اخبار سازمان

برای احیای تالاب عینک رشت باید اراده جدی وجود داشته باشد   [ +12 | -14 ]

برای احیای تالاب عینک رشت باید اراده جدی وجود داشته باشد

ظهر روز سه شنبه (17 تیرماه) جلسه بررسی ساماندهی و احیای تالاب عینک رشت با حضور معاون  هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، شهردار رشت، جمعی از مدیران استان و اعضای شورای شهر رشت در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان ،کیوان محمدی در این جلسه با اشاره به اینکه مانند تالاب عینکـ، نمونه هایی در لاهیجان و تبریز هم وجود دارد که بهینه از آن ها استفاده می شود گفت: باید اراده لازم برای ساماندهی و احیای تالاب عینک از سوی همه دستگاه های اجرایی مرتبط و البته عموم مردم منطقه وجود داشته باشد تا بتوان این پهنه آبی ارزشمند را که قدمت زیادی دارد احیا کرد.

وی ادامه داد: پیشنهاد من این است که یک کمیته دایم برای احیای تالاب عینک تشکیل شود و لازم است مدیران تمام دستگاه های مرتبط خودشان شخصاً در این کمیته شرکت کنند و با دستور استانداری و زیر نظر معاون محترم عمرانی استاندار کارهای مربوطه، به جد پیگیری و حل و فصل شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه تالاب عینک الان بصورت طبیعی در شهر رشت هست ولی ما قدرش را نمیدانیم گفت: در حالی که برای ایجاد مصنوعی چنین تالابی میلیاردها تومان نیاز است. البته ممکن است بین مدیرانی که به نوعی خود را متولی تالاب می دانند اختلاف نظر وجود داشته باشد ولی بطور حتم با تعامل و اراده جدی برای انجام کار، می توان به نتیجه رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه طی دهه های اخیر اراده لازم و کافی برای احیا و نگهداری درست تالاب عینک نبوده است و ساخت و ساز مسکونی یا مغازه های تعویض روغن بطور غیرقانونی و غیراصولی در حاشیه تالاب عینک ساخته شده به گونه ای که علاوه بر ایجاد آلودگی و مخاطره زیست محیطی این تالاب زیبا، باعث کاهش پهنه آن شده است.

محمدی افزود: علاوه بر اختصاص بودجه از سوی استانداری، سازمان مدیریت، فرمانداری، شهرداری و... ، در صورت نیاز شورای تامین نیز باید حضور داشته باشد تا طرح احیای عینک مرحله به مرحله اجرایی شود. شایسته نیست که سه دهه تالاب عینک همینطور مانده است در حالی که یک جاذبه گردشگری بوده و می تواند بسیار برای شهر رشت مفید باشد.

 

علی اوسط اکبری مقدم، معاون عمرانی استاندار گیلان نیز با اشاره به اینکه مشکل آب بندان یا همان تالاب عینک این است که فقط در این مورد صحبت می کنیم با انتقاد گفت: چند سال (سه دهه) است بصورت جدی جلسه تشکیل می شود، سرمایه گذار می آید اما مواردی از سوی آب و فاضلاب، آب منطقه ای، شهرداری، معارض شخصی و ... مطرح و پرونده بسته شده و مجدد چند سال بعد تمام مطالب قبلی به نسل بعد منتقل می شود بدون اینکه کاری انجام شود. اما با این شیوه و این میزان اراده ای که در این شهر وجود دارد مشکل حل نخواهد شد. اگر هر کس بگوید من متولی تالاب هستم، امکان احیای تالاب عینک و سرمایه گذاری به هیچ وجه میسر نیست.

وی با اشاره به اینکه تالاب عینک در حال حاضر نیاز به ماشین آلات و لایروبی دارد گفت: چند سال است سه دستگاه که در خاورمیانه تک است در تالاب انزلی زمین گیر شده است. از یک سو تعدادی از دستگاه ها خود را متولی تالاب عینک می دانند ولی هیچکدام کاری نمی کنند اما به محض اینکه مثلا به شهرداری بگوییم شما فلان کار را در مورد تالاب عینک انجام دهید بقیه اعلام حضور می کنند! اما این همه جفا در حق تالاب یا آب بندان عینک درست نیست.

 

شایان ذکر است در این جلسه آقایان دهداری استاد دانشگاه لاهیجان در مورد پژوهش،مطالعات و راه اندازی مرکز آموزشی محیط زیست تالاب عینک مطالبی ارایه کرد و همچنین وحید خرمی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان، حسینی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ، ساسان کفایی مدیرکل محیط زیست گیلان، رضا رسولی عضو شورای شهر رشت، وحاج محمدی شهردار رشت با نظر به قوانین مرتبط در حوزه کاری خود در مورد موانع تالاب عینک به نکاتی اشاره کردند.  

 

گفتنی است براساس پژوهش(مطالعات و راه اندازی مرکز آموزشی محیط زیست تالاب عینک) که کارفرما شهرداری و مشاور دانشگاه آزاد لاهیجان بود که بخش هایی از آن در این جلسه ارایه شد تالاب عینک از سال 46 تا کنون بیش از 70 درصد از سطح خود را بواسطه زمین خواری، ساخت و سازهای غیرقانونی، مراکز تعویض روغن، ریختن نخاله ها و... از دست داده است. و گونه های نادر جانوری و گیاهی این تالاب در معرض خطر قرار گرفته اند. از سوی دیگر این تالاب به عنوان یک فرصت بزرگ سرمایه گذاری در بخش گردشگری و اشتغالزایی مغفول باقی مانده است و در حال حاضر نیاز به تنفس مصنوعی دارد.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل