اخبار سازمان

انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم مرداد‌ماه 1398 کشور و گیلان   [ +119 | -85 ]

انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم مرداد‌ماه 1398 کشور و گیلان

شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم مرداد‌ماه 1398 کشور و گیلان منتشر شد.


به گزارش روابطعمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، معاون آمار و اطلاعات سازمان با بیان این خبر افزود: مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع‌آوری اطلاعات قیمت کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت بر اساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.

وحید طیفوری ادامه داد: براساس شاخص قیمت بدست آمده سه نوع نرخ تورم شامل «نرخ تورم کل» (مقایسه تغییر قیمت 12 ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه) جهت برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های کلان، «نرخ تورم نقطه به نقطه» (مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه مشابه سال قبل) جهت تبیین وضعیت تغییر قیمت و شوک‌های قیمتی در کوتاه مدت و «نرخ تورم ماهانه» (مقایسه تغییر قیمت ماه اخیر نسبت به ماه قبل) جهت پیش‌بینی روند آتی نرخ تورم محاسبه می‌شود و لازم  است متناسب با هر هدف نرخ تورم مورد نظر مورد استفاده قرارگیرد.

وی تصریح کرد: نکته قابل توجه آن است که بر اساس مباحث علمی در سبد مصرفی خانوارها جهت محاسبه نرخ تورم، ضریب اهمیت یا وزن تاثیر قیمت گروه کالاهای خوراکی و آشامیدنی و دخانیات در نرخ تورم کشور و استان بترتیب 27.24 و 25.01 درصد و ضریب اهمیت یا وزن گروه کالاهای غیر خوراکی بترتیب 72.76 و 74.99 درصد می‌باشد.

وی با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در مرداد‌ماه به ترتیب 42.2 و 40.2 درصد می‌باشد، افزود: استان گیلان در این ماه، در بین 31 استان، در رتبه بیست و چهارم قرار گرفته است.

طیفوری خاطرنشان کرد: استان قم با نرخ 35.7  درصد دارای پایین‌ترین نرخ تورم و استان کردستان با نرخ تورم 50.8 درصد دارای بالاترین نرخ تورم در کشور است. همچنین 4 استان مجاور استان گیلان، یعنی استان‌های قزوین، زنجان، اردبیل و مازندران به‌ترتیب رتبه‌های چهاردهم، هجدهم، بیست و یکم و بیست و دوم و استان ساحلی گلستان رتبه سیزدهم را داشتهاند.

وی اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان به ترتیب 63.3 و 64 درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب 33.7 و 32 درصد بوده است.

طیفوری همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه‌به‌نقطه مرداد‌ماه سال جاری را در کشور و استان به­ترتیب برابر41.6 و 42 درصد اعلام نمود.

وی اظهار داشت که بررسی تغییرات شاخص قیمت مرداد‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر 0.6درصد و در استان برابر 0.5 درصد است.

لینک دریافت گزارشتگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل