌ها با سیستم بانکی هنوز مشخص نیست که امیدواریم این موضوع حل و فصل شود.

محمّدی همچنین بر معرفی برنامه‌های اجرایی ذیل تبصره 18 با تأکید برمزیت‌های استانی از سوی دستگاه‌های اجرایی استان تأکید ویژه داشت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در تشریح دستور دوم جلسه گفت: تفویض مصوبات به کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی، درخواستی از سوی دبیرخانه کارگروه است که در این خصوص شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان به استناد قوانین، مجاز به تفویض می‌باشد. منتها تصویب این تفویض منوط به ارائه مصوبات کارگروه به دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی و توسعه جهت طرح در جلسه شورا می‌باشد.

 

در ادامه این نشست استاندار گیلان با تاکید بر لزوم جذب و هزینه‌کرد منابع به صورت هدفمند گفت: دستگاه‌های اجرایی علاوه بر اینکه باید حداکثر اعتبارات را جذب کنند، باید تلاش هایشان به گونه‌ای باشد که تسهیلات به مسیر درست هدایت شود و متناسب با اولویت‌های استان باشد.

مصطفی سالاری بر ضرورت ارائه آموزش‌های لازم به دریافت کنندگان تسهیلات تاکید کرد و افزود: آموزش در کنار پرداخت تسهیلات بسیار با اهمیت است و به یقین می توان اعلام کرد متقاضیان تسهیلات گردشگری همچون بوم‌گردی با آموزش هدفمند، موفق تر عمل می‌کنند و درآمدشان نیز با رشد مثبت مواجه است.

وی با اشاره به تسهیلات در حوزه مسکن بافت فرسوده نیز گفت: راه و شهرسازی در پرداخت تسهیلات به متقاضیان در بافت های فرسوده باید بهتر و دقیق‌تر عمل کند.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر هزینه صحیح تسهیلات بازآفرینی شهری خاطرنشان کرد: باید در کنار تسهیلات باز آفرینی شهری گره ای از شهر باز شود و اثر بخشی ها قابل لمس باشد.

استاندار گیلان با انتقاد از کم توجهی برخی دستگاه‌ها نسبت به اولویت بندی استعدادها و ظرفیت‌های استان تصریح کرد: در ارائه گزارش صنعت،معدن و تجارت و جهاد کشاورزی هیچ جایگاهی برای برند سازی برنج، مرغ و چای دیده نشده در حالیکه در پرداخت تسهیلات باید اولویت‌ها تغییر کنند.

وی  با تاکید بر اینکه در خصوص تسهیلات مشاغل خرد باید سیستم پشتیبان در نظر گرفته شود،گفت: شرکت پشتیبان باید علاوه بر تامین مواد اولیه در بازاریابی، برندسازی و فروش محصول کشاورزان تلاش کند.

 

گفتنی است اجرای تبصره ۱۸ قانون بودجه به منظور ارائه تسهیلات به برنامه‌های اشتغالزا و مولد هدف‌گذاری شده است.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل