اخبار سازمان

نهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی سال 98

اختیارات تبصره 18 به استانداران تفویض می شود   [ +36 | -25 ]

اختیارات تبصره 18 به استانداران تفویض می شود

صبح روز پنج شنبه 12 دی ماه، نهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با حضور معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، استاندار، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، مدیران دستگاه های اجرای و نماینده گان  مردم محترم در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان،کیوان محمدی صبح امروز در نهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان که با حضور دکتر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد، بابیان اینکه از 9 جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی که در استان برگزارشده 8 جلسه به ریاست استاندار محترم استان بوده است، اظهار داشت:1 جلسه‌این ستاد نیز با اداره معاونین ایشان برگزارشده است.

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی

با اشاره به اینکه استان گیلان به یک روایت دارای 18 و به روایت دیگر دارای 19 پروژه اقتصاد مقاومتی است عنوان کرد از این پروژه‌ها 8 پروژه در بخش جهاد کشاورزی است که این طرح‌ها بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و اگر مسئله تبصره 18 بانک‌ها را حل کنیم روند اجرای این پروژه‌ها تسریع خواهد شد.

محمدی بابیان اینکه 2 پروژه اقتصاد مقاومتی گیلان نیز در بخش نوغان‌داری و ابریشم است، تصریح کرد: مشکلی که در این بخش وجود دارد این است که اولویت وزارت جهاد کشاورزی در گیلان نوغانداری نیست. مسئولان مربوطه استان پیگیری‌ها را در این خصوص انجام دادند که تا این لحظه به نتیجه نرسیده است.

محمدی بابیان اینکه در حوزه شیلات یک پروژه داریم که مشکلاتی با محیط‌زیست داشتند، گفت: این مشکلات برطرف شده است و این پروژه به‌زودی قابل بهره‌برداری خواهد بود.

وی بابیان اینکه در حوزه صنعت و معدن مشکلات زیاد است، افزود: افزایش قیمت ارز موجب شده است که برخی از مدیران واحدها علاقه‌مند به ادامه کار نباشند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان گفت: واحدهای بزرگ از محل اعتبارات تبصره 18 قانون بودجه سال 97 تسهیلات سنگین را درخواست دارند که این موضوع بانک‌ها را دچار مشکل می‌کند و از طرفی بعضی از واحدها مشکل حقوقی دارند .

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان بابیان اینکه آب‌رسانی شهرها، سدهای لاستیکی و تصفیه‌خانه فاضلاب نیز در قالب پروژه‌های اقتصاد مقاومتی تعریف‌شده‌اند، گفت: پیشرفت این پروژه‌ها خوب است و دستگاه‌ها علاقه‌مند به افزایش میزان اعتبار و نیز تخصیص 100 درصدی هستند

وی با اشاره به اینکه در حوزه راه‌اندازی مرکز نوآوری بودجه خوبی اختصاص داده‌شده و این طرح بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: در حوزه پسماند 106 میلیارد تومان اعتبار ابلاغ‌شده است که گسترش سوله کمپوست لاکان از ۵۰۰ تن به ۱۰۰۰ تن، احداث زباله‌سوز ۲۵۰ تنی در لنگرود و احداث تصفیه‌خانه شیرابه انزلی نیز در دستور کار قرار دارد

محمدی با اشاره به اینکه در حوزه تبصره 18 نیز در بخش صنعت مشکل اساسی در خصوص سرانه اشتغال استان داریم، گفت: برای گیلان سرانه اشتغال 70میلیون تومان در نظر گرفته‌شده است که در استان‌های مجاور این مبلغ بیش از 200 میلیون تومان است و نیاز استان این است که سرانه اشتغال حداقل به میزان میانگین استان‌های هم‌جوار ارتقاء پیدا کند

وی با اشاره به اینکه بعضی از واحدها در این حوزه معوقه یا چک برگشتی دارند و به دلیل شرط درج‌شده در اساس‌نامه صندوق توسعه ملی نمی‌توانند از تسهیلات استفاده کنند، افزود: بانک‌ها عمدتاً به واحدها تسهیلات سرمایه در گردش  می‌دهند، درحالی‌که برای ایجاد اشتغال سرمایه ثابت موردنیاز است و سقف بانک‌ها از هزار و 300 میلیارد تومانی که برای گیلان در نظر گرفته‌شده مشخص نیست و برخی از بانک‌ها اعلام می‌کنند که شناور هستند و به هر مقدار پروژه‌ای که به آن‌ها معرفی شود تسهیلات اعطاء می‌کنند

محمدی با اشاره به اینکه بعضی از بانک‌ها مثل بانک آینده نمی‌توانند در استان تصمیم بگیرند و تصمیم‌گیری‌ها باید در تهران صورت بگیرد، افزود: کشاورزی، نوغانداری و پرورش دام سنگین  موضوع مهمی در استان است ولی در حوزه استفاده از تبصره‌ها قرار نمی‌گیرد .همچنین مشکلی در خصوص گلخانه‌ها وجود داشت که با پیگیری‌های استاندار محترم این مشکل برطرف شده است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با اشاره به اینکه در بعضی از وزارتخانه‌ها تصمیم‌گیری‌ها متمرکزشده است خاطرنشان کرد: به‌عنوان‌مثال در وزارت میراث فرهنگی تصمیم‌گیری در خصوص پروژه‌ها در تهران صورت می‌گیرد

ارسلان زارع استاندار گیلان نیز در این نشست بابیان اینکه  بر اساس گزارش وزیر کشور به رئیس‌جمهوری، استان گیلان در هفت ماه امسال با 305 میلیون یورو ، رتبه نخست تصویب طرح سرمایه‌گذاری خارجی را به خود اختصاص داده است،  گفت: امیدواریم با تعهد صورت گرفته در حوزه خط آهن برای منطقه آزاد، شاهد سرعت گرفتن این پروژه در هفته‌های آینده باشیم

وی با تصریح بر اینکه در اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی، گیلان در سال جاری جزو 10 استان برتر بوده و در نیمه نخست امسال رتبه ششم را کسب کرده است افزود: 70 درصد مجموع صادراتی که به روسیه توسط ایران انجام‌شده، از استان گیلان بوده است

استاندار گیلان بابیان اینکه سرعت پیشرفت پروژه‌های پسماند  استان افزایش‌یافته است تصریح کرد: 106 میلیارد تومان اعتبار در حوزه پسماند به‌عنوان یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی با عنایت دکتر نوبخت به شهرداری‌های رشت، لنگرود، رودسر و انزلی ابلاغ‌شده و 13 میلیارد تومان هم برای سایر شهرداری‌ها در حال کارسازی است

زارع  به ابتکار دکتر نوبخت برای تخصیص 885 میلیارد تومان به طرح‌های نیمه‌تمام بالای 70 درصد نیز اشاره و گفت: در یک ماه گذشته برای 32 طرح، 115 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت‌شده است

وی بابیان اینکه  همه باید برای توسعه و پیشرفت استان با وحدت و همدلی دست‌به‌دست هم بدهیم گفت: امیدوارم باکار ، تلاش ، اتحاد و انسجام، آینده بهتری را برای استان گیلان داشته باشیم.

دکتر محمدباقر نوبخت،معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور نیز در این جلسه بابیان اینکه باید دید در ۹ جلسه‌ای که در این مدت در گیلان برگزارشده چقدر به اهداف کلان اقتصاد مقاومتی  نزدیک شده‌ایم گفت: قرار شده است که حدود 1 میلیون فرصت شغلی بااعتبار 46 هزار میلیارد تومان ایجاد شود که سهم گیلان از این میزان، یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است.

جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در گیلان با تأکید بر اینکه از محل پروژه‌های اقتصاد مقاومتی و تبصره ۱۸ تا پایان سال باید زمینه ایجاد ۲۶ هزار فرصت شغلی برای جوانان گیلانی فراهم شود گفت: این هدف از دو مسیر، نخست سرمایه‌گذاری در طرح‌های تولیدی و دوم سرمایه‌گذاری در طرح‌های عمرانی دنبال می‌شود.

دکتر نوبخت بابیان اینکه هم‌اکنون ۱۹۶ طرح در عرصه تولید اعم از خدمات، صنعت و کشاورزی در گیلان وجود دارد که اگر حدود ۸۸۵ میلیارد تومان تسهیلات ارائه شود تا پایان سال به اتمام می‌رسد خاطرنشان کرد:حدود ۹هزار فرصت شغلی باید از این محل ایجاد شود.

وی ادامه داد :تاکنون برای ۳۲ طرح از این محل ۱۱۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت‌شده اما هدف آن است که تا پایان سال ۱۹۶ بنگاه با تسهیلات ۸۸۵ میلیارد تومانی آماده شود و این امر نیازمند تلاش بیشتری است.

معاون رئیس‌جمهور گفت: هرچند از هدف فاصله‌داریم اما عملکرد استان در این بخش رضایت‌بخش است و فقط باید کار، سرعت بیشتری بگیرد تا ۱۹۶ طرح با تسهیلات تعیین‌شده فعال شوند.

ایشان بابیان اینکه امروز با عدم اعتماد اجتماعی مواجهیم که بسیار زیان‌بار است تصریح کرد: به ۱۷ میلیون و ۷۰۷ هزار خانوار معادل ۲۴۴۰ میلیون تومان حمایت معیشتی پرداخت کردیم و برخی در این خصوص تشکیک داشتند که شک آن‌ها  با شفاف‌سازی‌های صورت گرفته برطرف شد.

 

دکتر نوبخت وجود امید در جوانان را مهم دانست و عنوان کرد: برای افزایش امید باید فرآیند رقابتی را برای مشاغلی که با این منابع ایجاد می‌شود مشخص کرد تا هر جوان ایرانی بداند که رقابت ایجادشده و اسامی مشخص است برنده این رقابت و اینکه کدام واحد و چه افرادی با چه مدارکی برنده‌شده‌اند هم روشن باشد تا اعتماد حاکم باشد.

 معاون رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه همه باید دست‌به‌دست هم دهیم تا ۲۶ هزار جوان گیلان تا پایان سال شاغل شوند گفت: ۱۸ طرحی که در حوزه اقتصاد مقاومتی در استان تعریف‌شده است نیاز به افزایش شتاب دارد.

 

اختیارات تبصره ۱۸  به استانداران  تفویض می‌شود

جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در استان گیلان بابیان اینکه از ابتدای سال جدید کل اختیارات تبصره ۱۸ اقتصاد مقاومتی به استانداران تفویض می‌شود تصریح کرد: اعتبارات اقتصاد مقاومتی در اختیار استانداران قرار می‌گیرد و توزیع بودجه ، استانی می‌شود تا کارها با سرعت بیشتری پیش برود.

معاون رئیس‌جمهور پرداخت 39 هزار و 600 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پروژه‌های عمرانی در سال آینده را باوجود تحریم‌ها، کاری بی‌سابقه  دانست افزود: برای اجرای یکسری دیگر از طرح‌های عمرانی نیز 43 هزار میلیارد تومان اسناد و اوراق مشارکت در نظر گرفته‌شده که در سال آینده پرداخت می‌شوند.

دکتر نوبخت بابیان اینکه شرایط کشور عادی نیست و در بزرگ‌ترین تحریم‌های تاریخ معاصر به سر می‌بریم تا جایی که حتی به کودکان و بیماران پروانه‌ای ما هم رحم نمی‌شود گفت: در خصوص بودجه سال آینده، رقمی حدود ۴۸۴ هزار میلیارد تومان کف مصارف است که در ۴ بخش مهم تعریف می‌شود که ۱۰۶ هزار میلیارد تومان آن به صندوق بازنشستگی، کمیته امداد، بهزیستی و نهادهای حمایتی اختصاص دارد.

وی ادامه داد : از ابتدای سال تا آخر آذرماه بیش از ۳۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی پرداخت‌شده است و هزاران میلیارد تومان دیگر تا پایان سال پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور بابیان اینکه تا آخر همین ماه اعتبار نقدی  برای اجرای طرح‌های عمرانی استان گیلان تزریق می‌شود گفت: به‌زودی الهام‌ علی‌اف رئیس‌جمهور کشور آذربایجان به استان گیلان و رشت سفر می‌کند.

دکتر نوبخت با تأکید بر اینکه امروز ایجاد دودستگی در جامعه نقطه هدف و امید دشمنان برای ضربه به این ملت و نظام است ، افزود : ما در بزرگ‌ترین تحریم اقتصادی قرار داریم و در این شرایط هرچه دودستگی ایجاد و بیشتر شود به نفع دشمنان است. باید با همه این تحریم‌ها، خود را برای سال آینده آماده کنیم و بدانند این ملت در برابر زور و فشار و تحریم سر خم نمی‌کند و ما مقاوم‌تر می‌شویم.

جانشین رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در استان گیلان بابیان اینکه پس از توافق برجم  بسیاری از نخست‌وزیران و رؤسای جمهور کشورها  برای انعقاد قرارداد با ایران صف‌کشیده بودند و شاهد رشد دورقمی اقتصاد کشور که بزرگ‌ترین رشد اقتصادی در جهان نام گرفت بودیم، تأکید کرد: اگر شرایط عادلانه‌ای برای گفتگو ایجاد شود آماده گفتگو در قالب 1+5 هستیم و برای ادامه مذاکره باید ابتدا تحریم‌ها برداشته شود از طرف دیگر دولت هیچ اقدامی را نیز بدون اجازه نظام انجام نمی‌دهد.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل