اخبار سازمان

در راستای استفاده بهینه از توانمندی های داخل استان

ارجاع کار به پیمانکاران و مشاوران بومی   [ +30 | -35 ]

ارجاع کار به پیمانکاران و مشاوران بومی

در اجرای ماده 47 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و همچنین تامین الزامات نظام فنی و اجرایی شورای فنی استان ، بهره گیری از حداکثر توان نیروهای متخصص شرکت های بومی مد نظر قرار گرفته است.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، غلامرضا رحیمی، مدیر نظام فنی و اجرایی سازمان در خصوص ارجاع کار به پیمانکاران و مشاوران بومی گفت: وقتی در هر کاری به اندازه کافی پرسنل، امکانات، ظرفیت و اطلاعات آن کار را در مجموعه خود داشته باشید بطور حتم سعی خواهید کرد از اطلاعات بیرونی کمتر استفاده کنید، در پروژه های عمرانی و استفاده از پیمانکاران نیز همینطور است.

وی افزود: تشخیص صلاحیت و گواهینامه ها براساس تجارب و مدارک تحصیلی به پیمانکاران و مشاوران داده می شود و آن ها در دسته بندی های مختلف فعالیت می کنند و البته بحث نظارت هم هست. بنابراین با توجه به اینکه تعداد پیمانکاران و مشاوران را به حد نیاز در استان داریم این موضوع هم در شورای فنی استان و هم در خود سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای سازماندهی این مجموعه طرح شد و به جهت اینکه مرجع صدور این صلاحیت هستیم طوری ساماندهی کنیم تا مجموعه هایی که در استان هستند و شرایط گیلان را به لحاظ مختلف از جمله شرایط آب و هوایی می دانند فعال باشند.

وی تصریح کرد: در اجرای ماده 47 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور وهمچنین تامین الزامات نظام فنی و اجرایی شورای فنی استان و ابلاغیه های مرتبط این سازمان و به منظور زمینه سازی و حمایت از ایجاد و شکل گیری شرکت های محلی، ارتقاء سطح دانش فنی و تجربی شرکت های موجود، بهره گیری از حداکثر توان نیروهای متخصص شرکت های بومی مد نظر قرار گرفته است تا با افزایش فرصت های شغلی برای جوانان تحصیل کرده استان، کاهش هزینه های اجرا و خدمات مشاوره و حمایت از پیمانکاران و مشاوران بومی با توجه به کسب تجارب مفید آن ها در فازهای مختلف پروژه های عمرانی و آشنایی بیشتر با اقلیم و شرایط استان و با عنایت به وجود پیمانکاران و مشاوران تشخیص صلاحیت شده کافی در استان در اکثر رشته ها و تخصص ها، کلیه دستگاه های اجرایی استان موظف هستند در ارجاع کارها به عوامل نظام فنی و اجرایی(پیمانکاران، مشاوران و...)شرکت های بومی را در اولویت قرار دهند.

وی بیان کرد: مطابق بند چهار مصوبه مورخ 1398/4/31 شورای فنی استان، با توجه به اینکه در انجام معاملات کوچک و متوسط براساس بندهای الف و ب ماده 11 قانون برگزاری مناقصات و ارجاع کار به روش ترک تشریفات مناقصه و همچنین ارجاع خدمات مشاوره براساس ماده 24 آیین نامه خرید خدمات مشاوره، دستگاه اجرایی در انتخاب عوامل نظام فنی و اجرایی و دعوت از آن ها مخیر است، لذا کلیه دستگاه های اجرایی استان در ارجاع کارهای پیمانکاری به روش ترک تشریفات مناقصه و استعلام بها و همچنین ارجاع خدمات مشاوره در معاملات کوچک و متوسط به روش استعلام بها و ماده 24 آیین نامه خرید خدمات مشاوره،بایستی صرفا از پیمانکاران و مشاوران بومی دعوت و انعقاد قرارداد کنند.

وی اضافه کرد: البته این موضوع در سنوات گذشته نیز در شورای فنی مطرح و کارشناسی شد و چند سالی است که سعی می شود رعایت شود و این منافاتی با قانون مناقصات ندارد. چون در قانون مناقصات در مباحث ترک تشریفات برای واگذاری کار به پیمانکار و یا انجام معاملات متوسط برای استعلام، کارفرما مخیر شده که خودش این کار را انجام دهد، خصوصا در معاملات متوسط بیان شده که حداقل سه استعلام اخذ کند، یعنی کارفرما این اختیار را دارد که از چه کسانی استعلام بگیرد بنابراین خودش عامل تشخیص است. پس وقتی به حد نیاز در استان پیمانکار و مشاور داریم با توجه به چارچوب های قانونی، تشخیص داده شده که بهتر است از ظرفیت پیمانکاران و مشاوران بومی استفاده شود. افراد زیادی در این استان تعیین صلاحیت شده، شرکت ثبت کردند و فعالیت می کنند. البته در بخش ترک تشریفات نیز همانطور که اشاره کردم این موضوع صدق می کند. پس به این نتیجه رسیدیم که از پیمانکاران بومی در استان استفاده کنیم و روی این موضوع نیز تاکید داریم.

وی در پاسخ به این سوال که چه تعداد پیمانکار و مشاور در استان داریم گفت: برای شرکت های پیمانکاری گواهینامه چهار ساله صادر می شود. بنابراین بعد از سپری شدن چهار سال دوباره باید تعیین صلاحیت شده و گواهینامه ها تمدید شود، چون در غیر این صورت از لیست پیمانکاران فعال خارج می شوند. در حال حاضر هم 1055 شرکت پیمانکاری فعال در استان گیلان فعال هستند که رتبه های پنج تا یک دارند و در تخصص های مختلف فعال هستند. البته اگر تعداد پیمانکارانی که در این بازه زمانی ممکن است گواهینامه های آن ها از درجه اعتبار ساقط شود به این جمع اضافه کنیم می توان گفت 1500 پیمانکار داریم.

رحیمی همچنین در پاسخ به این سوال که پیمانکاران استانی تاکنون آیا پروژه های بزرگی هم در استان انجام داده اند؟ گفت: بله، حتی برخی پروژه های ملی را انجام دادند و الان نیز در بخشی از پروژه های ملی فعال هستند.

وی در مورد اینکه آیا در همه استان ها برای کارهای عمرانی از پیمانکاران بومی استفاده می شود پاسخ داد: این موضوع بستگی به ظرفیت و توان فعالیت در هر استان دارد. البته در بخش مناقصه عمومی، محدودیتی وجود ندارد و پیمانکاران و مشاوران کشور از هر استان می توانند شرکت کنند و در استان دیگری هم کار بگیرند.

وی با بیان اینکه در استان گیلان 85 شرکت مشاور داریم که فعال بوده و مشغول کار هستند ادامه داد: در چند ساله اخیر هر سال روی استفاده از پیمانکاران و مشاوران بومی در پروژه های استانی تاکید شده است، چون مصوبه شورای فنی است. بحث دیگر کنترل در توزیع کار از طرف دستگاه اجرایی است. یعنی قبل از انعقاد قرار داد، دستگاه ها باید براساس فرمتی که طراحی شده چگونگی انجام کار را در مباحث مختلف از جمله استعلام و ترک تشریفات ارایه دهند و چنانچه مورد تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی بود کار را آغاز کنند. با استفاده از اهرم های نظارتی نیز کار پیگیری می شود و چنانچه نقصی وجود داشته باشد تایید نمی شود و تا تایید نشود دستگاه اجرایی نمی تواند قرارداد ببندد و کارفرما هم نمی تواند کار را شروع کند.

وی با تاکید براینکه هدف استفاده بهینه از توانمندی های داخل استان است افزود: در چند سال گذشته از طریق استاندار محترم وقت نیز این ابلاغیه وجود دارد تا از این طریق پیمانکاران و مشاوران استان رشد کنند و زمینه اشتغالزایی در استان پررنگ تر شود. چون بخشی از اشتغالزایی در کشور از طریق همین فعالیت ها و پروژه های عمرانی که پیمانکاران در آن ها دخیل هستند شکل می گیرد. از سوی دیگر استفاده از پیمانکاران و مشاوران بومی در جهت حفظ اشتغال استان نیز موثر است. بنابراین کلیه دستگاه های اجرایی و شهرداری های استان مکلف به اجرای این مصوبه هستند.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل