اخبار سازمان

انتشار گزارش نرخ تورم شهریورماه 1398    [ +102 | -90 ]

انتشار گزارش نرخ تورم شهریورماه 1398

شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها، نرخ تورم و متوسط قیمت برخی اقلام خوراکی منتخب درکشور و استان- شهریور‌ماه 1398 کشور و گیلان منتشر شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها، نرخ تورم و متوسط قیمت برخی اقلام خوراکی منتخب درکشور و استان شهریور‌ماه 1398 کشور و گیلان منتشر شد. معاون آمار و اطلاعات سازمان با بیان این خبر افزود:

نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در شهریور‌ماه به ترتیب 42/7 و 41 درصد می‌باشد، که استان گیلان در این ماه، در بین 31 استان، در رتبه بیست و چهارم نرخ تورم کشور قرار دارد.

طیفوری خاطرنشان کرد: استان قم با نرخ 36/3 درصد دارای پایین‌ترین نرخ تورم و استان ایلام با نرخ تورم 51/9 درصد دارای بالاترین نرخ تورم در کشور است. همچنین 4 استان مجاور استان گیلان، یعنی استان‌های قزوین، زنجان، اردبیل و مازندران به‌ترتیب دارای رتبه‌های چهاردهم، هجدهم، نوزدهم و بیست و یکم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه سیزدهم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.

 

 

 

وی اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور و گیلان به ترتیب 63/5 و 64/3 درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب 34/4 و 32/9 درصد بوده است.

 

طیفوری همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه‌به‌نقطه شهریور‌ماه سال جاری را در کشور و استان به­ترتیب برابر 35 و 34/8 درصد اعلام نمود.

 

وی اظهار داشت که بررسی تغییرات شاخص قیمت شهریور‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور برابر 0/5درصد و در استان برابر 0/3 درصد است.

 

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان خاطرنشان کرد، مرکز آمار ایران جهت محاسبه تغییرات قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها با جمع‌آوری اطلاعات قیمت 475 قلم کالا و خدمت عرضه شده به منظور مصرف نهایی خانوار نسبت به محاسبه شاخص قیمت بر اساس میانگین وزنی قیمت کالاهای مختلف اقدام می‌کند.

وحید طیفوری ادامه داد: به طور کلی قیمت هر کالا با استفاده از روش‌های علمی نمونه‌گیری و جمع‌آوری قیمت، توسط آمارگیران کارآزموده و محلی و مستقر در استان‌ها از کارگاه‌های خرده‌فروشی و خانوارها به صورت ماهانه جمع‌آوری می‌شوند. به طوری که 420 هزار مظنه قیمت در هر ماه در سطح کشور جمع‌آوری میشود.

وی با بیان این نکته که مرکز آمار ایران از ابتدای سال 1396، در کنار انتشار نرخ تورم و شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی، متوسط قیمت برخی اقلام خوراکی منتخب درکشور و استان‌ها را که در محاسبه شاخص و نرخ مذکور مورد استفاده قرار می‌گیرند، منتشر نموده است، افزود: کالاهای منتخب منتشر شده از سوی آن مرکز شامل «برنج ایرانی درجه یك»، «برنج خارجی درجه یك»، «گوشت گوسفند»، «گوشت گاویاگوساله»، «مرغ ماشینی»، «شیرپاستوریزه»، «ماست پاستوریزه»، «پنیرایرانی پاستوریزه»، «تخم مرغ ماشینی»، «كره پاستوریزه (کره حیوانی)»، «روغن مایع»، «موز»، «سیب درختی زرد»، «پرتقال محصول داخل»، «خیار»، «گوجه فرنگی»، «سیب زمینی»، «پیاز»، «لوبیاچیتی»، «عدس»، «قند»، «شكر»، «رب گوجه فرنگی» و «چای خارجی بسته‌ای» است. برای نمونه، بر پایه گزارش منتشر شده می‌توان مشاهده نمود که متوسط قیمت یک کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک در استان از رقم 205893 ریال در مرداد ماه سال جاری به رقم 206964 ریال در شهریور ماه همین سال رسیده است که این ارقام گویای 0/5 درصد افزایش قیمت در شهریورماه نسبت به ماه گذشته است. این ارقام برای برنج خارجی به ترتیب برابر  85611 و 86036 ریال می‌باشد که این ارقام نیز نشان‌دهنده 0/5 درصد افزایش متوسط قیمت این قلم در شهریورماه نسبت به مردادماه سال جاری است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان در پایان تاکید نمود که اگرچه متوسط قیمت این اقلام تاثیر مستقیم بر نرخ تورم و شاخص قیمت محاسبه شده داشته‌اند، اما وزن هرکدام از اقلام در محاسبه شاخص قیمت متفاوت بوده و از روش‌های علمی و براساس طرح هزینه و درآمد خانوار محاسبه میشوند. در حقیقت شاخص قیمت، میانگین‌های وزنی هستند که  انبوهی از نوسانات واقعی ضعیف و شدید قیمت در بازارهای سراسر کشور را تبدیل به یک عدد به صورت متوسط یا میانگین موزون کل تغییرات قیمت می‌نماید. برای مثال وزن مذکور در محاسبه شاخص قیمت در استان گیلان در گروه کالایی نان و غلات که شامل قلم برنج نیز میشود و نقش موثری در سبد مصرف کالای خانوار دارند، برابر 21/6 درصد می‌باشد؛ در حالی که این رقم در گروه کالایی روغنها و چربیها کمتر از یک درصد است. بنابراین در محاسبه شاخص قیمت، وزن تاثیر تغییرات قیمت گروه «نان و غلات» تقریبا 6 برابر گروه «روغنها و چربیها» خواهد بود.

لینک گزارش

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل